Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > WGP, gr. F: Męczarnie Włoszek z Japonkami, zwycięskie Chinki

WGP, gr. F: Męczarnie Włoszek z Japonkami, zwycięskie Chinki

Włoszki dopiero po pięciu setach udowodniły swoją wyższość nad Azjatkami. Choć dwa pierwsze sety Europejki wygrały pewnie, to później Japonki potrafiły wrócić do meczu. W drugim spotkaniu grupy F triumfowały Chinki.

Od początku spotkania Włoszki miały problem z precyzją swoich zagrań, jednak nie przeszkodziło im to w zbudowaniu trzypunktowej przewagi. Chociaż po pierwszej przerwie technicznej Japonki odrobiły straty, przez słabą grę w obronie ponownie traciły cztery punkty do przyjezdnych (8:12). Włoszki nie potrafiły ustrzec się prostych błędów własnych, ich przewaga została zniwelowana, a czas wykorzystał trener Marco Bonitta (12:13). Najbardziej obciążoną włoską zawodniczką była Antonella Del Core, która zdobywała punkty nawet z trudnych piłek (14:16). Pomimo nierównej i pełnej pomyłek gry obu zespołów to Włoszki po ataku Nadii Centoni cieszyły się ze zwycięstwa w pierwszym secie.

Dobra postawa w polu serwisowym Włoszek sprawiła, że szybko osiągnęły one wysoką przewagę. Japonki zupełnie nie radziły sobie z przyjęciem trudnych, taktycznych zagrywek przeciwniczek (2:8). Noemi Signorile spokojnie prowadziła grę, rozkładając równomiernie atak włoskiego zespołu. Japonki były zupełnie bezradne, miały problem w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła (8:16). Chociaż po drugiej przerwie technicznej Włoszki nieco osłabły, wysoka przewaga zbudowana we wcześniejszej fazie seta wystarczyła, by siatkarki trenera Bonitty przechyliły szalę zwycięstwa na swoją korzyść (17:25).

Japonki pomimo głębokich zmian w składzie również w trzecim secie miały problemy z komunikacją. Gdy wydawało się, że partia będzie podobna do poprzedniej, Azjatki odbudowały swoją grę, w czym pomogły im niewymuszone błędy Włoszek (10:9). Podopieczne trenera Bonitty nie wykorzystywały przewagi sytuacyjnej, nie kończyły ataków. Dłuższy czas żadna z drużyn nie była w stanie wyjść na wyraźne prowadzenie. Z czasem Japonki pokazywały coraz więcej ciekawych zagrań, stopniowo budując przewagę (19:17, 22:18). Reprezentantki Japonii nie pozwoliły Włoszkom na powrót do gry, wygrywając do 21.

Podbudowane zwycięstwem podopieczne Masayoshi Manabe zdecydowanie otworzyły kolejnego seta, bardzo dobrze grając w obronie i wykorzystując sytuacje w ataku (11:9). Pomimo wyraźnych problemów Włoszek trener Bonitta długo nie decydował się na zmiany. Japonki bardzo dobrze grały na siatce, coraz częściej blokując ataki rywalek (20:14). Dzięki rotacjom reprezentantki Włoch nieco poprawiły swoją grę, co pozwoliło im zniwelować przewagę (22:19), jednak nie wystarczyło to do odmienienia losów seta.

W decydującą partię Włoszki weszły z nową siłą. Już na początku kilka punktów zdobyły skutecznym blokiem. Mocny atak Valentiny Arrighetti przez środek dał sygnał do zmiany stron (4:8). Bardzo dobrze funkcjonował lewy atak Japonek, skutecznie atakowała Mami Uchiseto. Niesamowitą serię przy zagrywce Yuki Ishii przerwał dopiero atak Del Core (10:12). Pomimo zmęczenia siatkarki walczyły o każdą piłkę. Ostatecznie nie sprawdziło się siatkarskie przysłowie i to Włoszki po ataku Arrighetii cieszyły się ze zwycięstwa w całym meczu.

Japonia – Włochy 2:3
(20:25, 17:25, 25:21, 25:20, 11:15)

Japonia: Nagaoka (17), Nakamichi, Kimura (3), Shinnabe (1), Ebata (1), Ono (9), Sano (libero) oraz Yamaguchi (6), Ishida, Ishii (15), Miyashita (3) i Uchiseto (12)
Włochy: Signorile (1), Centoni (25), Chirichella (9), Piccinini (10), Arrighetti (14), Del Core (18), De Gennaro (libero) oraz Folie, Bosetti (3), Diouf i Malinov (1)

Otwarcie drugiego spotkania grupy F było bardzo wyrównane (8:7). Po pierwszej przerwie technicznej gospodynie uspokoiły swoją grę, bardzo dobrze rozłożony atak sprawił, że Tajki miały problemy z obroną (12:9). Chociaż Chinki bardzo dobrze grały blokiem, po drugiej przerwie technicznej słabiej atakowały (17:14). Mistrzynie Azji wykorzystując każdą nadarzającą się okazję, doprowadziły do wyrównania (17:17). Spotkanie stało się znacznie bardziej interesujące, żadna z drużyn nie odpuszczała (22:21). W niesamowicie emocjonującej, granej na przewagi końcówce lepsze okazały się Chinki (29:27).

Już na początku drugiego seta gospodynie zbudowały trzypunktową przewagę. Chociaż Tajki starały się utrzymywać kontakt z rywalkami, gra reprezentantek Chin była lepiej ułożona, bardzo dobrze funkcjonował chiński blok (16:10). Podopieczne Lang Ping mając wysoką przewagę, spokojnie prowadziły grę. Jedynym elementem, który funkcjonował w tajskim zespole, była obrona, jednak tylko w nielicznych akcjach przyjezdnym udawało się wyprowadzić skuteczny atak (21:15). Jednostronnego seta zakończyła Zhu Ting (25:18).

Po wygranej drugiej partii w kolejnej Chinki nie zwalniały tempa (8:6). Podobnie jak w poprzednich setach gospodynie górowały na siatce, skutecznie ustawiały blok (14:10). Przy wysokim prowadzeniu Chinki rozluźniły się. Tajki dzięki trudnemu serwisowi Maliki Kanthong zanotowały efektowną serię. Gospodynie zupełnie nie przypominały zespołu z poprzedniego seta, role na boisku się odwróciły (14:17, 16:19). Pomimo kolejnych instrukcji Lang Ping Chinki nie potrafiły powrócić do zdecydowanej gry (17:22). Atak Kanthong zamknął partię.

Początek czwartego seta był kopią poprzedniego (8:5), również tym razem gospodynie wyciągnęły dłoń do przeciwniczek (9:8). Dzięki szybkiej reakcji Lang Ping Chinki ułożyły swoją grę i ponownie zbudowały przewagę (16:11). Chociaż Tajki nie odpuszczały w obronie, znacznie słabiej radziły sobie na siatce, przez co przewaga gospodyń rosła. Ostatni punkt w spotkaniu zdobyła atakiem z przechodzącej piłki Ruoqi Hui.

Chiny – Tajlandia 3:1
(29:27, 25:18, 20:25, 25:15)

Chiny: Zhu (22), Yang J, (13), Wei (4), Zeng (24), Xu (7), Hui (16), Shan (libero) oraz Yang F. (1), Liu, Wang H. i Wang N.
Tajlandia: Nuekjang (5), Sittirak (17), Bamrungsuk (2), Apinyapong (18), Tomkom (3), Kongyot (6), Pannoy (libero) oraz Chaisri, Kanthong (16) i Phomla