Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP: Trwa dominacja Canarinhos, złoto dla Brazylii

WGP: Trwa dominacja Canarinhos, złoto dla Brazylii

Dla podopiecznych Ze Roberto tegoroczne WGP od początku było wyjątkowo udane. W meczu decydującym Brazylijki nie dały szans Japonkom, które tylko w 3. secie nawiązały walkę z rywalkami. Podobnie więc jak przed rokiem Brazylijki wygrały WGP.

Początek spotkania o zwycięstwo w tegorocznym cyklu World Grand Prix rozpoczął się od długich wymian. Brazylijki zyskiwały przewagę sytuacyjną w ataku, jednak nie wykorzystywały swoich szans, bowiem świetnie w obronie grały gospodynie. Nie zawsze gra w defensywie przynosiła Japonkom udane zakończenie akcji. Często musiały się mierzyć z wysokim brazylijskim blokiem. Pierwsza przerwa techniczna nastąpiła po ataku z obiegnięcia Fabiany Claudino (8:5). W kolejnych akcjach Canarinhos kontynuowały swoją dobrą grę na siatce i konsekwentnie powiększały swoją zdobycz punktową. Japonki, pomimo dobrego przyjęcia, jak również asekuracji i gry w obronie, nie potrafiły skutecznie zakończyć piłek w ataku (16:11). Przewaga Brazylijek rosła z akcji na akcję, tak samo jak bezsilność gospodyń. Atak z szóstej strefy Fernandy Garay zakończył partię, ale nie zakończył dobrej gry podopiecznych Ze Roberto i problemów japońskiej drużyny.

Od początku drugiej odsłony meczu widać było dominację Canarinhos (6:3). Japonki totalnie nie radziły sobie w ofensywie i były zdane na błędy przeciwniczek, bo im samym ciężko było zdobywać punkty (12:6). Dopiero zagrywki Saori Kimury, które rozmontowały przyjęcie Brazylijek, oraz w końcu skuteczne ataki Mizuho Ishidy i Yukiko Ebaty poprawiły grę i wynik po japońskiej stronie (14:13). Jednak po drugiej przerwie technicznej siatkarki z Brazylii ponownie odskoczyły i tym razem gospodynie już nie dały rady odrobić strat.

Trzeci set rozpoczął się podobnie do pierwszego, bo od ciekawych i długich akcji. Brazylijki straciły koncentrację i popełniały więcej błędów w ataku i obronie. Natomiast w Japonki wstąpił nowy duch walki i to one prowadziły na pierwszej przerwie technicznej jednym „oczkiem” (7:8). Po powrocie na boisko zespoły kontynuowały grę punkt za punkt. Obie drużyny myliły się w ataku oraz miewały problemy z komunikacją. Z tego względu żadna z nich nie potrafiła wypracować sobie wysokiego prowadzenia, jak to miało miejsce w poprzednich dwóch partiach w wykonaniu Brazylijek. W końcówce Canarinhos ograniczyły swoje błędy i czekały na pomyłki rywalek (22:20). Miały nawet piłki setowe, ale znów w obronie popisały się gospodynie, które doprowadziły do remisu 24:24. Dopiero w nerwowej grze na przewagi kiwka Jaqueline dała jej drużynie zwycięstwo.

Brazylia – Japonia 3:0
(25:15, 25:18, 27:25)

Brazylia: Fabiana Claudino (10), Dani Lins (4), Thaisa (6), Jaqueline (9), Sheilla (16), Fernanda Garay (3), Camila Brait (libero) oraz Monique Pavao

Japonia: Nagaoka (3), Kimura (9), Ishii (10), Shinnabe (6), Ono (2), Miyashita, Sano (libero) oraz Nakamichi (1), Takada (3), Yamaguchi (2), Ishida (3) i Ebata (4)