Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Przed MŚ: Plamen Konstantinow może być zadowolony z debiutu

Przed MŚ: Plamen Konstantinow może być zadowolony z debiutu

Mistrzostwa świata zbliżają się wielkimi krokami. Zespoły powoli wchodzą już w etap rozgrywania gier kontrolnych. Debiut w roli selekcjonera reprezentacji Bułgarii ma już za sobą Plamen Konstantinow, którego podopieczni grali z Belgami.

Pierwszy z dwóch towarzyskich meczów został rozegrany w sobotę z udziałem publiczności. Był to oficjalny debiut Plamena Konstantinowa w roli selekcjonera reprezentacji. Nie rozpoczął się on jednak dobrze. Bułgarzy mieli olbrzymie kłopoty z przyjęciem belgijskiej zagrywki, a dodatkowo byli nieskuteczni w ataku (9:18, 14:21). Starty zmniejszyć pomogło wejście Todora Skrimowa (19:22), ale ostatecznie nie udało się wygrać seta. W drugiej partii gra gospodarzy wyglądała już znacznie lepiej, co zaowocowało tym, że w meczu był remis 1:1.

Trzecia część spotkania była wyrównana (7:7). Znakomita zagrywka Nikołaja Penczewa pozwoliła jednak miejscowym odskoczyć na 12:7, co było kluczowym momentem seta. Na boisku toczyła się wyrównana gra, ale wypracowana przez gracza Asseco Resovii Rzeszów przewaga pozwoliła na objęcie prowadzenia w spotkaniu. W czwartym secie Bułgarzy zdołali wypracować sobie przewagę, przy stanie 24:21 mieli piłki meczowe, ale rywale doprowadzili do wyrównania. Podopieczni trenera Konstantinowa jednak dopięli swego i po zaciętej końcówce mogli cieszyć się z wygranej. Liderem zespołu okazał się Cwetan Sokołow, który przy 58-procentowej skuteczności w ataku zdobył 26 punktów (w tym 4 bloki i as serwisowy), liderami Belgów byli Verhees i Deroo.

Bułgaria – Belgia 3:1
(20:25, 25:22, 25:21, 28:26)

Bułgaria: Żekow (1), Sokołow (26), Aleksiew (16), Penczew (8), Todorow (5), Josifow (5), Salparow (libero) oraz Skrimow (3) i Gocew (3)
Belgia: Van Den Dries (3), Deroo (13), Depestele (1), Klinkenberg (3), Verhees (12), Van de Voorde (7), Dejonckheere (libero) oraz oraz Claes, Verhannemann (11), Van Walle (2), Tuerlinckx (8), Valkiers (1) i Derkoningen (libero)

Drugi, niedzielny sparing miał już charakter mniej oficjalny, był zamknięty dla publiczności. Podopieczni trenera Dominique Baeyensa okazali się słabsi również i w tym spotkaniu. Ustępowali przede wszystkim w elemencie bloku i zagrywki. W całym meczu Bułgarzy zanotowali aż 21 punkowych bloków (Belgowie mieli ich na koncie 11), z czego aż osiem było dziełem Wiktora Josifowa. Środkowy był zdecydowanie najlepszym graczem na boisku – zdobył w sumie 18 punktów, dorzucając do imponującego dorobku w bloku 9 udanych ataków i asa serwisowego. W ataku miał 82-procentową skuteczność. Wart odnotowania jest na pewno także powrót byłego asa reprezentacji. Władymir Nikołow , bo o nim mowa, zagrał trzy pierwsze sety i ze skutecznością 48% zdobył 17 punktów.

Ogólnie był to dość zacięty i wyrównany pojedynek, jedynie w czwartej partii Belgowie dominowali na parkiecie. W ataku oba zespoły osiągnęły porównywalną skuteczność, Bułgaria 43%, Belgia 45%. Gospodarze jednak oprócz wspomnianego wcześniej bloku dominowali także w polu zagrywki, notując 10 asów serwisowych, natomiast ich rywale o połowę mniej. W tym spotkanie wolne od trenera Konstantinowa dostali Cwetan Sokołow, Teodor Salparow, Todor Aleksiew i Teodor Todorow. Teraz przed bułgarską ekipą wyjazd do Krakowa, gdzie podczas Memoriału Huberta Jerzego Wagnera zmierzy się ona z Rosją, Polską i Chinami. Zespół planował także zagrać towarzysko z Iranem, ale rozbieżności w harmonogramach zespołów spowodowały, że do meczów nie dojdzie. Belgowie natomiast 15 i 16 sierpnia zmierzą się z Serbią.

Bułgaria – Belgia 4:1
(25:22, 28:26, 27:25, 15:25, 25:20)

Bułgaria: Żekow (1), Nikołow (17), Gradinarow (10), Skrimow (17), Josifow (18), Gocew (12), Bożiłow (libero) oraz G. Bratojew (3), Miluszew (5), Dimitrow (1), Penczew i W. Bratojew (9)
Belgia: Van Den Dries (14), Deroo (12), Coolman (13), Depestele (1), Verhees (4), Verhanneman (10), Derkoningen (libero) oraz Tuerlinckx (5), Klinkenberg (4), Van De Voorde (10), Van Valle (7) i Valkiers (1)

źródło: inf. własna, sportal.bg