Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. M: Polki nadal niepokonane w Peru

WGP, gr. M: Polki nadal niepokonane w Peru

Reprezentacja Polski w czwartym swoim meczu w tegorocznej edycji World Grand Prix odniosły czwarte zwycięstwo. Biało-czerwone w Trujillo pokonały reprezentację Kuby, która zagroziła im jedynie w pierwszych dwóch setach.

Polki rozpoczęły odważnie spotkanie w ataku – zarówno środkowe, jak i skrzydłowe były doskonale obsługiwane przez rozgrywającą Izabelę Bełcik (3:1). Jednak szybko została sprawdzona przez Kubanki dyspozycja polskich siatkarek w przyjęciu, które okazało się być niedokładne (4:6). Na pierwszą przerwę techniczną zespoły schodziły po ataku po prostej w aut Aleksandry Wójcik (4:8). Po czasie biało-czerwone miały problem z przebiciem się przez blok rywalek, ale reprezentantki Kuby nie potrafiły wykorzystać swoich dobrych zagrań, a zamiast tego psuły własne serwisy (12:14). Dobra skuteczność w ataku z początku seta gdzieś zniknęła, bo Polki schodziły na drugą przerwę techniczną z czteropunktową stratą po błędzie w ataku Malwiny Smarzek (12:16). Dopiero po powrocie na boisko, kiedy trener Piotr Makowski wprowadził zmiany w składzie, biało-czerwone znalazły się na fali wznoszącej – serią na zagrywce popisała się Klaudia Kaczorowska, punktując bezpośrednio tym elementem bądź utrudniając przeciwniczkom przyjęcie. Dodatkowo Polki coraz lepiej zaczęły bronić mocne i dynamiczne ataki Kubanek oraz wyprowadzać skuteczne kontry (18:18, 22:18). W końcówce reprezentantki Polski kontrolowały wynik, a Izabela Kowalińska pewnie skończyła partię atakiem z lewego skrzydła.

Pierwsze akcje drugiego seta były wyrównane. Oba zespoły wymieniały mocne ciosy, ale również dobrze ustawiały się w obronie. Polki jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną utrudniły przyjęcie Kubankom dobrymi flotami, a minuta przerwy nastąpiła po błędzie kubańskiej drużyny właśnie w tym elemencie (8:6). Następnie mocne ataki młodej Teresy Vargas dały prowadzenie zespołowi z Kuby (12:13). Po polskiej stronie jednak równie efektownie punkty zdobywała Malwina Smarzek. Druga przerwa techniczna nastąpiła po błędzie kubańskiego zespołu (16:15). Kiedy zespoły wchodziły w decydującą fazę seta, na tablicy wyników widniał remis, a ekipy grały punkt za punkt (19:19). Po obu stronach siatki zdarzały się proste błędy, ale nie zabrakło też udanych bloków, jak i skutecznych ataków. Biało-czerwone znalazły się w trudnym położeniu – miały kłopoty z przyjęciem, a ich rywalki wykorzystywały te błędy w stu procentach, punktując ze skrzydeł w kontrze (20:22). Końcówka jednak okazała się emocjonująca. Polki odrobiły straty i w grze na przewagi Klaudia Kaczorowska i Izabela Kowalińska przechyliły szalę zwycięstwa na polską stronę (26:24).

Od gry punkt za punkt rozpoczęła się trzecia odsłona spotkania. Oba zespoły psuły sporo zagrywek, ale były też pewne w poczynaniach na siatce, kiedy serwis przeszedł na drugą stronę (6:6). Pierwszą przerwę techniczną zarządziła zagrywka w aut Kubanek (8:7). Po powrocie na boisko biało-czerwone uzyskały bezpieczną przewagę po serii na zagrywce Katarzyny Połeć oraz błędach rywalek (13:7). Prowadzenie polskiego zespołu zwiększało się z akcji na akcję i nawet liderka Kuby – Teresa Vargas nie mogła odwrócić losów seta. Podopieczne trenera Makowskiego kontrolowały przebieg partii i spokojnie dążyły do zwycięstwa. Kubanki przegrały tę partię od strony psychicznej jeszcze przed drugą przerwą techniczną oraz popełniły za dużo błędów własnych. Spotkanie zakończył błąd w ataku Vargas (25:12).

Polska – Kuba 3:0
(25:21, 26:24, 25:12)

Polska: Połeć (5), Bełcik (2), Kąkolewska (9), Kowalińska (11), Wójcik (2), Smarzek (15), Durajczyk (libero) oraz Zaroślińska (2), Kaczorowska (6), Skowrońska i Sikorska
Kuba: Rojas (6), Vargas (19), Hernandez (1), Lescay (5), Matienzo (3), Alvarez (6), Luis (libero) oraz Borrell, Sanchez i Moreno