Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. F: Trzy punkty dla Włoszek, Japonki bez szans z Chinkami

WGP, gr. F: Trzy punkty dla Włoszek, Japonki bez szans z Chinkami

Tym razem Włoszki do wygranej potrzebowały trzech setów i po niewiele ponad godzinie gry uporały się z reprezentacją Tajlandii. W drugim dzisiejszym meczu grupy F Chinki nie miały problemów z gładkim pokonaniem reprezentacji Japonii 3:0.

W spotkaniu przeciwko Tajlandii podopieczne Marco Bonitty zdominowały dwie pierwsze partie, nie zostawiając rywalkom złudzeń, w odsłonie trzeciej Tajki wróciły co prawda do gry, jednak nie wystarczyło to do odwrócenia losów rywalizacji. Dzięki cennym trzem oczkom Azzurre poprawiły swoją pozycję w klasyfikacji generalnej zmagań grupowych. Jedyną zmianą w wyjściowym składzie Włoszek było pojawienie się Cateriny Bosetti w miejsce Piccinini. Szkoleniowiec Włoszek postawił na dobrze sprawdzający się do tej pory skład, nie unikał jednak rotacji na przestrzeni całego spotkania.

Spotkanie z wysokiego C otworzyły Włoszki, dobrze dysponowane dotychczas Del Core i Centoni przy efektywnych zagraniach w ataku potwierdzały swoją klasę. O ile początkowo jeszcze Tajki, prowadzone przez Onumę Sittirak (zdobywczyni 17 punktów w meczu), starały się stawić przeciwniczkom silny opór, taki stan rzeczy utrzymywał się tylko do pierwszej przerwy technicznej. Katem rywalek okazała się Caterina Bosetti. Znakomita zagrywka reprezentantki Włoch i nominalnej rezerwowej siała postrach w szeregach przyjmujących reprezentacji Tajlandii. Podopieczne trenera Radchatagriengkaia nie ustrzegły się jeszcze błędów własnych, a przy swobodzie znacznego prowadzenia Marco Bonitta zdecydował się na zmianę, desygnując do gry duet Piccinini/ Diouf. Pewne swego Azzurre przy zdecydowanej przewadze wygrały ten fragment meczu 25:19.

W odsłonie kolejnej do dobrych zagrań w ataku i odrzucającej rywalki od siatki zagrywki Azzurre dodały punktowe bloki. Ścianą nie do przejścia były dla rywalek ręce Valentiny Arrighetti, która bezbłędnie wyczuwała intencje Tajek. Kolejny przestój w szeregach reprezentacji Tajlandii wkradł się, kiedy w polu serwisowym znów pojawiła się Caterina Bosetti. Tym samym Tajki ponownie znalazły się w roli zespołu goniącego wynik. W kluczowym fragmencie partii podopieczne Marco Bonitty nie ustrzegły się niewymuszonych błędów własnych, podając jeszcze rękę rywalkom. Te jednak nie wykorzystały otrzymanej szansy, a seta efektownym zagraniem zakończyła Diouf (25:21).

Nie mając nic do stracenia, w odsłonie trzeciej to siatkarki z Tajlandii szybciej przystąpiły do ataku, wytwarzając presję na rywalkach. Po włoskiej stronie siatki dwoiła i troiła się Bosetti, wspierana przez Centoni, jednak wciąż o krok dalej były Tajki. Cierpliwa gra opłaciła się jednak Azzurre, w kluczowym fragmencie seta nie zawiodła Arrighetti i Włoszki zdołały przełamać rywalki. Efektowny finisz w wykonaniu siatkarek z Półwyspu Apenińskiego pozwolił im wygrać tę partię 25:23 i całe spotkanie 3:0.

Włochy – Tajlandia 3:0
(25:19, 25:21, 25:23)

Włochy: Signorile (2), Centoni (12), Chirichella (6), Arrghetti (9), Bosetti C. (12), Del Core (9), De Gennaro (libero) oraz Folie (1), Piccinini (2), Diouf (7) i Malinov (1)

Tajlandia: Nuekjang (6), Sittirak (17), Bamrungsuk (2), Apinyapong (7), Tomkom (1), Kongyot (4), Pannoy (libero) oraz Chaisri (3), Kanthong (3) i Phomla

Drugie spotkanie dzisiejszej rywalizacji grupy F rozpoczęła gra na styku. Minimalnie lepiej prezentowały się Chinki, głównie za sprawą nieomylnej w ataku Ting Zhu. Liderka swojego zespołu w całym spotkaniu zanotowała 22 oczka, punktując nie tylko w ataku. Rywalizacja punkt za punkt utrzymywała się do etapu drugiej przerwy technicznej. Jeszcze przed regulaminową przerwą w grze Chinki zwiększyły prowadzenie do dwóch oczek (13:11), jednak największe problemy Japonek dopiero miały się pojawić. Czujność w bloku Ting Zhu i mnożące się błędy własne siatkarek z Kraju Kwitnącej Wiśni musiały i znalazły swoje odzwierciedlenie na tablicy wyników. Przy imponującej serii w końcówce seta podopieczne trenera Ping Langa nie zostawiając rywalkom złudzeń, wygrały 25:16.

Dominacja Chinek utrzymywała się także w kolejnej partii. Na tle stabilnie grających rywalek Japonki sprawiały wrażenie bezradnych. Przewaga gospodyń na siatce pozwoliła im dość szybko odskoczyć rywalkom na kilka oczek (4:1). W szeregach przyjezdnych sytuację swojego zespołu starała się jeszcze ratować Saori Kimura, jednak wciąż największym problemem Japonek były punkty oddawane przeciwniczkom po prostych błędach. Dodatkowo efektywność dobrze broniących Chinek w kontratakach pozwoliła ustawić im przebieg partii, przy aż 10-punktowym prowadzeniu (18:8). Na tym etapie spotkania ekipa gości nie miała już sportowych argumentów, które mogłyby dać im nadzieję. Przy stabilnej grze punkt za punkt miejscowe wygrały 25:14.

Wydawało się, że po tak pewnej wygranej miejscowych w drugim secie odsłona kolejna będzie tylko formalnością. Poniżej pewnego poziomu nie schodziła Ting Zhu, jednak po drugiej stronie siatki uaktywniły się Nagaoka i Yamaguchi. Tym samym to Japonki rozpoczęły partię od prowadzenia 3:0. Na reakcję gospodyń nie trzeba było długo czekać (2:4). Pojedyncze bloki gości i konsekwencja w ataku pozwalały Japonkom wciąż utrzymywać minimalną zaliczkę punktową (13:14). Po drugiej przerwie technicznej kolejny bieg wrzuciły jednak miejscowe. Rywalkom boleśnie o swojej obecności przypomniała Ting Zhu, w kluczowym momencie nie myliła się też Chunlei Zeng i „na ostatniej prostej” Chinki prowadziły 20:18. Tej przewagi podopieczne trenera Ping Langa nie pozwoliły sobie już odebrać, wygrywając 25:22 i w całym meczu 3:0.

Chiny – Japonia 3:0
(25:16, 25:14, 25:22)

Chiny: Zhu (22), Yang (4), Wei (4), Zeng (10), Xu (7), Hui (9), Shan (libero) oraz Wang

Japonia: Nagaoka (7), Nakamichi, Kimura (10), Yamaguchi (6), Ono (2), Uchiseto (4), Tsutsui (libero) oraz Ishida (2), Ishii (8), Ebata i Miyashita (1)