Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Konstantin Shumov: Nie wiem jak to możliwe, że wygraliśmy

Konstantin Shumov: Nie wiem jak to możliwe, że wygraliśmy

fot. archiwum

- Dla nas jest to trudna impreza, bo jesteśmy na mistrzostwach świata po raz pierwszy od 32 lat. Dobrze rozpoczęliśmy mundial i teraz będziemy się jeszcze bardziej rozpędzać - powiedział po meczu Konstantin Shumov.

Ten mecz był w waszym wykonaniu rollercoasterem nastrojów. Najpierw graliście słabo i przegrywaliście 0:2, by podnieść się z kolan i zacząć walczyć o dobry wynik jak lwy. To zwycięstwo poniesie was dalej?

Konstantin Shumov: – To było coś fantastycznego. Przez pierwsze dwa sety graliśmy słabo, nie potrafiliśmy kąsać zagrywką, nie mieliśmy punktowych bloków i do tego popełniliśmy chyba wszystkie możliwe błędy z przejściami linii i dotknięciami siatki włącznie. W statystykach na koniec dwóch setów wszystko wyglądało podobnie, nie wyróżnialiśmy się niczym. Dopiero później się przebudziliśmy i zaczęliśmy grać jak natchnieni. Szczęśliwa była dla nas przerwa po drugim secie, bo po dziesięciu minutach byliśmy inną ekipą. Szturmem wzięliśmy seta numer trzy, a w czwartym byliśmy cały czas z tyłu. Wsparcie naszych fanów nam wtedy bardzo pomogło i to dzięki nim doprowadziliśmy do tie-breaka. Nie wiem jak to było możliwe, że wygraliśmy, ale w sporcie często nie ma logiki.

W pierwszych dwóch partiach popełnialiście mnóstwo błędów, choć jesteście drużyną dużo bardziej doświadczoną. Spodziewałem się, że to Kubańczycy zagrają jak „jeździec bez głowy”.– Siebie trochę też zaskoczyliśmy (uśmiech). Spodziewaliśmy się tego, że nasi rywale będą mocno uderzać, wysoko skakać i nieźle blokować, ale tą dojrzałością trochę nas zaskoczyli. Wiedzieliśmy, że to my gramy źle i możemy być lepsi na boisku. Wejście w mecz trochę czasu nam zajęło. Robiliśmy to powoli, ale konsekwentnie – krok po kroku. Nasza słaba gra była dla nas taką niemiłą myślą, która siedziała w tyle naszej głowy. To było nasze pierwsze spotkanie w turnieju, więc powiedzieliśmy sobie, że musimy włożyć wszystkie siły, bo mamy ich przecież dużo, na starcie turnieju, a jutro czeka nas dzień wolny. Dla nas jest to też trudna impreza, bo jesteśmy na mistrzostwach świata po raz pierwszy od 32 lat. Wszystko jednak zaskoczyło w odpowiednim momencie i nasza wygrana cieszy tym bardziej.

Już w pierwszym meczu graliście z wicemistrzami świata, za niedługo czeka was mecz z mistrzami świata. Trafiliście do trudnej grupy. Chcecie silniejszym coś udowodnić?

– Wiemy, że rywale są od nas wyżej w rankingu i nie jesteśmy faworytem do medali tej imprezy. Nie musimy nic udowadniać, podchodzimy do tego zupełnie inaczej – chcemy wyjść na boisko z uśmiechem, dobrze się bawić, grając w siatkówkę i z boiska schodzić też z uśmiechem. Zobaczymy do czego nas to doprowadzi. Dzisiaj udało się nam wygrać i to nas cieszy, bo dobrze rozpoczęliśmy mundial. Teraz będziemy się jeszcze bardziej rozpędzać.

Na spotkanie z Kubańczykami trener Sammelvuo zdecydował się wystawić bardzo doświadczony zespół z Mikko Esko na rozegraniu. Ta opcja nie wypaliła i dopiero wprowadzenie na boisko Tervaporttiego i Ojansivu zmieniło przebieg meczu. Ojansivu to „man of the match”?

– To nieważne czy ktoś był najlepszy na boisku czy może dał trochę mniej. Każdy w zespole jest bardzo ważny i wygraliśmy ten mecz razem. Mamy zawodników na ławce rezerwowych, z których każdy może wejść na plac gry i pomóc w najtrudniejszym momencie. Każdy ma jakieś miejsce i czasami jego jedna dobra piłka może zakończyć mecz z korzyścią dla nas. W naszej drużynie wszyscy to wiedzą, wszyscy akceptują i zawsze podkreślają.

Kiedy wszedłem do hali, wiedziałem, że jestem w Katowicach, ale jak wybrzmiał wasz hymn – myślałem, że Spodek przeleciał do Helsinek. Czułeś się podobnie?

– Dokładnie tak! To, co nasi fani zrobili w hali, było świetne. Ich doping nas poniósł, byli dla nas siódmym zawodnikiem. Samolot z naszym wiceprezydentem federacji się spóźnił i dotarł on do Polski jakieś 2 czy 3 godziny później niż planował i dowiedzieliśmy się, że prosił o jakieś dłuższe spotkanie. Mówił, żebyśmy wygrali po czterech albo pięciu setach. Zrobiliśmy jak sobie życzył (śmiech). Kibice pomagali nam od pierwszego seta, ale wtedy nam nie szło, dopiero w trzeciej partii ich doping nas poniósł. Tego nie można zrozumieć, tak po prostu jest, że w najbardziej nieoczekiwanym momencie fani dodają skrzydeł i potrafią swoim krzykiem i oklaskami zmienić obraz meczu. To jest w tym sporcie najpiękniejsze.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
mistrzostwa świata

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-09-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved