Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > WGP, gr. O: Polki tym razem słabsze od Belgijek

WGP, gr. O: Polki tym razem słabsze od Belgijek

Zmotywowane Belgijki pokonały reprezentację Polski w trzech setach. Biało-czerwone prowadziły wyrównaną walkę z brązowymi medalistkami mistrzostw Europy jedynie w dwóch pierwszych partiach.

Polki nie najlepiej rozpoczęły spotkanie. Ich przeciwniczki szybko uzyskały trzypunktowe prowadzenie po dobrej grze w obronie i skutecznym wyprowadzaniu kontrataków (2:5). Pierwsza przerwa techniczna nastąpiła po autowej zagrywce Katarzyny Połeć (5:8). Po czasie biało-czerwone starały się odrabiać straty, dzięki atakom środkowych i skrzydłowej Izabeli Kowalińskiej (8:9). W następnych akcjach Belgijki ponownie zyskały komfortowe prowadzenie przez utrudnienie polskiemu zespołowi przyjęcia, a drugą przerwę techniczną zarządził punktowy serwis Lisy Van Hecke (12:16),  drużyna z Belgii kontynuowała swoją dobrą grę. Van Hecke kilkakrotnie zatrzymała na siatce pojedynczym blokiem lewoskrzydłowe z Polski, a Freya Aelbrecht popisywała się szybkimi akcjami w ataku z obiegnięcia. Biało-czerwone utrudniały sobie zbudowanie składnych akcji poprzez popełnianie prostych błędów. Ostatni punkt w tej partii dała przeciwnikowi Aleksandra Wójcik, wyrzucając swoją zagrywkę poza boisko (20:25).

Drugą odsłonę meczu świetnie rozpoczęła w polu serwisowym Izabela Bełcik, która ustrzeliła swoim flotem Charlotte Leys oraz libero Valerie Courtois (5:2). Pomimo lepszego przyjęcia Belgijki po raz pierwszy miały problemy ze skończeniem ataków na skrzydłach, ponieważ Polki lepiej zaczęły czytać ich grę i ustawiać się w obronie. Na pierwszą przerwę techniczną zespoły schodziły po udanym ataku z obiegnięcia Połeć (8:6). Belgijki w końcu zdołały wyrównać wynik po dwóch dobrych zagraniach rozgrywającej Frauke Dirickx (10:10). Po grze punkt za punkt nastąpiła druga przerwa techniczna po ataku po prostej Van Hecke (15:16). W decydującym momencie seta belgijski zespół uzyskał sytuacyjną przewagę, odrzucając Polki od siatki. Trener Piotr Makowski wprowadził na plac gry zmienniczki, które jednak nie polepszyły sytuacji biało-czerwonych. Reprezentacja Polski w końcówce nie radziła sobie z przyjęciem i blokiem przeciwniczek. Ostatnie słowo w tej partii należało do Lise Van Hecke, która atakując mocno po skosie, dała swojej drużynie zwycięstwo.

Belgijki efektywnie rozpoczęły trzeciego seta, bo od prowadzenia 5:1 po mocnych atakach i skutecznych blokach. Biało-czerwone w dodatku popełniały proste błędy. Pierwsza przerwa techniczna nastąpiła po autowym ataku Malwiny Smarzek (3:8). Belgijski zespół nie oddawał punktów za darmo, nawet jeśli nie był w komfortowej sytuacji, starał się odwrócić akcję na własną korzyść. Natomiast gra Polek totalnie się załamała – nie funkcjonował żaden siatkarski element, a błędy własne były „gwoździem do trumny” drużyny. Na drugiej przerwie technicznej Belgijki prowadziły jedenastoma „oczkami” (16:5). Biało-czerwone starały się poprawić swoją zdobycz punktową, ale na niewiele starczyło im sił i umiejętności. Reprezentacja Belgii była konsekwentna i pewnie zakończyła spotkanie na swoją korzyść, wysoko wygrywając ostatnią odsłonę meczu 25:12.

Belgia – Polska 3:0
(25:20, 25:19, 25:12)

Belgia: Bland (9), Dirickx (5), Leys (4), Aelbrecht (10), Van Hecke (23), Vandestene (6), Courtois (libero) oraz Coolman i Van de Vijver
Polska: Połeć (3), Bełcik (6), Zaroślińska (1), Kowalińska (9), Wójcik (9), Sikorska (6), Durajczyk (libero) oraz Kajzer, Paszek, Skowrońska (1), Kaczorowska, Smarzek (6) i Medyńska (libero)