Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME juniorek: Serbki ze złotem, Turczynki w brązie

ME juniorek: Serbki ze złotem, Turczynki w brązie

Mistrzyniami Europy juniorek zostały Serbki, które w finale wykazały wyższość nad Słowenkami, a w całym turnieju nie zaznały goryczy porażki. Na trzecim stopniu podium po zwycięstwie nad Greczynkami uplasowały się Turczynki.

Na miejscu siódmym zmagania zakończyły Rosjanki, które okazały się lepsze od Belgijek. Podopieczne trenera Van De Vyvera jedynie w drugiej odsłonie znalazły sposób na pokonanie Sbornej, głównie dzięki dobrej skuteczności w ataku oraz większej ilości błędów przeciwniczek. W pozostałych partiach wyraźnie lepsze były Rosjanki, wśród których prym wiodła Angelina Sperskaite, która zgromadziła na swoim koncie 17 oczek. Mimo końcowego zwycięstwa trudno nie oprzeć się wrażeniu, że Rosjanki miały spore apetyty na rywalizację o coś więcej niż tylko o siódmą lokatę.

Rosja – Belgia 3:1
(25:19, 19:25, 25:18, 25:17)

Bardzo emocjonująca rywalizacja toczyła się o piąte miejsce, na które chrapkę miały zarówno Czeszki, jak i Bułgarki. Początkowo bliżej sukcesu były te pierwsze, bowiem prowadziły już 2:1 w setach, ale ich gra w czwartej odsłonie zupełnie się załamała. W tie-breaku obie drużyny szły łeb w łeb, a o zwycięstwie Bułgarek zadecydowała dopiero walka na przewagi. O ich sukcesie w decydującym secie zadecydowała mniejsza ilość błędów własnych oraz lepsza dyspozycja w bloku. Tym razem pierwszoplanową postacią w ich szeregach została Mirosława Paskowa, zdobywczyni 17 punktów.

Czechy – Bułgaria 2:3
(19:25, 25:21, 25:22, 8:25, 17:19)

Pojedynek o trzecie miejsce rozpoczął się dość niespodziewanie, bowiem w pierwszym secie inicjatywa należała do Greczynek. Jednak od drugiej partii do pracy wzięły się Turczynki. Siatkarki z Hellady stać było jeszcze na krótki zryw w trzecim secie, ale na niewiele się im on zdał, bowiem ostatecznie przegrały 1:3 i zajęły najgorsze miejsce dla każdego sportowca. Z kolei zawodniczki znad Bosforu mogły fetować zdobycie brązowego medalu, do którego poprowadziła je Mislina Kilic, zdobywczyni 17 punktów.

Turcja – Grecja 3:1
(18:25, 25:18, 25:23, 25:15)

Pierwsza partia meczu finałowego potwierdziła, że jego faworytkami są Serbki, które wcześniej nie doznały porażki w turnieju finałowym. Później jednak w ich grze pojawiło się mnóstwo błędów, które wykorzystały Słowenki, obejmując prowadzenie 2:1. Podopieczne trenera Boricicia wróciły do lepszej dyspozycji w czwartej odsłonie, doprowadzając do tie-breaka. W nim obie drużyny popełniły małą ilość błędów, ale w grze na siatce skuteczniej zaprezentowały się Serbki, które ostatecznie wygrały 3:2. Pierwsze skrzypce w szeregach mistrza Europy grała Tijana Bosković, która w spotkaniu finałowym wykonała ponad 60 ataków, zdobywając dla swojej drużyny 38 punktów. W ten sposób walnie przyczyniła się do wywalczenia mistrzowskiego tytułu.

Serbia – Słowenia 3:2
(25:23, 17:25, 24:26, 25:17, 15:12)

źródło: cev.lu, inf. własna