Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME juniorek: Porażka Włoszek w pierwszym dniu

ME juniorek: Porażka Włoszek w pierwszym dniu

W sobotę rozpoczęły się mistrzostwa Europy juniorek, które rozgrywane są w halach Estonii i Finlandii. Pierwszego dnia dość niespodziewanie Włoszki przegrały po tie-breaku z reprezentacją Belgii. W turnieju finałowym niestety nie ma biało-czerwonych.

W Estonii i Finlandii rozpoczął się turniej finałowy mistrzostw Europy juniorek. Niestety bez udziału reprezentacji Polski, która ostatnią szansę wywalczenia awansu miała niedawno w turnieju barażowym w Moskwie. Dwanaście najlepszych zespołów zostało podzielonych na dwie grupy, w których rywalizują systemem „każdy z każdym”.

W grupie I, która swe mecze rozgrywa w estońskim Tartu, w pierwszym meczu nieobliczalne Greczynki pokonały 3:1 reprezentację Czech. Po przegranym pierwszym secie Greczynki rozbiły rywala w drugiej partii aż do 10, a potem wygrały kolejne dwa sety brakujące im do zwycięstwa. Świetne zawody rozgrywała Anthi Vasilantonaki, która zdobyła dla swojego zespołu 19 punktów. W meczu pomiędzy Bułgarią i Holandią o wyniku decydował tie-break. Siatkarki z Bałkanów po porażce w pierwszej partii wygrały dwa kolejne sety, jednak na ostateczne zwycięstwo musiały czekać aż do tie-breaka. Najwięcej punktów dla zwycięskiej drużyny zdobyła Gergana Dimitrowa (30), z drugiej strony siatki najskuteczniejsza była Daphne Knijff (21 pkt.). W ostatnim dzisiejszym spotkaniu tej grupy gospodynie nie miały zbyt wiele do powiedzenia w rywalizacji z reprezentacją Serbii. Kandydatki do medalu pewnie wygrały wszystkie trzy sety, a w ataku szalała Tijana Bosković (17 punktów). Szczególnie ciekawie zapowiada się więc niedzielny mecz pomiędzy drużynami Serbii i Grecji.

6. Estonia   1 0 pkt. 0:3

Grupa II swoje mecze rozgrywa w fińskim Tampere i już w pierwszym meczu nieliczni kibice byli świadkami tie-breka i… dość niespodziewanego rozstrzygnięcia. Włoszki, które zdecydowanie przed turniejem były wskazywane jako jedne z faworytek do medalu, mimo prowadzenia 2:1 uległy ostatecznie w pięciu setach reprezentacji Belgii. Jak widać, belgijska siatkówka rozwija się również mocno na poziomie młodzieżowym i kto wie, czy siatkarki z Beneluksu nie będą „czarnym koniem” turnieju. Świetne spotkanie rozegrała Sarah Cools (18 punktów), dla Włoszek po 20 „oczek” zdobyły Sophia D’Odorico oraz Anastasia Guerra. W drugim spotkaniu gospodynie prowadziły dość wyrównaną walkę z Rosjankami, ale tylko w pierwszym secie. W kolejnym Sborna wygrała już spokojnie, w trzecim całkowicie rozbijając reprezentację Finlandii. Najwięcej punktów wśród Rosjanek zdobyła Angelina Sperskaite. Również w trzech setach Słowenki rozprawiły się z reprezentacją Turcji, zaznaczając mocno swoją obecność w turnieju finałowym. Najskuteczniejsza w ekipie Słowenii była Nika Markovic, która zdobyła w tym meczu 14 punktów.

Włochy – Belgia 2:3
(24:26, 25:16, 25:10, 16:25, 13:15)
Finlandia – Rosja 0:3
(26:28, 22:25, 13:25)
Turcja – Słowenia 0:3
(19:25, 22:25, 18:25)

1. Rosja       1 3 pkt. 3:0
2. Słowenia    1 3 pkt. 3:0