Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > GS Klagenfurt: Medale rozdane – złoci Brazylijczycy

GS Klagenfurt: Medale rozdane – złoci Brazylijczycy

Bez udziału Polaków rozgrywała się rywalizacja w strefie medalowej zmagań WT w Klagenfurcie. W meczu na szczycie Alison i Bruno spotkali się z duetem Nicolai/Lupo. Złoto przypadło Brazylijczykom, w małym finale triumfowali natomiast Kapa/McHugh z Australii.

Pierwszy półfinał był wyjątkowo jednostronnym widowiskiem. W starciu z doświadczonymi Włochami duet Kapa/McHugh był wyjątkowo bezradny. Już początek spotkania przemawiał na korzyść Nicolaia i Lupo. Odrzucając rywali od siatki, Włosi mieli w górze kolejne kontry, a w tych nie mylili się. Tym samym dość szybko duet z Australii musiał gonić wynik, przy liczbie niewymuszonych błędów własnych i problemach z przebiciem się przez włoski blok Kapa i McHugh nie mieli argumentów dających nadzieję na osiągnięcie korzystnego rezultatu. Tym samym odsłona pierwsza wygrana przez Włochów 21:13 była deklasacją rywali. Nieco lepszy początek w secie kolejnym dawał jeszcze nadzieje sympatykom pary z Australii, jednak do czasu… Przewaga Włochów na siatce była ewidentna, a przy efektownych obronach pary Nicolai/Lupo skuteczność Australijczyków systematycznie malała. Nie znajdując sposobu na znakomicie dysponowanych rywali, Kapa i McHugh musieli uznać wyższość Włochów, w partii drugiej zdobywając dwa małe punkty więcej niż w odsłonie premierowej. Tym samym Nicolai i Lupo zostali pierwszym finalistą turnieju.

Nieco więcej emocji przyniosło drugie starcie półfinałowe. Zgodnie z oczekiwaniami Samoilovs i Smedins postawili trudne warunki Brazylijczykom. Alison i Bruno starcie półfinałowe rozpoczęli z wysokiego C, kolejne efektowne ataki i bloki na Łotyszach pozwoliły Brazylijczykom w kluczowym fragmencie pierwszego seta wypracować cenną zaliczkę punktową. Przy grze na styku kolejne zrywy Łotyszy odbijały się od bloku Brazylijczyków, którzy utrzymując koncentrację przy imponującym finiszu, wygrali tę partię do 14. Wszystko wskazywało na to, że sytuacja nie powtórzy się w odsłonie kolejnej. Tym razem Samoilovs i Smedins nie pozwolili rywalom na tak wiele, jak w odsłonie premierowej. Widowiskowe obrony i ataki Łotyszy pozwoliły im dość długo dotrzymywać kroku rywalom. Gra punkt z punkt nie utrzymała się jednak do końca seta. Ponownie w kluczowej części partii szybciej zareagowali Brazylijczycy, odskakując rywalom na kilka oczek. Skuteczne ataki Alisona odebrały złudzenia parze z Łotwy. Triumfując 21:17, Brazylijczycy uzupełnili stawkę finalistów.

Półfinały:

Samoilovs/Smedins J. LAT [4]- Alison/Bruno BRA [3] 0:2
(14:21, 17:21)

Kapa/McHugh AUS [21] – Nicolai/Lupo ITA [7] 0:2
(13:21, 15:21)

Jako pierwsi walkę o medale rozpoczęli Kapa/McHugh i Samoilovs/Smedins. Rywalizacja w małym finale rozgrywek była wyjątkowo emocjonująca. Mimo że faworytem spotkania była turniejowa czwórka z Łotwy, młodzi Australijczycy nie zamierzali poddać się bez walki. Efektowne obrony i wymiana sił w ataku pozwoliła im na prowadzenie gry na styku. W końcówce partii wciąż utrzymywał się kontakt punktowy (19:19). Tym samym zwycięzcę wyłonić miała gra na przewagi. W kluczowym fragmencie seta oba duety nie myliły się, jednak sportowe szczęście było po stronie Australijczyków. Czujność w obronie Kapy i kontra McHugha postawiły w lepszej sytuacji parę z Australii (23:22). W ostatniej akcji pomylił się Samoilovs, atakując bezpośrednio w aut. Drugi set, przynajmniej początkowo, był bliźniaczo podobny do odsłony wcześniejszej. Do stanu 14:14 utrzymywała się gra na styku, Kapa nie zwalniał jednak ręki w ataku. Problemy ze skutecznością mieli natomiast Łotysze. W kluczowym momencie pomylił się Smedins i dzięki wygranej 21:17 i triumfie w meczu 2:0 to młody duet z Australii wywalczył brąz.

Starcie finałowe nie było pierwszym tegorocznym finałem duetów włoskiego i brazylijskiego. Dotychczas sportowe szczęście było po stronie pary z Italii, dla Canarinhos spotkanie było więc okazją do rewanżu. Alison i Bruno tę szansę wykorzystali znakomicie, po nieco ponad półgodzinnej walce ciesząc się z wywalczenia złota. Już pierwsze akcje meczu finałowego pokazały Włochom, że tym razem o wygraną łatwo nie będzie. Efektowne zagrania Brazylijczyków dały im dość szybko czteropunktową zaliczkę – 6:2. Wraz z rozwojem seta prowadzenie zwiększało się. A przy stanie 13:8 nic nie wskazywało na to, aby Włosi byli w stanie zagrozić jeszcze rywalom. Błędy Włochów (w ataku – Lupo) pomogły jeszcze Canarinhos, którzy wygrali dość pewnie 21:14. Nieco więcej z szerokiego wachlarza swoich umiejętności Włosi zaprezentowali w odsłonie kolejnej, nie pozwalając rywalom na tak wiele, jak w partii wcześniejszej. Efektowne obrony i kolejne kontry pozwoliły jednak Brazylijczykom uniknąć przedłużenia spotkania. W decydującej części seta Alison i Bruno nie mylili się, wygrywając 21:17.