Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > Sidão: Jesteśmy mocniejsi

Sidão: Jesteśmy mocniejsi

fot. archiwum

Reprezentacja Brazylii rozpoczęła swoje przygotowania do mundialu. Oprócz kwestii stricte siatkarskich canarinhos pracują w Saquaremie także nad swoją mentalnością. - Musimy unieść ciężar leżący na naszych barkach - przyznał Bernardo Rezende.

Rok 2014 dla kadry Brazylii jest bardzo dziwny. Siatkarze z Kraju Kawy nie zachwycali na początku rozgrywek Ligi Światowej, jednak ostatecznie awansowali do Final Six i wrócili do domu ze srebrnymi medalami. Choć kanarkowi zawsze uchodzą za faworytów wielkich imprez, to w tym roku ich formę i możliwości ciężko określić. – Nie chcieliśmy przechodzić przez tak ciężki czas. Przez cały ten czas myślałem o tym, jak wiele drużyn wróciło z dalekiej podróży i udało im się zagrać w finałach. Zazwyczaj jeśli coś nie układa się po myśli zespołu, to jednoczy całą drużynę – powiedział środkowy, Lucas Saatkamp. – W Lidze Światowej mieliśmy bardzo mało czasu na trenowanie, a wielu zawodników dochodziło do kadry już w trakcie rozgrywek. Nie straciliśmy jednak koncentracji i awansowaliśmy do finału. Jesteśmy na siebie źli, bo nie udało się nam wywalczyć tytułu, ale to posłużyło nam jako lekcja i dodało nam siły do dalszych treningów. Jesteśmy mocniejsi – uzupełnił jego partner na środku siatki, Sidão.

Aktualnie cała reprezentacja Brazylii przebywa na zgrupowaniu w ośrodku przygotowań w Saquaremie leżącej kilkanaście kilometrów od Rio de Janeiro. Złoci medaliści mistrzostw świata z trzech ostatnich turniejów tej rangi pracują nad motoryką, techniką, zgraniem i mentalnością. – Musimy pracować nad tym, by po straconym punkcie iść do przodu i nie myśleć już o tym, co było. Rywale nie mogą po nas widzieć, że błąd nas zabolał, musimy unieść ciężar leżący na naszych barkach. Nie zawsze będziemy wygrywać. Teraz wymagamy od siebie zdobycia medalu na mistrzostwach świata. Żeby to osiągnąć, musimy pracować grupowo – wszyscy siatkarze oraz my, sztab szkoleniowy – skomentował Bernardo Rezende.

Na nadchodzące dni canarinhos mają zaplanowane trzy gry kontrolne z Argentyńczykami, a następnie 17 sierpnia udadzą się w podróż do Polski. Nad Wisłą brazylijscy siatkarze będą kontynuowali treningi, a 1 września rozegrają pierwszy mecz na mundialu z Niemcami. – Stoimy przed turniejem, w którym by zdobyć złoto, trzeba wygrać 13 spotkań przeciwko trudnym rywalom. Wydaje mi się, że co najmniej dziesięć zespołów ma apetyt na medal, a co najmniej sześć z nich stać na złoto. Konkurencja jest naprawdę ogromna – uznał Bernardinho.W zespole widać dużą mobilizację i lekkie napięcie związane z najważniejszym turniejem w tym roku. Choć Brazylijczycy chcieli w tym roku zdobyć historyczny dziesiąty tytuł w World League, to srebrny medal również był dla nich dobrym rezultatem. Z mniejszą dozą optymizmu gracze przyjęli chociażby srebro na igrzyskach olimpijskich w Londynie, gdzie Brazylijczycy ulegli reprezentacji Rosji. – Miałem trudne momenty w reprezentacji, ale wszystkie porażki czegoś mnie nauczyły i podbudowały mentalnie. Najgorszym doświadczeniem dla mnie była porażka na igrzyskach olimpijskich. Dla mnie to był jak prawy sierpowy. Dochodziłem do siebie przez prawie miesiąc i do teraz nie do końca się z tym pogodziłem. Nie chcę powtórki na mistrzostwach świata – powiedział Sidão.

Po zakończeniu piłkarskiego mundialu kibice w Brazylii czekają już z niecierpliwością na kolejną imprezę największej rangi – igrzyska olimpijskie. W 2016 roku najlepszych sportowców świata będzie gościć stolica karnawału, Rio de Janeiro. W kwestii siatkarskiej kadry coraz częściej przewija się właśnie ten temat, a nie nadchodzący mundial. – Dużo mówi się już o igrzyskach olimpijskich. My jednak mamy jeszcze przed tą imprezą mistrzostwa świata, przyszłoroczną Ligę Światową i kilka innych imprez. Teraz najważniejsze są mistrzostwa w Polsce i to na nich się skupiamy. Mamy jeszcze dwa lata do turnieju w Brazylii, a to dużo czasu – uciął Bruno Rezende.

źródło: cbv.com.br, globoesporte.globo.com, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Liga Światowa, mistrzostwa świata

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-08-07

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved