Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Samir Sellami: Nasi gracze stawiają sobie zbyt niskie cele

Samir Sellami: Nasi gracze stawiają sobie zbyt niskie cele

fot. Przemysław Rokitowski

- Mamy takie prawo, które zawodnika czyni wolnym, jeśli chodzi o wybór klubu dopiero, gdy ukończy 30 lat. Mamy w kraju wiele talentów, jednak oni nie mają pozwolenia na to, by opuścić kraj - opowiedział Strefie Siatkówki kapitan Tunezyjczyków, Samir Sellami.

Zaczniemy trochę od środka, ale chciałem powiedzieć, że tym, co pokazaliście w trzecim secie, zaimponowaliście całemu Spodkowi. Niemcy w pewnym momencie mieli po prostu strach w oczach.

Samir Sellami: Dziękuję za miłe słowa. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie zagraliśmy na razie spotkania, w którym mielibyśmy czyste i chłodne głowy od początku do jego końca. Zawsze w jakimś momencie pojawia się stres, niepewność, zdenerwowanie. W drużynie jest wielu zawodników, którzy po raz pierwszy mają okazję grać w tak dużym turnieju. Nasze przygotowania w tym sezonie były bardzo mocne i może nie do końca czujemy się w pełni sprawni pod względem fizycznym. Towarzyszy nam trochę stresu i nerwów, ponieważ wiemy, że możemy grać lepiej niż to jest w rzeczywistości. W pewnym momencie spotkania z Niemcami zyskaliśmy trochę więcej pewności siebie i od razu obraz meczu się zmienił. Oprócz tego publiczność dzielnie nas wspierała, wszyscy kibice byli fantastyczni. Wiemy, że w kolejnych spotkaniach również możemy liczyć na ich pomoc, więc mam nadzieję, że jeszcze ich czymś zaskoczymy.

Wasi skrzydłowi pokazali się z dobrej strony, ale po raz kolejny byliście trochę pod kreską, jeśli chodzi o grę na środku siatki. To chyba wasz najsłabszy punkt?Porównując naszych środkowych do innych zawodników na tej pozycji w pozostałych zespołach, łatwo zauważyć, że zdecydowana większość z nich ma co najmniej 200 centymetrów wzrostu. Nie da się ukryć, że ich atutami są wzrost, siła, duży zasięg w bloku czy ataku, a u nas trochę tego brakuje. To też jest jakaś nauka płynąca z tego mundialu – musimy w kraju szukać osób, które mają siatkarskim potencjał i do tego mogą pomóc drużynie właśnie poprzez swoje wybitne warunki fizyczne. Jeśli masz w drużynie wysokich środkowych, to rozgrywającemu łatwiej jest prowadzić grę, bo ma dużo więcej możliwości w rozegraniu.

Jesteś jednym z najbardziej doświadczonych graczy w drużynie, w składzie roi się od młodych zawodników. Taki turniej jest dla nich prawdziwą szkołą życia i bezcenną nauką. To może pomóc im się rozwinąć?

– Oczywiście. To bardzo ważna i cenna sprawa dla młodszej części zespołu. Przede wszystkim mogą oni zobaczyć, jaki jest poziom siatkówki w innych krajach, w innych reprezentacjach i dzięki temu widzą, jak wiele im jeszcze brakuje. Teraz chyba wszyscy zauważyli, gdzie jest granica ich umiejętności, a gdzie granica umiejętności pozostałych ekip. Młodzi gracze nie mogą zatrzymać się na poziomie mistrzostw Tunezji i mistrzostw Afryki, bo to jest duże ograniczenie i zawężenie celów. Wielu z nich myśli, że skoro zdobywają medale naszej ligi i turniejów kontynentalnych, to są już bardzo dobrzy i nie trzeba dalej pracować nad sobą. Nic nie przyjdzie bez pracy, a świat przecież też nie stoi w miejscu i wszyscy uczą się czegoś nowego i stają się lepsi.

Wszyscy siatkarze z waszej kadry grają w klubach tunezyjskich. Dlaczego nie chcecie wyjechać do Europy i uczyć się siatkówki w mocniejszych ligach na tym kontynencie?

– Nie jesteś pierwszą osobą, która o to pyta. W Tunezji mamy prawo, które zawodnika czyni w pełni wolnym, jeśli chodzi o wybór klubu dopiero, gdy ukończy 30 lat. Mamy w kraju wiele talentów, wiele zespołów z zagranicy pyta o naszych graczy, jednak oni nie mają pozwolenia na to, by opuścić kraj i uczyć się siatkówki w lepszych zespołach i mocniejszych ligach. Staramy się o zmianę tych zapisów, żeby gracze mogli wyjechać za granicę i uczyć się tam czegoś nowego. Beneficjentem będzie przecież kadra, w której zagrają wtedy ci sami zawodnicy, ale z dużo większymi umiejętnościami i innym bagażem doświadczeń.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
mistrzostwa świata

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-09-06

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved