Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. H: Turczynki i Rosjanki polecą do Tokio

WGP, gr. H: Turczynki i Rosjanki polecą do Tokio

Reprezentantki Turcji pokonały w ostatnim swoim meczu w Kaliningradzie 3:1 Włoszki i polecą na turniej finałowy do Tokio razem z Chinkami, Brazylijkami i Rosjankami. Siatkarki Sbornej pokonały Niemki 3:0, a każdy set był grany na przewagi.

Otwarcie spotkania należało do Turczynek. Dobra zagrywka Neriman Ozsoy pozwoliła siatkarkom Massimo Barboliniego zwiększyć przewagę do sześciu punktów. Dopiero zdecydowany atak Cateriny Bosetti przerwał złą passę Włoszek, które jednak wciąż miały problemy z poukładaniem swojej gry (12:18). W drugiej części seta, gdy podopieczne Marco Bonitty wzmocniły zagrywkę, Turczynki zaczęły popełniać błędy oraz straciły skuteczność w ataku. Chociaż Włoszki zniwelowały większość strat, nie wystarczyło to do odwrócenia losów seta. Sprytny atak Melihy Ismailoglu zakończył partię na korzyść Turczynek.

Siatkarki z Półwyspu Apenińskiego rozpoczęły drugiego seta od straty, jednak szybko, dzięki trudnym zagrywkom Francesci Piccinini, wyszły na prowadzenie (8:6). Sytuacja odwróciła się, gdy za linią dziewiątego metra pojawiła się Meliha Ismailoglu (8:8). Włoszki przez niedokładne przyjęcie miały problem z wyprowadzeniem skutecznego ataku. Dobrze ustawiane bloki znacznie ułatwiły Turczynkom zbudowanie przewagi. Po drugiej przerwie technicznej gra się wyrównała. Jedną z najdłuższych akcji seta Włoszki przypłaciły utratą Monicy De Gennaro, która prawie zemdlała. Kolejne problemy z przyjęciem tureckich zagrywek oraz błędy w ataku sprawiły, że straty podopiecznych trenera Bonitty ponownie się zwiększyły (18:23). Blok na Valentinie Diouf zamknął kolejną odsłonę spotkania (25:19).

Początek trzeciej partii obfitował w błędy obu drużyn. Po pierwszej przerwie technicznej Turczynki miały problemy z przyjęciem zagrywki rywalek, przez co  popełniały błędy. Gdy w polu zagrywki pojawiła się Neriman Ozsoy, siatkarki trenera Barboliniego doprowadziły do remisu (12:12). Szybko jednak to Włoszki zaliczyły efektowną serię punktów, wychodząc na wyraźne prowadzenie (17:12). Turczynki straciły skuteczność w ataku, a także bardzo słabo przyjmowały. Chociaż prowadzone przez Goezde Sonsirmę w końcówce zniwelowały straty, nie wystarczyło to do zatrzymania rozpędzonych Włoszek.

Podbudowane zwycięstwem w poprzedniej partii podopieczne trenera Bonitty efektownie rozpoczęły kolejną odsłonę spotkania (4:0). Dobra zagrywka Naz Aydemir i skuteczne ataki Sonsirmy odwróciły sytuację. Od tej pory Turczynki spokojnie prowadziły grę, utrzymując przewagę. Po drugiej przerwie technicznej Włoszki zaczęły ryzykować w ataku. Skuteczne zagrania Valentiny Diouf i Francesci Piccinini pozwoliły doprowadzić do wyrównania 22:22. Ostatecznie jednak to Turczynki, po ataku z przechodzącej piłki Bahar Toksoy, cieszyły się ze zwycięstwa.

Włochy – Turcja 1:3
(23:25, 19:25, 25:22, 23:25)

Włochy: Signorile (3), Bonifacio (8), Chirichella (13), Piccinini (14), Bosetti (4), Diouf (24), De Gennaro (libero) oraz Fiorin (7) i Merlo (libero)
Turcja: Sonsirma (20), Akman (13), Toksoy (12), Aydemir (2), Ozsoy (18), Ismailoglu (5), Karadayi (libero) oraz Önal i Karakoyun

Ostatnie spotkanie fazy grupowej World Grand Prix rozpoczęło się od bardzo wyrównanej walki. Niemki od początku grały szybką, kombinacyjną siatkówkę (13:10), wysoką skuteczność w ataku utrzymywała Maren Brinker. Po drugiej stronie siatki najczęściej punktowała Tatiana Koszeliewa, jednak wciąż to podopieczne Giovanniego Guidettiego wysoko prowadziły (21:17). Nieudana podwójna zmiana w niemieckim zespole znacznie ułatwiła gospodyniom odrabianie strat (23:22). W decydującym momencie seta w grę obu drużyn wkradło się nieco chaosu, pojawiły się błędy. Więcej zimnej krwi miały jednak Rosjanki i to one po efektownym podwójnym bloku cieszyły się ze zwycięstwa 27:25.

Po wyrównanym początku drugiego seta gospodynie pojedynku wzmocniły zagrywkę. Przez brak dobrego przyjęcia Niemki nie mogły wyprowadzić skutecznej akcji, miały problem z przebiciem się przez rosyjski blok (9:12). Przyjezdne wciąż walczyły o każdy punkt, a dzięki zmiennym serwisom Christiane Fürst doprowadziły do remisu (15:15). W drugiej części seta Rosjanki miały coraz więcej problemów w przyjęciu, co od razu odbiło się na wyniku (19:16). Po kolejnej przerwie na życzenie trenera Jurija Mariczewa gospodynie ponownie zaczęły grać agresywnie, bardzo dobrą zmianę dała Aleksandra Pasynkowa, która trudną zagrywką zupełnie rozbiła niemieckie przyjmujące (23:23). Również tę partię zakończyła gra na przewagi, a ostatni punkt zdobył rosyjski blok.

Od początku trzeciego seta Rosjanki rozbiły przeciwniczki zagrywką (10:7). Bardzo pewnie we wszystkich elementach prezentowała się Tatiana Koszeliewa. Pomimo utrzymującej się przewagi gospodyń Niemki nie poddawały się, walcząc o każdą piłkę. Chociaż przyjezdne starały się wykorzystywać każdą szansę do zdobycia punktu, Rosjanki utrzymywały mocną zagrywkę, znacznie utrudniając przeciwniczkom odrabianie strat. Pomimo nierównej gry w drugiej części seta Niemki zniwelowały przewagę przeciwniczek do jednego punktu (22:23), a w decydującym momencie doprowadziły do remisu (24:24). Ostatecznie Rosjanki, podobnie jak w poprzednich dwóch setach, ostatni punkt zdobyły blokiem i to one cieszyły się z awansu do Final Six.

Niemcy – Rosja 0:3
(25:27, 24:26, 24:26)

Niemcy: Brinker (12), Geerties (8), Fürst (12), Pettke (10), Kozuch (13), Apitz (3), Dürr (libero) oraz Weiá, Lippmann, Beier (3), Silge, Thomsen (libero) i Weihenmaier (1)
Rosja: Szczerban (4), Zariażko (5), Starczewa (2), Koszeliewa (26), Podskalnaja (1), Małych (12), Malowa (libero) oraz Kriuczkowa (libero), Bawykina, Pasynkowa (4), Gonczarowa (2), Kosianenko i Fetisowa (5)