Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > ME U-20: Kociołek i Gruszczyńska na najniższym stopniu podium

ME U-20: Kociołek i Gruszczyńska na najniższym stopniu podium

W meczu o brązowy medal mistrzostw Europy do lat 20 Katarzyna Kociołek i Jagoda Gruszczyńska zmierzyły się z Włoszkami i po wygranej w dwóch setach wrócą do kraju z medalem. Złoto powędrowało do Szwajcarek, Betschard i Eiholzer.

Jagoda Gruszczyńska i Katarzyna Kociołek bardzo dobrze rozpoczęły mecz półfinałowy mistrzostw Europy do lat 20 rozgrywanych we włoskim Cesenatico. Rywalkami Polek w walce o finał były Nina Betschart i Nicole Eiholzer ze Szwajcarii, które w pierwszym secie ustępowały biało-czerwonym dość wyraźnie. Nasze reprezentantki wygrały do 16, jednak w drugim secie rywalki nie pozwoliły Polkom już na taką przewagę. Szwajcarki grały coraz lepiej i w końcówce drugiego seta przechyliły szalę zwycięstwa na swoją korzyść, doprowadzając do tie-breaka. W decydującej partii ponownie lepsze okazały się Betschart i Eiholzer i to one zagrają w wielkim finale.

W drugim półfinale Nadine i Teresa Strauss z Austrii w dwóch setach pokonały włoski duet Irene Enzo/Michela Lantignotti. W meczu o brązowy medal na drodze Polek stanęły reprezentantki gospodyń, Irener Enzo i Michela Lantignotti. Rozstawione dopiero z numerem 25 Włoszki dość nieoczekiwanie dotarły do półfinału mistrzostw Europy do lat 20, w którym uległy parze N. Strauss/T. Strauss.

Biało-czerwone bardzo dobrze rozpoczęły to spotkanie i dzięki trudnym zagrywkom Katarzyny Kociołek szybko zmusiły reprezentantki gospodyń do poproszenia o przerwę (4:0). Dopiero błąd własny w polu serwisowym przerwał serię punktową Polek. Mistrzynie Polski juniorek dobrze odczytywały zamiary rywalek w bloku, a same kilkukrotnie popisały się wysokimi umiejętnościami technicznymi, plasując piłkę w okolice linii dziewiątego metra. Kiedy z drugiej piłki zaatakowała Katarzyna Kociołek, przewaga naszych reprezentantek wzrosła do sześciu oczek (11:5). Włoszki kompletnie pogubiły się, a w ich poczynania wkradła się nerwowość. Po kolejnej udanej kontrze wicemistrzyń Polski w siatkówce plażowej było już 15:6. W ataku w aut piłkę wyrzuciła Irene Enzo, a Polki spokojnie zmierzały do triumfu w premierowej odsłonie. W końcówce Kociołek i Gruszczyńska niedokładnie dogrywały piłkę, ale w postawieniu kropki nad i pomogła odrobina czasu na uspokojenie emocji i Polki z ogromną przewagą zakończyły pierwszego seta (21:12).

Enzo i Lantignotti z dużym zaangażowaniem podjęły walkę w drugim secie, ofiarnie walcząc o każdą piłkę. Na niewiele się to jednak zdało, bo Polki z dużym spokojem podbijały ataki rywalek, którym brakowało pomysłu na skuteczne rozwiązanie swoich akcji. Silne zagrywki Polek powodowały, że Włoszki musiały za darmo przebijać piłkę na drugą stronę. W drugiej fazie seta nieliczne błędy własne naszych reprezentantek dodały wiatru w żagle rywalkom, które niesione dopingiem publiczności zniwelowały przewagę biało-czerwonych do trzech punktów. Wtedy Lantignotti zablokowała Katarzynę Kociołek i spotkanie nabrało rumieńców, bo przewaga pary Kociołek/Gruszczyńska stopniała zaledwie do punktu. Włoszki zdecydowanie lepiej niż w premierowej odsłonie prezentowały się w ataku, Polki pokazały jednak, że są w stanie grać pod presją, doprowadzając ten mecz do szczęśliwego dla nich końca (21:18). Brązowy medal ME U-20 to kolejny sukces młodego duetu w tym sezonie po zdobyciu mistrzostwa Polski juniorek i wicemistrzostwa Polski seniorek w siatkówce plażowej.

W finale zmierzyły się ze sobą siatkarki z Austrii i Szwajcarii. Mecz zapowiadał się na niezwykle wyrównane spotkanie, a obie ekipy ani na moment nie mogły sobie pozwolić na dekoncentrację. Pierwszy błąd popełniły Nina Betschart i Nicole Eiholzer, wyrzucając piłkę w aut. Eiholzer dość szybko nadrobiła jednak tę niedokładność w polu serwisowym, zagrywając bardzo precyzyjny skrót za siatkę i przy drugiej zmianie stron to Szwajcarki miały niewielką zaliczkę (8:6). Nadine wraz z Teresą Strauss również nie zwalniały ręki i odpłacały się rywalkom zagraniami z najwyższej półki. Szwajcarki podbijały niewiarygodne piłki w obronie, a Betschard plasowała piłkę tuż przy linii bocznej boiska. Po kolejnej kontrze szwajcarskiego duetu było już 18:14. Betschard i Eiholzer sumiennie zapracowały sobie na zwycięstwo w premierowej partii (21:16).

Para T. Strauss/N. Strauss również niezbyt dobrze otworzyła drugiego seta i po raz kolejny musiała gonić wynik. Tym razem jednak zachowały one wysoki poziom koncentracji, dzięki czemu doprowadziły do wyrównania. Na przerwie technicznej Szwajcarki prowadziły już tylko jednym punktem (11:10). Po chwili przez blok rywalek nie przebiła się Nadine Strauss i rozstawione z trójką Szwajcarki (16:11) mogły już dużo spokojniej rozgrywać swoje akcje. Podłamane zawodniczki z Austrii nie zagroziły już w tym meczu przeciwniczkom, a złote medale powędrowały do Betschard i Eiholzer (21:13).