Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Aleksander Śliwka: Wspólnie wykonaliśmy kawał dobrej roboty

Aleksander Śliwka: Wspólnie wykonaliśmy kawał dobrej roboty

fot. mlodaliga.pl

Juniorska reprezentacja Polski w Brnie zdobyła wicemistrzostwo Europy. Jest to pierwszy medal juniorskiej kadry od 18 lat. - Srebrny krążek w związku z okolicznościami, w jakich go zdobyliśmy, to ogromny sukces - mówi Aleksander Śliwka.

Z mistrzostw Starego Kontynentu wróciliście ze srebrnym medalem, przegrywając dopiero w finale z faworyzowaną Rosją. Można powiedzieć, że spełniły się cele i marzenia, z jakimi przystępowaliście do zawodów?

Aleksander Śliwka:Tak, zdecydowanie. Od samego początku przygotowań naszym celem był medal, jednak im bliżej turnieju, tym mieliśmy więcej kłopotów. Srebrny krążek w związku z okolicznościami, w jakich go zdobyliśmy, to ogromny sukces. Przywozimy z imprezy również trzy nagrody indywidualne, Bartkowi, Kacprowi i Tomkowi (Bućko, Piechockiemu i Fornalowi przyp. red.) serdecznie gratuluję.

Jakie były pierwsze myśli po wygranym trudnym boju z Francją w półfinale? Co twoim zdaniem okazało się w nim decydujące?– To był bez wątpienia nasz najcięższy mecz. Towarzyszyło nam duże zmęczenie, przeciwnicy zdawali się przejmować inicjatywę po drugim secie. Dodatkowo stawka meczu była bardzo wysoka. Myślę, że zadecydowało zgranie, zimna głowa w końcówkach setów i wiele wnoszący do gry zmiennicy. Po wszystkim byliśmy niezmiernie szczęśliwi i dumni z tego, że pomimo nie najlepszej, często szarpanej gry udało się wygrać tak ważne spotkanie.

W finale szansa na wygraną była tylko w trzecim secie. Podzielasz opinię, że w tej kategorii wiekowej ten zespół wydaje się być poza zasięgiem innych drużyn?

Rosjanie przewyższają nas przede wszystkim pod względem fizycznym. Nasza drużyna w finale grała już na tzw. oparach, była zmęczona, a Rosja rozegrała najlepszy mecz na turnieju, w dodatku nie było widać po nij problemów kondycyjnych. Nie powiem jednak, że jest to zespół poza zasięgiem, w przeszłości udawało nam się go pokonać, wygrać można z każdym.

Z jakim nastawieniem przystępowaliście do meczu finałowego? Wielu w roli faworyta upatrywało jednak waszego przeciwnika.

– Wiedzieliśmy, że mamy szanse, motywowaliśmy się naprawdę mocno. Może przez to wyszliśmy na parkiet spięci, nie mogliśmy znaleźć na nich sposobu, agresywna zagrywka, która miała być kluczem, w tym dniu kompletnie nam nie wychodziła. W trzeciej partii nie mieliśmy nic do stracenia, otrzymaliśmy głośny doping. Wyszło nam wiele szalonych akcji, była pozytywna energia, w końcówce jednak to szaleństwo okazało się nieskuteczne i skończyło się, jak się skończyło.

Co według ciebie było największą siłą waszej reprezentacji podczas całego turnieju?

– W drużynie panowała świetna atmosfera. Mimo naszych kłopotów staraliśmy się myśleć pozytywnie, dbać o dobrego ducha w zespole. Po drugie skład, jaki grał przez większość turnieju, zna się doskonale, praktycznie na pamięć. To niezwykle ważne i w wielu momentach bardzo nam pomagało. Sukcesu nie byłoby też bez całego sztabu trenerskiego, wspólnie wykonaliśmy kawał dobrej roboty, chciałem im wszystkim jeszcze raz mocno podziękować.

Można powiedzieć, że zapisaliście się w historii polskiej siatkówki zdobywając pierwszy medal od 18 lat w tej kategorii wiekowej. Powoduje to, że radość z medalu jest tym większa?

– Podczas gry o tym nie myśleliśmy, jednak po fakcie, patrząc ile lat tego medalu nie udawało się zdobyć, jesteśmy z siebie dumni. Cieszymy się, że mogliśmy się zapisać w historii.

Warty podkreślenia jest chyba również fakt, że odnieśliście sukces, mając po drodze kłopoty zdrowotne…

– Tak, mieliśmy naprawdę ciężkie momenty, kolejni zawodnicy, często kluczowi, doznawali kontuzji, mogliśmy mówić o ogromnym pechu. Z dwunastu zawodników, którzy byli w Brnie, wielu też miało swoje kłopoty zdrowotne. Najważniejsze, że dotarliśmy do finału i wytrzymaliśmy trudy turnieju. Tym, którzy nie mogli pojechać, bardzo dziękuję, byli ważną częścią drużyny i jednocześnie trzymam kciuki za ich powrót do zdrowia.

Część z was, w tym i ty, będzie miała okazję zadebiutować na parkietach PlusLigi. Taki sukces jak ten w sobotę dodaje chyba pewności siebie?

– Myślę, że to nie będzie miało większego znaczenia, w PlusLidze grają zawodnicy o wiele bardziej utytułowani, my dopiero zaczynamy swoją przygodę. Czeka nas wiele pracy i ten medal można traktować jako motywację, żeby dawać z siebie jeszcze więcej.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacje młodzieżowe

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-09-09

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved