Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Piotr Dudek – jeden z dwóch polskich arbitrów na MŚ

Piotr Dudek – jeden z dwóch polskich arbitrów na MŚ

fot. Cezary Makarewicz

- Są to już drugie moje mistrzostwa świata; cztery lata temu sędziowałem we Włoszech. Sędziowałem osiem spotkań, m.in. w I rundzie mecz Kuba - Brazylia. Takie samo spotkanie odbyło się później w finale - mówi Piotr Dudek, polski arbiter na MŚ 2014.

Rozpoczynające się w sobotę mistrzostwa będą wyjątkowe. Przede wszystkim dlatego, że odbywać się będą w Polsce. Czy ten fakt dla sędziego ma jakieś znaczenie?…

Piotr Dudek:Oczywiście, sędziowanie mistrzostw świata w Polsce dla każdego sędziego jest zaszczytem, dla mnie również. Oczekiwania wobec nas są duże, trzeba właściwie wywiązać się ze swoich obowiązków. Nie ulega kwestii, że w Polsce trochę trudniej będzie się nam sędziowało niż na wyjeździe. U nas zawsze są inne emocje.

W pierwszej rundzie sędziował będzie pan w Gdańsku?Są tam m.in. trzy zespoły – Rosja, Bułgaria i Chiny, które grały niedawno w Krakowie w memoriale Wagnera, w którym także sędziowałem.

Sędziowie też chyba mają swoich faworytów mundialu. Pan także ich ma?

Oficjalnie sędziemu nie wolno mówić, kto jest faworytem, aby później nie było niepotrzebnych niedomówień. Oczywiście jako kibic mam takich faworytów, ale głośno nie będę się wypowiadał na ich temat. Faworytem dla mnie jest Polska, ponieważ Polsce… sędziował nie będę.

Siatkarze przez wiele tygodni szlifowali formę. Sędziowie zapewne też się przygotowali do mistrzostw?

Miesiąc temu prowadziłem dwa towarzyskie spotkania z udziałem juniorów, następnie sędziowałem dwa mecze sparingowe Polska – Niemcy w Spale, które trwały sześć i pięć setów. Ostatnio zaś sędziowałem trzy mecze podczas memoriału Wagnera. To od strony praktycznej. Natomiast od strony teoretycznej – jak to się teraz modnie mówi – dokładniej niż zazwyczaj pochyliłem się nad przepisami.

Będą jakieś nowinki w systemie sędziowania meczów?

Będzie obowiązywał pełny challenge. Najprawdopodobniej, zgodnie z przepisami, będzie się liczył pierwszy kontakt piłki z podłożem. To jest duża zmiana, bowiem w polskiej lidze, na challenge’u, liczy się rozpłaszczenie, deformacja piłki. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie podczas odprawy wszystkich sędziów, która odbędzie się we czwartek w Katowicach. Druga zmiana dotyczy pracy drugiego sędziego. Trzecia stanowi, że w każdym meczu będziemy grać pięcioma piłkami, a nie trzema jak do tej pory, co ma spowodować, że będzie mniej opóźnień gry.

Wiadomo, ilu sędziów będzie sędziować mecze mistrzostw świata?

Oczywiście, będzie 25 sędziów, w tym dwóch Polaków – Wojciech Maroszek z Żor i ja, a rezerwowym będzie Paweł Burkiewicz z Krakowa.

Zawodnicy między meczami mają odnowę biologiczną, trenują, mają odprawy. A co robią sędziowie, którzy codziennie nie sędziują?

Sędziujemy codziennie. W Gdańsku będzie nas sześciu, a codziennie odbywać się będą trzy mecze, czyli dwóch sędziów przypada na jeden mecz. A poza tym, zgodnie z regulaminem, na każdym meczu musi być sędzia rezerwowy. Łatwo obliczyć, że mogę mieć w jednym dniu dwa mecze. Jeżeli zdarzy się, że będą trwać po pięć setów, to wychodzi sześć godzin pracy, trochę dużo. Jeżeli mecze kończą się późno, to nie ma nawet czasu na normalną kolację, bo trzeba wziąć prysznic i iść spać. Rano śniadanie, potem jest spotkanie sędziów i kolejne dwa mecze. Obciążenie fizyczne i psychiczne jest bardzo duże.

Czy wiadomo już, gdzie może pan trafić po zakończeniu pierwszej rundy?

Nie, takie informacje otrzymamy dopiero po pierwszej rundzie. Wiadomo natomiast, że po jej zakończeniu pięciu sędziów pojedzie do domu, po drugiej rundzie ten sam los spotka dalszych dwunastu. Na trzecią rundę pozostanie ośmiu arbitrów.

Rozmawiał Marek Bluj – więcej w serwisie nowiny24.pl

źródło: nowiny24.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
mistrzostwa świata

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-08-29

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved