Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. L: Dwa zacięte widowiska w Leuven

WGP, gr. L: Dwa zacięte widowiska w Leuven

Ponad dwie godziny trwały oba sobotnie pojedynki w grupie L tegorocznych rozgrywek World Grand Prix. Dopiero w tie-breaku Kanadyjki pokonały Argentynę, a reprezentacja Holandii triumfowała w starciu z ekipą belgijską i nadal jest niepokonana w tej edycji WGP.

W pierwszym secie Kanadyjki miały przewagę w ataku i polu serwisowym, jednak siatkarki z Ameryki Południowej zdołały odrobić stratę punktową (6:6). W ciągu seta po obu stronach siatki pojawiało się wiele błędów (17:17), ale w końcówce seta Argentynki lepiej blokowały, wygrywając pierwszą partię 25:23. Ten sam scenariusz pojawił się w kolejnej odsłonie, a była to przede wszystkim walka Page i Fresco. Drużyny nie pozbyły się błędów własnych, a wynik ciągle był wyrównany. Głównie dzięki dobrej postawie Fresco Argentynki zwyciężyły 25:22. Podobnie było w trzecim secie, lecz z niewielką przewagą Argentyny w bloku (12:9). Kanadyjki powróciły dzięki zagrywce Lundquist oraz atakom Pavan. W końcówce podopieczne trenera Orduna świętowały już pewne zwycięstwo, ale popełniły zbyt wiele błędów, ulegając Kanadyjkom w trzeciej partii 24:26.

Argentynki były zaskoczone, że nie udało im się przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę, dając Kanadyjkom szansę do pokazania ich dobrej siatkówki. Świetna postawa Page i Marcelle pomogła im w kolejnym secie zdobyć siedmiopunktowe prowadzenie na drugiej przerwie technicznej. Argentynki zdołały powrócić do gry i doprowadzić do stanu 18:19. Mimo to ponownie popełniały błędy w kluczowych momentach i ostatecznie musiały uznać wyższość rywalek 22:25. Tie-break był pokazem wyrównanej walki. Najskuteczniejszymi siatkarkami po przeciwnych stronach siatki były Fresco (Argentyna) i Richey (Kanada). Ostatnie punkty należały natomiast do Pavan (13:15) i to Kanadyjki cieszyły się ze swojego pierwszego zwycięstwa w historii World Grand Prix.

Argentyna – Kanada 2:3
(25:23, 25:22, 24:26, 22:25, 13:15)

Argentyna: Niztich (13), Fresco (23), Rodriguez (6), Lazcano (5), Busquets (10), Castiglione (10), Gaido (libero) oraz Acosta (3), Fernandez (5) i Curatola
Kanada: Page (17), Richey (18), Thibeault (2), Pavan (19), Marcelle (11), Lundquist (4), Andrew-Wasylik (libero) oraz Guimond (libero), Charuk (5) i Cranston

Ostatnie starcie drugiego dnia w grupie L II dywizji rozegrały Belgijki z Holenderkami. W początkowej fazie pierwszego seta brązowe medalistki mistrzostw Europy z 2013 roku nie radziły sobie z przyjęciem zagrywki rywalek. Przy prowadzeniu Holenderek (16:9) trener Vande Broek dokonał, jak się okazało, kluczowej zmiany – na boisku pojawiły się Bland i Vandesteene. Zagrywka i podwójne bloki Bland i Aelbrecht przyniosły remis 21:21 i nieoczekiwanie to Belgijki, po obronieniu kilku piłek setowych, wygrały pierwszą partię 29:27. Zupełnie inaczej rozpoczął się drugi set. Holenderki popełniały wiele błędów, a swoją siłę na zagrywce pokazała Bland. Jej kolejne bloki z pomocą Aelbrecht oraz doskonałe przyjęcie dały Belgijkom kolejnego seta 25:20.

Trzecia odsłona była pojedynkiem Flier/Buijs z Leys/Dirickx. Doświadczenie Manon Flier zrobiło różnicę i Holenderki zanotowały na swoim koncie pierwszą wygraną partię tego wieczoru (25:19). Gra w czwartej partii jeszcze bardziej się wyrównała. Wybitna postawa Flier, ale także Bland, Vandesteene i Aelbrecht po drugiej stronie siatki doprowadziły do remisu 23:23. Jednak to Flier i Plak zdobyły ostatnie punkty (25:23) i widzowie w belgijskim Leuven byli świadkami kolejnego tie-breaka. W piątym secie blok Holenderek był za silny, a Flier i Buijs atakowały za dobrze dla zmęczonych Belgijek. Ostatecznie to Holenderki wygrały seta 15:6 i całe spotkanie 3:2.

Holandia – Belgia 3:2
(27:29, 20:25, 25:19, 25:23, 15:6)

Holandia: Stoltenborg (3), Belien, Plak (9), De Kruijf (14), Pietersen (9), Buijs (25), Schoot (libero) oraz Sloetjes (1), Flier (15), Dijkema (1), Jans (7) i Oosterveld
Belgia: Dirickx (11), Leys (11), Aelbrecht (8), Van Hecke (28), Rousseaux (2), Courtois (libero) oraz Bland (11), Coolman (1), Vandesteene (8) i Van de Vijver