Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME juniorów: Zapadły ostateczne rozstrzygnięcia

ME juniorów: Zapadły ostateczne rozstrzygnięcia

Mistrzostwa Europy juniorów zakończyły się triumfem Rosjan, którzy w finale ograli Polaków. Na trzecim stopniu podium po wygranej nad Słowenią stanęli Francuzi, zaś piąta lokata przypadła Włochom, którzy odprawili z kwitkiem Czechów.

O 7. miejsce

Mecz o siódme miejsce był bardzo zaciętym i pełnym zwrotów akcji widowiskiem. Po dwóch setach Turcy prowadzili już 2:0 i wydawało się, że są bardzo blisko zakończenia turnieju zwycięstwem. Prezentowali się dobrze w zagrywce oraz w bloku, a poza tym mogli także liczyć na dużą ilość darmowych punktów darowanych im przez przeciwników. Jednak od trzeciego seta coś w ich grze się zacięło. Wystarczyło, że Serbowie zaczęli grać nieco skuteczniej i popełniać mniej błędów, a to od razu przełożyło się na wynik. Ostatecznie o losach spotkania musiał zadecydować tie-break. W nim górą byli siatkarze znad Bosforu i to oni ukończyli mistrzostwa na siódmej pozycji. W tureckich szeregach pierwsze skrzypce grał Ogbai Enaboifo, który zgromadził na swoim koncie 20 oczek. O dwa punkty mniej zdobył Filip Kovacević – najskuteczniejszy gracz w serbskim zespole.

Turcja – Serbia 3:2
(25:21, 29:27, 22:25, 23:25, 15:11)

O 5. miejsce

Niepowodzeniem udział w mistrzostwach Europy zakończyli Czesi, którzy w walce o piąte miejsce praktycznie nie nawiązali walki z Włochami. Reprezentanci Italii kontrolowali boiskowe wydarzenia od początku niemalże do końca pojedynku. Jedynie w końcówce trzeciej odsłony współgospodarze turnieju zbliżyli się do nich na dwa oczka, ale na więcej już nie było ich stać, a porażka 0:3 sprawiła, że zmagania zakończyli na szóstym miejscu. Podopieczni trenera Totire byli zdecydowanie lepsi od przeciwników w ataku oraz w bloku. Ponadto Czesi popełnili sporo błędów, które nie pozwoliły im dotrzymać kroku Włochom. O ich bezradności świadczy fakt, że żaden z czeskich zawodników nie zdobył nawet 10 oczek w spotkaniu. Z kolei w zwycięskim zespole prym wiódł Simone Giannelli, który zgromadził na swoim koncie 12 punktów.

Włochy – Czechy 3:0
(25:14, 25:14, 25:22)

O 3. miejsce

Mecz o trzecie miejsce był jednostronnym widowiskiem. Francuzi bez większego problemu ograli Słoweńców i sięgnęli po brązowy medal. Podopieczni trenera Ksela tylko do połowy pierwszego i drugiego seta byli w stanie toczyć wyrównaną walkę z przeciwnikami. Mimo że oba zespoły popełniły podobną ilość błędów własnych, to trójkolorowi wyraźnie górowali w ataku, w którym ich skuteczność w całym spotkaniu przekroczyła 50%. Słoweńcy jedynie w bloku okazali się lepsi od przeciwników, a to okazało się zbyt mało, aby nawiązać z nimi bardziej wyrównaną walkę. Tym razem Francuzów do sukcesu poprowadził Nohoarii Paofai, który zgromadził na swoim koncie 16 oczek. Po drugiej stronie siatki wyróżniającym się zawodnikiem był Toncek Stern, zdobywca 12 oczek.

Słowenia – Francja 0:3
(22:25, 21:25, 19:25)

O 1. miejsce

W finale doszło do starcia dwóch zespołów, które w poprzednim roku spotkały się w meczu o złoto mistrzostw Europy kadetów. Wówczas lepsi okazali się Rosjanie, którzy potwierdzili dziś swoją dominację na Starym Kontynencie. Biało-czerwoni w pierwszych dwóch setach praktycznie nie istnieli na boisku. Dominacja Sbornej była spowodowana jej trudną zagrywką, która od razu przekładała się na jej skuteczną postawę w kontrze oraz w bloku. Z kolei podopieczni trenera Nawrockiego w całym meczu nie zanotowali żadnego skutecznego bloku, a rywalom przeciwstawić zdołali się jedynie w trzeciej odsłonie, którą przegrali dopiero po walce na przewagi. Gra Rosjan była bardzo urozmaicona, a aż czterech z nich zdobyło przynajmniej 10 oczek w finale. Najlepszym dorobkiem punktowym może poszczycić się Wiktor Poletaew, zaś po polskiej stronie najskuteczniejszym graczem został Bartosz Bućko. Mimo porażki biało-czerwoni mogą być zadowoleni ze swojej postawy, bowiem jest to już ich trzecia mistrzowska impreza, z której wrócą z medalem. Poza tym jako finaliści będą mieli ułatwioną drogę do startu w mistrzostwach świata juniorów.

Polska – Rosja 0:3
(16:25, 16:25, 26:28)