Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Weijun Zhong: Nie dawali nam punktów za darmo

Weijun Zhong: Nie dawali nam punktów za darmo

fot. FIVB

Wynik wczorajszego meczu pomiędzy Bułgarią i reprezentacją Chin pozostawał niewiadomą niemal do końca. - Nie byliśmy w stanie do końca utrzymać przewagi i wykorzystać wszystkich okazji - mówił po spotkaniu kapitan chińskiej drużyny, Weijun Zhong.

Wasze starcie z Bułgarami było bardzo wyrównane. Pojawiła się realna szansa pokonania przeciwnika.

Weijun Zhong:Wydaje mi się, że zarówno Bułgarzy, jak i my prezentowaliśmy dobry poziom w tym meczu. Momentami traciliśmy koncentrację. Przeciwnik grał bardzo agresywnie. Chcieliśmy zmusić bułgarską drużynę do popełnienia błędów, ale to zespół na naprawdę wysokim poziomie. Nie dawali nam punktów za darmo. W piątym secie ponownie pokazaliśmy, na co nas stać, jednak nie byliśmy w stanie do końca utrzymać przewagi i wykorzystać wszystkich okazji. Oddaliśmy zwycięstwo Bułgarom. Nauczyliśmy się bardzo wielu rzeczy z tych trzech meczów. Mam nadzieję, że podpatrywanie trzech drużyn o najwyższym, światowym poziomie zaowocuje w przyszłości. Z pewnością polepszymy swoją taktykę. Muszę też powiedzieć o organizacji i polskich kibicach. Atmosfera tutaj jest wspaniała, a kibice szaleni (śmiech). Uwielbiamy to miejsce i ten turniej. Dziękujemy, że mogliśmy tu być.

Podczas niedzielnej konferencji prasowej trener Guochen Xie powiedział, że nie mógł skorzystać z kilku zawodników podczas meczu z Polakami. Wydarzyło się coś nieprzewidzianego?Jeden z tych zawodników doznał kontuzji i musiał wrócić do Chin. Drugi, kluczowy libero, pojawił się dopiero w poniedziałek z powodów prywatnych, więc nie mógł zagrać w spotkaniu z Polakami. Myślę jednak, że będziemy w optymalnym składzie na mistrzostwach świata.

Chciałabym zapytać o chińską ligę…

Nasza liga jest nieco podobna do lig w państwach europejskich. W tym momencie na najwyższym poziomie mamy dwanaście zespołów.

Czy wobec tego drużyny z niższej ligi mają szansę na awans do grona najlepszych?

Mamy tak zwany „poziom B”. Gra tam około sześciu zespołów. W zasadzie te drużyny mogą awansować, jednak, prawdę mówiąc, poziom gry tych klubów nie jest tak dobry, jak w najwyższej lidze.

Przygotowując się do rozmowy z tobą, zauważyłam ciekawą rzecz. Siatkarze klubu, w którym grasz, Army, często są nazywani żołnierzami, a drużyna określana mianem wojskowej.

To prawdopodobnie wina dosłownego tłumaczenia, nie każdy zna chiński (uśmiech). Absolutnie nie chodzi o to, że jesteśmy żołnierzami, nie mamy nic wspólnego z wojskiem. Jesteśmy profesjonalną drużyną siatkarską.

Przeglądając skład ligowych drużyn, doliczyłam się zaledwie kilku zagranicznych zawodników. Na międzynarodowym forum pojawiła się sugestia, że sprowadzanie graczy z innych krajów jest u was ograniczone.

Nie mamy takiego ograniczenia w regulaminie, możemy mieć wielu graczy spoza Chin. Jedynym problemem są pieniądze. Każdy klub mógłby mieć po kilku zagranicznych zawodników, jednak, niestety, nie jesteśmy w stanie sprostać ich finansowym wymaganiom, choć to się zmienia, bardzo powoli.

Wrócę jeszcze do tematu mistrzostw świata.

Przed naszym trenerem stoi nie lada wyzwanie, ponieważ wielu zawodników doznało kontuzji. Mamy jednak nadzieję, że przez te dwa tygodnie uda nam się dokończyć przygotowania, a w turnieju wystawić najlepszych zawodników i osiągnąć cel – co najmniej szesnaste miejsce.

Jak wyglądają wasze przygotowania do najważniejszej imprezy w roku?

W najbliższych dniach mamy zaplanowane dziesięciodniowe zgrupowanie w Koszalinie.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka światowa, turnieje światowe

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-08-19

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved