Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > LOTOS Trefl ograł uczestnika mundialu

LOTOS Trefl ograł uczestnika mundialu

Siatkarze LOTOSU Trefla pracują razem od niespełna miesiąca. Dziś w niepełnym składzie mierzyli się z reprezentacją Egiptu, która w poniedziałek rozpoczyna swój udział w mistrzostwach świata. Gdańszczanie pewnie wygrali 4:1.

Rozgrywany w sali treningowej ERGO ARENY mecz gdańszczanie zaczęli znakomicie i przy stanie 5:0 trener Egiptu musiał poprosić o przerwę. Po niej gdańszczanie nieco spuścili z tonu. Goście najpierw zmniejszyli stratę do dwóch punktów, a później – po błędach gospodarzy i swojej serii zagrywek – wyszli na prowadzenie 11:10. Żółto-czarni ponownie zaczęli zagrażać rywalom w końcówce partii, a punktowy serwis Damiana Schulza dał im prowadzenie 20:18. Przy stanie 22:20 ponownie obudzili się jednak uczestnicy mistrzostw świata. Najpierw Salah obił ręce gdańszczan, a później Marcin Wika i Damian Schulz byli blokowani przez rywali. Rozgrywający świetną partię środkowy rywali dał swojej drużynie piłkę setową, którą wykorzystała już w pierwszej próbie.

W drugim secie trener Anastasi zmienił duet środkowych, a znakomicie do gry wprowadził się Artur Ratajczak. Jego ataki, do których dobrą zagrywkę dołożył Sławomir Stolc, pozwoliły żółto-czarnym wyjść na prowadzenie 6:0. Ta odsłona przebiegała bardzo podobnie do pierwszej, znów prowadzenie przechodziło z rąk do rąk i doszło do zaciętej końcówki. Tym razem jednak dwie ważne piłki w decydujących momentach skończył Schulz i LOTOS Trefl wygrał drugą partię 25:23.

Początek trzeciej odsłony był wyrównany, jednak w środkowej fazie seta LOTOS Trefl zaczął stopniowo odskakiwać, w pewnym momencie osiągając nawet cztery punkty przewagi. W końcówce Egipt doszedł gospodarzy na jedno oczko, jednak od wyniku 21:20 cztery akcje wygrali żółto-czarni, a rywale tylko jedną wymianę rozstrzygnęli na swoją korzyść. Gdańszczanie zwyciężyli 25:21 i objęli prowadzenie w meczu.

Czwartego seta w wyjściowym składzie rozpoczęli Przemysław Stępień i Mateusz Czunkiewicz. Partia znów była wyrównana i do jej połowy żaden z zespołów nie mógł objąć prowadzenia większego niż dwa punkty. Warta odnotowania jest akcja, w której „zapunktował” Czunkiewicz, który obronił mocny atak rywala tak, że piłka wróciła w boisko Egipcjan. Ta akcja nie podłamała jednak drużyny z Afryki, która chwilę potem zbudowała nawet czteropunktową przewagę. Przy zagrywkach Wiki LOTOS Trefl wyszedł jednak ze stanu 16:20 na 21:20 i przejął inicjatywę w tej partii. Dwie ostatnie akcje gdańszczanie wygrali dzięki blokowi Schulza i Ratajczaka oraz atakowi w antenkę Egipcjanina. W tej partii zwyciężyli 25:23 i zapewnili sobie zwycięstwo w całym meczu.

Trenerzy ustalili jednak, że rozegrają dodatkowego seta. W nim na parkiecie pojawił się Igor Dobiszewski i już w trzeciej akcji skutecznie zaatakował. W pierwszej części tego seta gra była wyrównana, w połowie Egipt prowadził 8:6, jednak od tej pory żółto-czarni podkręcili tempo i ostatecznie przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Wygrali 15:13, a dwa z ostatnich trzech punktów zdobyli dzięki atakom Schulza.

Powracający z wypożyczenia atakujący zanotował imponującą liczbę 32 punktów, atakując ze skutecznością 58% i dokładając pięć asów serwisowych. Inni gracze LOTOSU Trefla też spisali się znakomicie. Warte odnotowania są też wyniki innych graczy, którzy w poprzednim sezonie pełnili rolę rezerwowych: Stolc zdobył 16 punktów, przyjmując pozytywnie ze skutecznością 64%, a Ratajczak atakował ze skutecznością 71%, dokładając do tego trzy bloki. Żółto-czarni 57% serwisów rywali przyjmowali pozytywnie, kończyli prawie co drugi atak, dziewięć razy punktując zagrywką i jedenaście blokiem. Popełnili aż 39 własnych błędów, jednak to typowe na tym etapie przygotowań. Zresztą Egipt, który już za trzy dni rozpoczyna rywalizację w mistrzostwach świata, pomylił się zaledwie cztery razy mniej.

– Powiedziałem chłopakom, że każda podróż rozpoczyna się od małego kroku. Dziś wykonaliśmy ten mały krok. Trenujemy razem dopiero od miesiąca i muszę przyznać, że jestem zadowolony z moich graczy. Podchodzą z pełnym zaangażowaniem i poświęceniem do wszystkich zajęć. Wiem, że to dopiero początek budowy naszej drużyny, ale to bardzo dobry start – ocenił spotkanie trener Andrea Anastasi.

Jego podopieczni kolejny sparing rozegrają w poniedziałek o godz. 16.00 w hali gdańskiej AWFiS. Ich rywalem będzie pierwszoligowy Ślepsk Suwałki. Drużyny ponownie spotkają się we wtorek o 11.00, a tuż po tym meczu gdańszczanie wyjadą do Częstochowy na sparingi z tamtejszym AZS-em.

LOTOS Trefl Gdańsk – Egipt 4:1
(23:25, 25:23, 25:21, 25:23, 15:13)

LOTOS Trefl: Grzyb (4), Falaschi, Schulz (32), Gawryszewski (6), Stolc (16), Wika (7), Gacek (libero) oraz Czunkiewicz (libero), Ratajczak (8), M’Baye (3), Stępień i Dobiszewski (2)

źródło: sport.trefl.com