Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > ME U-18: Biało-czerwoni również srebrni

ME U-18: Biało-czerwoni również srebrni

Idąc w ślady swoich koleżanek, także Maciej Lewicki i Adam Lenc wygrali swój mecz półfinałowy ME U-18.  Pokonali duet z Holandii Penninga/Artamonov. W finale lepsi okazali się Niemcy - Thole/Winter, więc podobnie jak para żeńska, panowie także wrócą ze srebrem.

Maciej Lewicki i Adam Lenc podczas mistrzostw Europy U-18 idą jak burza. Po awansie do czołowej czwórki turnieju biało-czerwoni nie zamierzali osiąść na laurach. W konfrontacji, której bezpośrednią stawką był wielki finał i pozostanie w grze o tytuł mistrzów Starego Kontynentu, duet Lewicki/Lenc mierzył się z parą z Holandii – Thole/Winter. Już początek meczu pokazał, w jak dobrej dyspozycji są Polacy, biało-czerwoni konfrontację rozpoczęli mocnym akcentem, szybko odskakując rywalom na kilka oczek. Lewicki/Lenc dzięki uzyskanej w pierwszej części meczu zaliczce punktowej mogli swobodnie prowadzić swoją grę, a mimo ambitnej walki Holendrzy nie byli w stanie odebrać im triumfu w tej części meczu. Po wygranej 21:15 Polacy nie stracili koncentracji, tym bardziej że w drugiej partii siatkarze z Holandii wyraźnie wyciągnęli wnioski z porażki. Ten fragment meczu to trwająca gra na styku, biało-czerwoni wciąż byli o krok dalej, jednak dominacja duetu z Polski nie była tak ewidentna jak we wcześniejszym secie. Mimo to ani przez chwilę pozycja biało-czerwonych nie była zagrożona. Po nieco ponad półgodzinnej walce Maciej Lewicki i Adam Lenc wygrywając 2:0 (w drugim secie do 17), zostali pierwszym finalistą w walce o mistrzostwo Europy U-18.

W drugim starciu półfinałowym obyło się bez niespodzianki. Startujący z pozycji faworyta Niemcy Thole/Winter wypunktowali Hiszpanów. W konfrontacji z wyżej notowanymi rywalami Jiménez/Huerta A. sprawiali wrażenie bezradnych. Spotkanie miało dość jednostronny przebieg i po zwycięstwach 21:16, 21:16 to niemiecki duet stanie naprzeciwko biało-czerwonych w wielkim finale. Hiszpanie natomiast zagrają z Holendrami o miejsce na najniższym stopniu podium.

Półfinały:

Penninga/Artamonov NED [16] – Lewicki/Lenc POL [30] 0:2
(15:21, 19:21)

Thole/Winter GER [3] – Jiménez/Huerta A. ESP [10] 2:0
(21:16, 21:16)

Pierwszy set meczu finałowego był niesamowicie emocjonujący. Obie ekipy raz po raz popisywali się udanymi akcjami, ale nie uniknęły także własnych błędów. Ostatecznie Maciej Lewicki i Adam Lenc okazali się o dwie akcje lepsi i objęli prowadzenie w meczu. W drugim secie gra biało-czerwonych kompletnie się załamała, nie wychodziło dosłownie nic. Niemiecki duet natomiast wrzucił wyższy bieg, grał bardzo dobrze w ataku, w zagrywce, bloku i w efekcie na tablicy było 1:1 w setach.  W tie-breaku kilka dobrych akcji Thole i Wintera i błędów rywali spowodowało, że  wypracowali sobie oni pewną przewagę, której nie oddali już do końca meczu i mogli cieszyć się z tytułu mistrzowskiego. Cały mecz trwał 49 minut.

Wcześniej kibice mogli zobaczyć również zacięte spotkanie, którego stawką był medal brązowy. Zmierzyły się w nim zespoły z Holandii i Hiszpanii. Pierwszy set był bardzo wyrównany, ostatecznie nieznacznie lepsi okazali się Holendrzy. W drugiej partii para z Półwyspu Iberyjskiego zdołała jednak wypracować sobie kilka punktów przewagi i doprowadzić do tie-breaka, w którym kontynuowała swoją dobrą grę i po 49 minutach walki mogła świętować zdobycie medalu.