Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. B: Koreanki z drugim zwycięstwem

WGP, gr. B: Koreanki z drugim zwycięstwem

Siatkarki Korei Południowej są jak na razie niepokonane na własnym terenie w grupie B World Grand Prix. Po wczorajszej wygranej z Tajlandią dziś pokonały reprezentację Niemiec. W drugim sobotnim spotkaniu Serbki przegrały po tie-breaku z Tajlandią.

Niemki po porażce z Serbią chciały powrócić do gry i pokonać w swoim drugim meczu reprezentantki Korei. Dla naszych zachodnich sąsiadek spotkanie nie rozpoczęło się jednak dobrze – od pierwszych akcji miały problemy z zagrywką. Znacznie lepiej w tym elemencie spisywały się Azjatki, a szczególnie Bae Yoona i Kim Yeonkoung. Wraz z kolejnymi akcjami Niemki powoli wracały do gry i po atakach Chritine Furst i Heike Beier na pierwszej przerwie technicznej to one nieznacznie prowadziły. Po powrocie na boisko Niemki znakomicie spisywały się w ataku i bloku, przez co nawet trudne zagrywki i zbicia Kim Yeonkoung nie pozwalały im odrobić strat. W efekcie Niemki pewnie wygrały 25:21 i objęły prowadzenie w meczu.

Nasze zachodnie sąsiadki rozpoczęły drugiego seta od dobrej zagrywki Maren Brinker. Tym samym odpowiedziała Yeonkoung, dokładając do tego skuteczną grę w ataku. Równie dobrze w tym elemencie radziła sobie także Jaeyeong a punktowe bloki dorzuciła Park Jeongah. Chociaż Stefanie Karg próbowała zablokować ataki liderki koreańskiej ekipy, to jednak nie było to wystarczające, by powstrzymać rozpędzone rywalki. Przyciśnięte do muru Niemki zaczęły popełniać niewymuszone błędy i w efekcie wraz z kolejnymi akcjami przewaga Azjatek rosła i pozwoliła wygrać seta 25:20.

Niemki rozpoczęły trzecią partię od skutecznej zagrywki Apitz Mareen. Szybko jednak Yeonkoung i Heejin zaczęły skutecznie atakować. Dodatkowo podopieczne trenera Guidettiego zaczęły mieć problemy w przyjęciu, a Koreanki coraz skuteczniej grały w obronie. Na niewiele też zdały się próby zablokowania Yeonkoung. Po ataku Jaeyeong oraz błędzie w ataku Niemek trzecia odsłona padła łupem ekipy z Azji.

Na początku czwartego seta trwała walka punkt za punkt. Szybko jednak, za sprawą Yeonkoung, pierwsze przełamanie zaliczyły Koreanki. Dodatkowo w ataku zaczęła popełniać błędy Kozuch. Dzięki skuteczniej grze w ataku oraz zagrywce siatkarki z Azji powiększały przewagę. Na taką grę rywalek Niemki nie były w stanie odpowiedzieć niczym. Po ataku Yeonkoung w tym secie, a tym samym w całym meczu górą były Koreanki.

Pochwał dla liderki ekipy koreańskiej nie krył Guidetti. – Według mnie Yeonkoung to w tej chwili najlepsza siatkarka na świecie. Przez ostatnie 30 lat nie widziałem nikogo takiego jak ona – wyjaśnił szkoleniowiec niemieckiej drużyny. Co zrozumiałe, mniej dobrych słów trener użył, by opisać swoją drużynę. – Mój zespół zagrał tragicznie.

Ten mecz, podobnie jak pierwsze spotkanie, rozpoczęłyśmy źle, ale ponownie szybko powróciłyśmy do gry – wyjaśniła Kim Yeonkoung. – Dzisiaj dobrze zaprezentowałyśmy się w zagrywce i bloku – wyjaśniła siatkarka, która tym razem na swoim koncie zapisała 25 punktów.

Korea Płd. – Niemcy 3:1
(21:25, 25:20, 25:22, 25:21)

Korea Płd.: Lee Hyo-Hee (1), Kim Yeon-Koung (25), Han Song-Yi (3), Bae Yoo-Na (1), Kim Hee-Jin (10), Lee Jaeyeong (18), Nam Jie-Youn (libero) oraz Kim Hae-Ran, Park Jeong-Ah (6) i Lee Dayeong
Niemcy: Brinker (14), Karg (14), Furst (14), Beier (5), Kozuch (15), Apitz (2), Durr (libero) oraz Weiss (1), Lippmann, Geerties (1), Pettke i Weihenmaier

Reprezentacja Tajlandii rozpoczęła seta z wysokiego C, już na początku obejmując prowadzenie. Wiedzione przez prawie nieomylne w ataku Nuekjand Thatdao oraz Thinkaow Pleumjit siatkarki z Azji pewnie budowały przewagę. Dodatkowo Serbki zaczęły mieć problemy z przyjęciem, w efekcie czego Tajlandki dystans dzielący zespoły rósł. W końcówce zawodniczki trzeciej ekipy zeszłorocznego Grand Prix nie potrafiły podjąć walki, oddając punkty po błędach i przegrywając 19:25.

Druga odsłona była kontynuacją gry z pierwszej partii. Serbki wciąż popełniały błędy, dzięki czemu rywalki powiększały przewagę. Dodatkowo Apinyapong Wilavan dołożyła asa serwisowego, a w ataku nie do zatrzymania była Plemjit. W połowie partii role się odwróciły i to siatkarki z Azji oddawały rywalkom punkty, podczas gdy o swojej obecności na boisku przypomniały Jelena Nikolić i Stefana Veljković. To właśnie atak tej drugiej siatkarki ustalił wynik drugiej partii na 25:18.

Kolejny set tego meczu rozpoczął się od trzech z rzędu bloków duetu Sanja Malagurski-Brankica Mihajlović. Tajlandki nie podłamały się jednak takim obrotem wydarzeń i szybko odpowiedziały na nie skutecznymi atakami Wilavan i Kongyot Ajcharaporn. Przez znaczną część seta trwała wymiana ciosów, ale pierwsze przełamały się Serbki, które po udanej zagrywce Nikolić wygrały 25:20.

W czwartej odsłonie meczu kibice byli świadkami konfrontacji wysokiego i szczelnego bloku Serbek oraz świetnej defensywy reprezentacji Tajlandii. Pierwsze „sposób na rywalki” znalazły siatkarki z Azji, które zaczęły obijać serbski blok. Co prawda Ana Bjelica w ataku zdobywała kolejne punkty, jednak w końcówce jej drużyna zupełnie straciła skuteczność w przyjęciu. Po serii zagrywek Chaisri Tapaphaipun reprezentacja Tajlandii wygrała 25:18 i doprowadziła do wyrównania.

Tie-break od pierwszych akcji był wymianą ciosów. Obydwie drużyny prezentowały wysoką skuteczność w ataku, w efekcie czego żadna z nich nie potrafiła zbudować przewagi. W końcówce ponownie jednak Serbki zaczęły popełniać błędy i po ataku z prawego skrzydła Sittirak Onma to reprezentantki Tajlandii cieszyły się z wygranej 15:13, zaś w całym meczu 3:2.

– To był bardzo trudny mecz. Serbki zagrały bardzo dobrze. Możemy się od nich uczyć ich techniki – przyznała Apinyapong Wilavan, kapitan reprezentacji Tajlandii. – Wyciągnęłyśmy wnioski z meczu z Tajlandią i starałyśmy się nie popełniać błędów – dodała.

Serbia – Tajlandia 2:3
(19:25, 25:18, 25:20, 19:25, 13:15)

Serbia: Malagurski (9), Zivković (2), Mihajlović (19), Veljković (9), Nikolić (12), Rasić (21), Cebić (libero) oraz Krsmanović (4), Ognjenović (2) i Bjelica (5)
Tajlandia: Nuekjang (5), Thinkaow (15), Sittirak (16), Apinyapong (8), Tomkom (5), Kongyot (11), Pannoy (libero) oraz Chaisri (7), Kanthong (6) i Phomla