Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > WGP, gr.O: Holenderki nie wykorzystały okazji, triumf Portoryko

WGP, gr.O: Holenderki nie wykorzystały okazji, triumf Portoryko

Holandia po zaciętym i emocjonującym spotkaniu przegrała 2:3 z Portoryko. Holenderki prowadziły 2:0 w setach, lecz nie wykorzystały szansy na zdobycie trzech punktów i musiały zadowolić się zaledwie jednym "oczkiem".

Mecz udanie rozpoczął się dla Holenderek, które dobrze prezentowały się w ataku, a punktowa zagrywka Celeste Plak dała im prowadzenie 5:1. Wzrosło ono do pięciu oczek na pierwszym czasie technicznym. Po nim jednak zaczęły popełniać błędy, za to nie do zatrzymania w ataku była Karina Ocasio, w efekcie czego na świetlnej tablicy pojawił się remis. W kolejnych minutach gospodynie wyraźnie stanęły, a z każdą kolejną akcją wiatr w żagle łapały przyjezdne, które po zbiciu Alexandry Oquendo objęły trzypunktowe prowadzenie (13:10). Chwilę później ponownie doszło do zwrotu akcji, a punkty zdobywane przez Judith Pietersen sprawiły, że wynik zaczął oscylować wokół remisu. Później po stronie Europejek ciężar zdobywania punktów na swoje barki wzięła Anne Buijs, a dzięki temu zaczęły one przybliżać się do sukcesu w premierowej odsłonie. Wynik po stronie Portorykanek próbowała ratować Sheila Ocasio, aż w końcu na świetlnej tablicy pojawił się kolejny remis. Więcej zimnej krwi w końcówce zachowały Holenderki, które ostatecznie zwyciężyły 25:23.

Początek drugiej odsłony był zacięty, ale z biegiem czasu zaczęła się uwidaczniać niewielka przewaga po stronie przyjezdnych. W ich szeregach coraz skuteczniej prezentowała się Aurea Cruz, a w dużej mierze dzięki tej zawodniczce podopieczne trenera Kwieka objęły prowadzenie 7:5. W kolejnych minutach oba zespoły grały zrywami, ale wciąż na prowadzeniu znajdowały się siatkarki z Karaibów. Jednak w ich grze zaczęło pojawiać się coraz więcej błędów, co było wodą na młyn dla nakręcającej się gry Europejek, które błyskawicznie doprowadziły do wyrównania, a następnie punkt po punkcie zaczęły odjeżdżać przeciwniczkom. Do walki swoje koleżanki próbowała poderwać Ocasio, ale wśród Holenderek były Buijs i Pietersen, których ataki przybliżały „pomarańczowe” do sukcesu. W końcówce obraz gry nie uległ zmianie, a ta część meczu padła łupem gospodyń 25:20.

Początek trzeciej partii był wyrównany, a Portorykanki nie potrafiły przejąć inicjatywy na boisku. Za to as serwisowy Femke Stoltenborg oraz błędy przyjezdnych spowodowały, że szala zwycięstwa zaczęła przechylać się na stronę Europejek (8:5). Chwilę później przypomniała o sobie Buijs, a w siatkarkach z Karaibów było coraz mniej ochoty do walki. Popełniały coraz więcej błędów własnych, które podcinały im skrzydła i sprawiały, że powiększał się dystans punktowy pomiędzy oboma zespołami. W pewnym momencie Holenderki wygrywały już 14:7 i w mgnieniu oka roztrwoniły całą przewagę. Co więcej – z biegiem czasu to Portorykanki zaczęły przejmować inicjatywę na boisku, a po szczelnym zastawieniu przez Lyndę Morales odskoczyły od przeciwniczek na trzy punkty (21:18). W decydujących momentach nie dały już nadziei rywalkom na odwrócenie losów tej części meczu, zwyciężając 25:21.

Najwyraźniej przyjezdne postanowiły pójść za ciosem w kolejnej odsłonie. Już na jej początku przypomniała o sobie Cruz, a Portorykanki uzyskały dwupunktowe prowadzenie (5:3). W kolejnych minutach Holenderki odrobiły straty i walka toczyła się cios za cios. Wśród gospodyń prym wiodły Plak i Buijs, a po drugiej stronie siatki kluczowymi postaciami były Crus i Ocasio. W środkowej fazie seta dwa oczka przewagi złapały przyjezdne, a Europejki miały coraz większe problemy z jej zniwelowaniem. W dodatku swoje trzy grosze do wyniku dorzuciła Oquendo, a dzięki temu wszystko zmierzało do tie-breaka. W końcówce Portorykanki nie dały szans przeciwniczkom na odwrócenie losów tej części spotkania, a ich triumf 25:22 doprowadził do piątej partii.

Na jej początku udanym zastawieniem popisała się Robin De Kruif, a dzięki temu „pomarańczowe” przejęły inicjatywę na boisku (4:2). Już chwilę później udana kontra Cruz spowodowała, że obie ekipy szły łeb w łeb. Ale już przy zmianie stron w lepszej sytuacji były zawodniczki z Karaibów, które wygrywały 8:6. Po niej wynik raz jeszcze się wyrównał, ale w decydujących momentach więcej szczęścia oraz zimnej krwi zachowały podopieczne trenera Kwieka, które ostatecznie zwyciężyły 15:13.

Holandia – Portoryko 2:3
(25:23, 25:20, 21:25, 22:25, 13:15)

Holandia: Stoltenberg (4), Belien (6), Plak (17), De Kruijf (9), Pietersen (16), Buijs (16), Schoot (libero) oraz Flier (2), Dijkema, Jans i Stloetjes (1)
Portoryko: Mojica (2), Rosa (3), Cruz (21), Ocasio Karina (24), Oquendo (12), Ocasio Sheila (6), Seilhamer (libero) oraz Venegas, Enright (10), Valentin (2) i Morales (6)