Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > GS Stare Jabłonki: Canarinhos opanowali Stare Jabłonki, brąz USA

GS Stare Jabłonki: Canarinhos opanowali Stare Jabłonki, brąz USA

Podobnie jak w turnieju żeńskim Grand Slam w Starych Jabłonkach na najwyższym stopniu podium staną Brazylijczycy. Pedro/Álvaro-Filho w wielkim finale pokonali duet z Łotwy Samoilovs/Smedins. Brąz wywalczyła para z USA.

Mecz lepiej rozpoczął się dla duetu z Ameryki Południowej. Para Pedro/Álvaro-Filho wygrała bowiem inauguracyjną partię 21:17. W drugim secie role się odwróciły. Górą od początku byli Gibb i Patterson, którzy dosłownie zmietli rywali. Reprezentanci USA wygrali bowiem partię bardzo wysoko, aż 21:11. Stan rywalizacji w meczu wyrównał się i o zwycięstwie w spotkaniu decydował tie-break. W nim przewaga żadnej z drużyn nie była już tak wyraźna. Ostatecznie lepsi okazali się siatkarze brazylijscy, którzy triumfowali 15:13, a w całym meczu 2:1. Awansowali tym samym do finały turnieju w Starych Jabłonkach.

Pedro/Álvaro-Filho BRA [7] – Gibb/Patterson USA [12] 2:1
(21:17, 11:21, 15:12)

Mimo że nie zakończony tie-breakiem, nie mniej emocjonujący był drugi półfinał turnieju. Po dwóch stronach siatki stanęli Łotysze – Samoilovs/Smedins J. i Austriacy – Doppler/Horst. Duet z Łotwy, który na drodze do finału wyeliminował polskie pary, był zdecydowanym faworytem konfrontacji. O parze Samoilovs/Smedins J. mówiło się jako o jednym z faworytów WT w Starych Jabłonkach. Spotkanie rozpoczęła wymiana sił w ataku, przy efektownych obronach duet z Austrii wcale nie pozostawał w tyle. Praktycznie na przestrzeni całej partii trwała gra punkt za punkt. Tym samym zwycięzców wyłoniła emocjonująca końcówka. Przy grze na styku więcej zimnej krwi zachowali doświadczeni Łotysze, wygrywając 22:20. W partii kolejnej Austriacy nie byli już tak skuteczni, a wszelkie niedociągnięcia w grze rywali wykorzystywał Samoilovs ze Smedinsem, kończąc kolejne kontry. W tej partii Doppler i Horst nie utrzymali tempa rywali i w końcówce triumfowali siatkarze z Łotwy, uzupełniając stawkę finalistów.

Samoilovs/Smedins J. LAT [5] – Doppler/Horst AUT [17] 2:0
(22:20, 21:17)

Mały finał WT w Starych Jabłonkach należał do wyjątkowo wyrównanych. Po półfinałowym starciu z Canarinhos duet z USA był bliski rozegrania dziś kolejnego tie-breaka. W decydujących chwilach Amerykanie utrzymali jednak koncentrację. Od początku spotkania toczyła się gra punkt za punkt. Praktycznie do decydującej fazy seta żadna z ekip nie była w stanie wypracować wyższej niż dwupunktowa przewagi (14:14). W kluczowym momencie seta skutecznym serwisem popisał się Patterson i Amerykanie przy zmianie stron boiska prowadzili 20:17. Patterson nie ustrzegł się niewymuszonych błędów własnych i po ataku po taśmie w aut i punktowym serwisie Horsta Austriacy wyrównali stan zmagań (20:20). Piątą piłkę setową Amerykanie jednak wykorzystali, a po bloku Gibba na Dopplerze było już 23:21. Drugi set również zapowiadał grę na styku (4:4, 9:8, 11:10). Powtórzyła się jednak sytuacja z odsłony wcześniejszej i w najważniejszym momencie partii szybciej zareagowali Amerykanie. Po autowym ataku Austriaków było już 20:17. Tym razem nie powtórzył się scenariusz z partii premierowej, spotkanie efektownym atakiem zakończył Gibb (21:18).

Mecz o 3. miejsce:

Gibb/Patterson USA [12] – Doppler/Horst AUT [17] 2:0
(23:21, 21:18)

Spotkanie kończące tegoroczne zmagania w Starych Jabłonkach pewniej rozpoczęli Brazylijczycy. Od początku meczu Canarinhos prezentowali więcej pewności w ataku, dość szybko odskakując rywalom na dwa oczka (7:5). Na reakcję Łotyszy nie trzeba było długo czekać, błędy własne Pedro w ataku pozwoliły ekipie z Łotwy wyrównać stan zmagań (7:7). Był to początek dobrej gry Łotyszy, przy wzrastającej przewadze duetu Samoilovs/Smedins (12:9) Brazylijczycy poprosili o czas. Po przerwie sytuacja nie zmieniła się, a dłuższe wymiany na swoją korzyść rozstrzygali Łotysze (11:15). Tej przewagi Samoilovs ze Smedinsem nie pozwolili sobie odebrać, triumfując w partii premierowej. Odsłonę drugą nieco lepiej rozpoczęli Łotysze, jednak to Canarinhos doprowadzili do wyrównania i gry na styku (11:10). Kolejne akcje spotkania odwróciły sytuację i dzięki skutecznym kontrom kontrolę nad przebiegiem zmagań przejęli Canarinhos (15:11). W końcówce seta losy seta próbował jeszcze przedłużyć Smedins, skutecznie mijając blok rywali (19:17), jednak triumfując w tej partii Brazylijczycy wyrównali stan meczu.

Jak przystało na emocjonujący finał, zwycięzcę miał więc wyłonić tie-break. Decydującą partię rozpoczęła gra na styku, jednak dość szybko w lepszej sytuacji znaleźli się Canarinhos. Początkiem dobrej serii był atak Álvaro Filho po prostej (4:2), chwilę później Brazylijczyk popisał się efektownym blokiem na Samoilovsie i przewaga siatkarzy z Ameryki Południowej wzrosła do czterech oczek (7:3). Ambitnie walczący Łotysze próbowali co prawda wrócić do gry, niwelując straty w końcówce (14:12), jednak chwilę później wynik seta na 15:12 ustanowił Pedro, dając wygraną duetowi z Brazylii.

Pedro/Álvaro Filho BRA [7] – Samoilovs/Smedins J. LAT [5] 2:1

(15:21, 21:17, 15:12)

źródło: FIVB, inf. własna