Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP: Polki porażką pożegnały się z rozgrywkami

WGP: Polki porażką pożegnały się z rozgrywkami

Druga przegrana i ostatnie miejsce w turnieju finałowym drugiej dywizji tegorocznego World Grand Prix - tak wygląda sytuacja polskiej reprezentacji po meczu z Portoryko. Podopieczne Piotra Makowskiego nie potrafiły ugrać w tym pojedynku nawet seta.

Choć obie drużyny od początku starały się wymieniać atakami, to skuteczna Karina Ocasio powoli budowała przewagę swojego zespołu (4:2). Polki grające bardzo odmłodzonym składem próbowały uderzać odważnie, ale miały trudności z wybronieniem ataków przeciwniczek, dlatego też obie drużyny grały punkt za punkt. W wyniku tego to Portorykanki prowadziły na pierwszej regulaminowej przerwie. Po niej jednak problemy z przyjęciem portorykańskich zagrywek sprawiły, że przewaga rywalek wzrosła i o czas poprosił trener Makowski. W kolejnych akcjach nadal jednak punktowały przyjezdne (12:6). Coraz łatwiej Portorykankom przychodziły akcje w bloku, Polki bowiem bardzo wstrzymywały rękę w ataku. Kąkolewska próbowała pociągnąć grę swoją zagrywką, a biało-czerwone dołożyły do tego punkt blokiem i o przerwę tym razem poprosił trener Mieles. Polska ekipa odrobiła bowiem sporą część strat (11:13). Do konsekwentnej gry z pola zagrywki nasz zespół dołożył wreszcie zaciętą grę w polu i do odrobienia pozostał tylko punkt (14:15). Po drugim czasie technicznym Polki walczyły z całych sił, ale drużyna gości wygrała dwie ważne akcje i odskoczyła na 20:16. W kolejnych minutach, mimo punktu zdobytego zagrywką, polska reprezentacja sama miała spore problemy z przyjęciem, co zakończyło się szybką wygraną Portoryko.

Pierwsze akcje w kolejnej odsłonie należały w zupełności do przyjezdnych, które po błędzie Smarzek prowadziły 3:0. Wtedy też od razu pierwszą przerwę na żądanie wykorzystał Piotr Makowski. Nadal jednak grze przewodziły siatkarki z Portoryko i po bloku na Paszek prowadziły na pierwszym czasie technicznym 8:3. Wszelkie próby odrobienia strat przez Polki zatrzymywały się na rękach skutecznie broniących Portorykanek i ich wysoka przewaga jeszcze wzrosła (12:5). Choć polski zespół odrobił dwa punkty, to i tak druga przerwa techniczna odbyła się przy siedmiopunktowej nadwyżce gości – po uderzeniu ze środka Oquendo. W kolejnych akcjach walka trochę się wyrównała, ale przy tak wysokiej nadwyżce rywalki spokojnie prowadziły swoją grę i czekały tak naprawdę na pomyłki ze strony Polek (19:13). Po kontrach Paszek i Skowrońskiej polski zespół odrobił starty do czterech oczek (20:16), to jednak było wszystko, na co stać było biało-czerwone i Portoryko po uderzeniu Oquendo miało piłkę setową. Wygraną w secie rywalkom dał z kolei autowy atak Skowrońskiej.

Szybka, skuteczna gra po obu stronach siatki – tak wyglądały pierwsze akcje w secie trzecim. W dodatku reprezentantki Polski po kontrze Kąkolewskiej zdołały objąć dwupunktowe prowadzenie (5:3). Rywalki szybko wyrównały, a następnie, jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną, objęły prowadzenie, które chwilę później wynosiło dwa punkty (8:6). Kolejne akcje należały do przeciwniczek, które po punktującej zagrywce prowadziły 11:6. Wtedy o przerwę poprosił Piotr Makowski. Chwila rozmowy poskutkowała trzema wygranymi kolejno przez Polki akcjami (9:11), co tym razem zmusiło trenera Mielesa do poproszenia o czas. To jednak nie pomogło i po kontrze z szóstej strefy Kowalińskiej był remis 11:11. Portorykanki nie odpuszczały do końca, co owocowało wygranymi akcjami i prowadzeniem 16:13. Wszelkie próby Polek pełzły na niczym, bowiem skuteczne rywalki utrzymywały swoją przewagę. Po bloku Sheili Ocasio oraz asie serwisowym Oquendo Portorykanki miały pięć punktów nadwyżki (20:15). Mimo że w ostatnich akcjach biało-czerwone zerwały się do walki, to jednak prowadzenie wystarczyło rywalkom, by zakończyć partię zwycięstwem, a co za tym idzie wygrać w całym meczu 3:0

Polska – Portoryko 0:3
(19:25, 17:25, 22:25)

Polska: Kajzer, Połeć (4), Kąkolewska (2), Paszek (1), Wójcik (3), Smarzek (8), Durajczyk (libero) oraz Bełcik (2), Efimienko (2), Zaroślińska (5), Kowalińska (2), Skowrońska (5) i Kaczorowska (2)
Portoryko: Enright (4), Cruz (10), Ocasio K. (17), Valentin (3), Oquendo (13), Ocasio S. (4), Seilhamer (libero) oraz Venegas, Mojica i Rosa (1)