Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME juniorów: Ciężka przeprawa biało-czerwonych

ME juniorów: Ciężka przeprawa biało-czerwonych

Młodzieżowa reprezentacja Polski odniosła cenne zwycięstwo podczas mistrzostw Europy juniorów. Tym razem biało-czerwoni musieli rozegrać aż pięć setów, by przedłużyć swoją dobrą passę. Podopieczni trenera Nawrockiego pokonali Turków.

Autowa zagrywka Casina Ogbaia Enaboifo otworzyła trzeci pojedynek biało-czerwonych. Od początku gra Turków nie była pozbawiona błędów, szybko o czas poprosił trener Ali Ümit Hizal (2:5). Różnorodne ataki Polaków sprawiły, że szybko zbudowali oni pięciopunktową przewagę. Podopieczni Jacka Nawrockiego dominowali na siatce. Zepsute zagranie Vahita Emre Savaşa dało sygnał do regulaminowego czasu (10:16). W drugiej części partii wieloma celnymi zagraniami popisał się Bartosz Bućko, a mocne zagrywki posyłał w stronę przeciwników Tomasz Fornal, przez co przewaga naszych reprezentantów powiększyła się (23:13). Polacy efektownie wygrali tego seta do 15.

Początek kolejnej odsłony spotkania był bardzo wyrównany. Polacy grali nerwowo, zaś ich przeciwnicy nie wstrzymywali ręki w ataku (9:10). Obie drużyny walczyły punkt za punkt, dłuższy czas żadnej z nich nie udało się zbudować przewagi (13:13). Dopiero przed drugą przerwą techniczną podopieczni Jacka Nawrockiego odskoczyli rywalom na dwa punkty. Kilka mocnych ataków po skosie Yiğita Gülmezoğlu sprawiło, że na tablicy wyników pojawił się remis (21:21). Chociaż Turcy mieli kilka piłek setowych, dzięki trudnym zagrywkom Bućko biało-czerwoni wyrównali (22:24, 24:24). Pomimo walki w końcówce to Turcy cieszyli się ze zwycięstwa.

Kolejny set również rozpoczął się od gry punkt za punkt (8:7). Z czasem podopieczni trenera Hizala wyszli na prowadzenie, a o czas poprosił polski szkoleniowiec (12:10). Polacy mieli jednak problem z zatrzymaniem coraz pewniej grających przeciwników oraz przebiciem się przez skuteczny turecki blok. Gdy strata wzrosła do czterech punktów, drugą przerwę wykorzystał trener Nawrocki (14:18). Dzięki trudnej zagrywce Jakuba Kochanowskiego przewaga Turków zmalała do dwóch punktów. Polacy nie poddawali się, w decydującym momencie nie tracili pewności siebie (22:22). Zaciętą walkę na przewagi wygrali jednak siatkarze Ali Ümita Hizala.

Dzięki dobrym zagrywkom Bartosza Bućko Polacy w czwartym secie szybko zbudowali wysoką przewagę (7:2). Podopieczni Jacka Nawrockiego grali znacznie pewniej, coraz lepiej radzili sobie w obronie. Problemy z przyjęciem mocnej zagrywki spowodowały zmniejszenie przewagi do trzech punktów. Kłopoty biało-czerwonych były jednak tylko przejściowe. Już podczas drugiej przerwy technicznej różnica wynosiła pięć „oczek”. Z czasem prowadzeni przez Krzysztofa Bieńkowskiego Polacy coraz efektywniej zdobywali punkty, zaś ich przeciwnicy popełniali niewymuszone błędy. Partię zakończył skuteczny atak z lewego skrzydła.

Słaby początek decydującego seta skłonił trenera Hizala do szybkiej reakcji (0:3). Polacy wygrywali nawet bardzo trudne akcje. Podczas zmiany stron podopieczni Jacka Nawrockiego prowadzili czterema punktami. Chociaż turecki szkoleniowiec starał się rotować składem, jego zespół miał problem z zatrzymaniem rozpędzonych przeciwników. Przy dopingu zgromadzonej publiczności Polacy wygrali piątego seta do 9, ostatni punkt zdobywając po popsutej zagrywce Casina Ogbaia Enaboifo.

Turcja – Polska 2:3
(15:25, 28:26, 26:24, 13:25, 9:15)

Turcja: Durmaz (2), Savaş (14), Enaboifo (4), Gülmezoğlu (12), Çam (1), Hacioglu (18), Çakir (libero) oraz Albayrak (libero), Yönet, Güneş (6), Uku i Aydin
Polska: Zwiech (1), Bućko (27), Bieńkowski (3), Śliwka (18), Szymura (10), Mordyl (10), Piechocki (libero) oraz Fornal (1), Kochanowski (12), Zabłocki i Droszyński (1)