Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > 12 drużyn powalczy o mistrzostwo Europy juniorek

12 drużyn powalczy o mistrzostwo Europy juniorek

fot. archiwum

W dniach 16-24 sierpnia odbędzie się kolejna edycja mistrzostw Europy kobiet w kategorii juniorek. Tym razem gospodarzami turnieju będzie fińskie Tampere oraz estońskie Tartu. Wśród uczestniczek zabraknie jednak reprezentacji Polski.

Tegoroczne mistrzostwa Europy juniorek będą już 24 edycją tego turnieju. Został on zainaugurowany w 1966 roku, a gospodarzem wówczas były Węgry. W 2014 roku zawody odbędą się w Finlandii oraz Estonii. Mistrzowskiego tytułu bronią Turczynki, które dwa lata temu w finale wykazały wyższość nad Serbkami, zaś na trzecim stopniu podium stanęły Włoszki. Wówczas biało-czerwone uplasowały się na szóstej pozycji. Obecnie nie będą miały możliwości jej poprawienia, bowiem mimo że są mistrzyniami Europy kadetek sprzed roku, nie udało im się zakwalifikować do juniorskiego czempionatu Starego Kontynentu.

– Chciałbym podziękować Fińskiej oraz Estońskiej Federacji Siatkówki za pracę, którą wykonały do tej pory w przygotowaniach do turnieju finałowego – powiedział Jan Hronek. Jestem pewien, że zawody potwierdzą miłość i pasję w tych krajach do uprawiania siatkówki – dodał wiceprezydent CEV.

Finlandia i Estonia to dwa kraje o wspólnym dziedzictwie kulturowym i językowym, ale dopiero po raz pierwszy w historii razem zorganizują tak znaczące zawody siatkarskie. Finowie mają już ugruntowaną pozycję na globalnej mapie siatkarskiej, bowiem brali udział w wielu międzynarodowych turniejach, a przede wszystkim w Lidze Światowej. Estończycy nie są tak rozpoznawalnym zespołem, ale na swoim koncie mają chociażby dobry występ na ostatnich mistrzostwach Europy juniorów, z których wywalczyli awans do mistrzostw świata. Teraz nadszedł czas na podnoszenie poziomu żeńskiej siatkówki w tych krajach, a doskonałą ku temu okazją będą rozpoczynające się w sobotę mistrzostwa Europy juniorek.Przypomnijmy, że pierwsza grupa będzie rywalizowała w drugim co do wielkości mieście Estonii – Tartu. Znalazły się w niej gospodynie, Bułgarki, Greczynki, Holenderki, Czeszki oraz Serbki. Do drugiej grupy trafił współgospodarz turnieju, a także Belgia, Włochy, Rosja, Słowenia i Turcja. Te zespoły będą walczyły w Tampere. Jest to trzecie najbardziej zaludnione miasto w Finlandii. Do półfinałów zakwalifikują się po dwie najlepsze drużyny z każdej z grup, a dwie kolejne zmierzą się o miejsca 5-8.

źródło: CEV, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacje młodzieżowe, rozgrywki młodzieżowe

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-08-14

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved