Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Kwalifikacje Grand Slamu w Starych Jabłonkach już bez polskich par

Kwalifikacje Grand Slamu w Starych Jabłonkach już bez polskich par

Dwie polskie pary siatkarek zakończyły swój udział w turnieju SK BANK MAZURY Grand Slam 2014 w Starych Jabłonkach. Mimo przegranej najbardziej zadowolone z siebie mogą być Adamek i Kwiatkowska, które mocno postawiły się doświadczonym Finkom.

Najmłodsza polska para (17 i 18 lat) zaprezentowała się we wtorek naprawdę dobrze. Początek starcia należał do Finek, które wykorzystały moment zdenerwowania i niepewności w poczynaniach Polek (9:4). Po asie serwisowym rywalek straty polskiego teamu wynosiły już sześć punktów. Wydawało się, że ten mało doświadczony duet podda się, ale Polki zaczęły nękać rywalki zagrywką. Najpierw zrobiła to Adamek (11:15), a niedługo później, po sprytnej kontrze, w pole zagrywki powędrowała Kwiatkowska i różnica stopniała do dwóch punktów (14:16). Z kolei gdy ważną piłkę wybroniła Adamek, a Kwiatkowska uderzyła z kontry, przewaga fińskiej pary była minimalna (18:17). Końcówka jednak należała już do sióstr Nystrom i to one triumfowały w partii premierowej.

Drugi set rozpoczął się od kolejnej punktującej zagrywki Kwiatkowskiej i przez pierwsze akcje przeważał polski duet (4:2). Choć rywalki zerwały się do walki i dzięki kontrom wyszły na czoło (5:4), to wtedy znowu do głosu doszła polska zagrywka i po asie Adamek to Polki były o dwa punkty lepsze (8:6). Błędy biało-czerwonych i as serwisowy Emilii sprawił, że na czasie technicznym to Finki prowadziły 11:10. Na boisku jednak toczyła się bardzo zacięta walka i na tablicy wyników najczęściej można było wtedy zobaczyć remis (13:13, 18:18). Po raz kolejny w końcówce doświadczenie przeciwniczek wzięło górę i to one zakończyły mecz wygraną.

Nystrom Er./Nystrom Em. FIN [13] – Kwiatkowska/Adamek POL [20] 2:0
(21:18, 21:18)

W pierwszej partii kolejnego spotkania biało-czerwonych gra polskim reprezentantkom zupełnie się nie układała. Norweżki skutecznie narzuciły swój rytm gry i, po dość wyrównanych pierwszych akcjach, zupełnie przejęły inicjatywę (10:13). Polki nie potrafiły skończyć swoich akcji w ataku, co skrzętnie wykorzystywały przeciwniczki. Gdy te odskoczyły na 15:10, o chwilę przerwy poprosiły Martyna Kłoda i Maria Włoch. Po niej ta druga nadziała się na blok Treland, a różnica na korzyść rywalek im bliżej końca, tym bardziej rosła (19:11). Seta w dodatku zakończył błąd w ataku polskiej pary.

Przegrana odsłona zmobilizowała Marię Włoch i Martynę Kłodę, a Polki od pierwszych akcji zaczęły dużo mocniej naciskać na przeciwniczki. Po błędzie Norweżek biało-czerwone prowadziły 5:3, a chwilę później rywalki poprosiły o przerwę, bowiem Polki miały już trzypunktową przewagę (6:3). Po niej Solvoll udanie uderzyła z kontry, a w ataku pomyliła się Włoch i tym sposobem norweskiej parze łatwiej było odrobić straty (9:9). W kolejnych akcjach przeciwniczki zaczęły przejmować inicjatywę dzięki skutecznym atakom (14:11), ale skuteczna na siatce Włoch zmniejszyła straty do punktu (14:15). Gra dość mocno się wyrównała, ale w końcówce długą akcję skończyła Solvoll i to Norweżki miały piłkę meczową, którą wykorzystały w pierwszym uderzeniu.

Tym samym w jutrzejszym turnieju głównym zagrają trzy polskie pary – Monika Brzostek i Kinga Kołosińska, Jagoda Gruszczyńska i Karolina Baran oraz Dorota Strąg i Katarzyna Kociołek.

Włoch/Kłoda POL [19] – Solvoll/Treland NOR [14] 0:2
(13:21, 20:22)

źródło: inf. własna, worldtour.pl