Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. J: Biało-czerwone znów zwycięskie

WGP, gr. J: Biało-czerwone znów zwycięskie

Reprezentacja Polski siatkarek odniosła kolejne zwycięstwo w tegorocznej edycji World Grand Prix. Po Belgijkach wyższość podopiecznych Piotra Makowskiego musiała uznać ekipa Kanady. Kolejnymi rywalkami biało-czerwonych będą Peruwianki.

Polki dobrze rozpoczęły spotkanie w ataku, co dało im dwupunktowe prowadzenie. Ich rywalki jednak przeciwstawiły się równie dobrą grą na siatce i odrobiły straty (3:3). Dopiero seria na zagrywce Joanny Wołosz uspokoiła polski zespół, który po uzyskaniu kolejnej przewagi zaczął grać bardziej uważnie i konsekwentnie. Pierwsza przerwa techniczna nastąpiła po udanym bloku biało-czerwonych (8:4). Po powrocie na boisko Kanadyjki wciąż nie mogły odnaleźć swojego rytmu gry i popełniały błędy, wpadając w polski blok albo wyrzucając piłki w aut. Natomiast podopieczne trenera Piotra Makowskiego grały jak natchnione – funkcjonował im każdy siatkarski element, rozpoczynając od kąśliwej zagrywki, a kończąc na udanym ataku bądź bloku. Drugą przerwę techniczną zarządziła Malwina Smarzek atakiem po skosie z lewego skrzydła (16:8). Kiedy Polki uzyskały dziesięć „oczek” przewagi, rozstrzygnięcie seta było już przesądzone, a Kanadyjki nie potrafiły znaleźć sposobu na dobrą grę polskiej drużyny (20:10, 25:15).

Zespół z Kraju Klonowego Liścia zdecydowanie lepiej rozpoczął drugiego seta. Kanadyjki poprawiły przyjęcie i częściej grały przez środek, co przyniosło im wiele punktów. W dodatku biało-czerwone popełniały błędy w ataku, wyrzucając piłki poza boisko. Pierwsza przerwa techniczna nastąpiła po ataku z obiegnięcia Lucilli Charuk (5:8). W kolejnych akcjach zespół z Kanady powiększał swoją zdobycz punktową przez udane zagrywki i złe przyjęcie polskich siatkarek. Biało-czerwonym udało się odrobić kilka oczek, kiedy w polu serwisowym stanęła Katarzyna Połeć i jej dobre zagrywki odrzuciły przeciwniczki od siatki (7:15, 11:15). Rebecca Pavan zarządziła drugą przerwę techniczną sprytnym atakiem z krótkiej. Po czasie powróciły kłopoty w przyjęciu polskiej drużyny, a w konsekwencji również ze skończeniem skutecznie ataku. Polki w końcówce wyraźnie się poddały i przestały walczyć, a ich błąd zakończył partię na korzyść reprezentacji Kanady (14:25).

Po wysoko przegranym secie biało-czerwone chciały już na początku trzeciej partii wypracować sobie przewagę, co im się szybko udało po dobrych atakach ze skrzydeł (5:2). Do przerwy technicznej Kanadyjki zdołały odrobić kilka „oczek”, jednak były bezsilne przy piłkach sytuacyjnych i często trafiały na podwójny polski blok. Po powrocie na boisko Polki miały chwilę słabszego przyjęcia, co wykorzystały ich rywalki. Na drugą przerwę techniczną zespoły schodziły po udanym bloku pary Połeć-Zaroślińska (16:11). Kiedy wydawało się, że reprezentantki Polski pewnie zmierzają do wygranej, ich przewaga zaczęła maleć po własnych błędach i dobrej grze w ataku Brittney Page (22:20). Jednak ostatnie słowo należało do Katarzyny Zaroślińskiej, która była liderką swojej drużyny w ataku (25:21).

Efektownie Polki rozpoczęły czwartą partię – najpierw asem serwisowym popisała się Wołosz, a następnie Zaroślińska punktowała z prawego skrzydła (5:1). W kolejnych akcjach biało-czerwone grały uważnie w bloku, często powstrzymywały przeciwniczki na siatce i właśnie punkt tym elementem zapoczątkował pierwszą przerwę techniczną (8:4). Zespół z Kanady miał kłopoty z przyjęciem zagrywki, a w szczególności tej wykonywanej przez Julię Twardowską (13:5). Natomiast Polki pewnie grały w ofensywie oraz defensywie, bo po obronach wykorzystywały kontry. Druga przerwa techniczna nastąpiła po długiej akcji zakończonej błędem w ataku Kanadyjek (16:7). Po czasie kolejny raz serią na zagrywce popisała się polska rozgrywająca, powiększając tym samym różnicę punktową (20:7). Biało-czerwone ze spokojem kontrolowały przebieg ostatnich akcji tej partii, a atak z pipe’a Aleksandry Wójcik zakończył spotkanie zwycięstwem polskiej drużyny.

Polska – Kanada 3:1
(25:15, 14:25, 25:21, 25:11)

Polska: Wołosz (8), Kąkolewska (12), Wójcik (12), Kaczorowska (2), Połeć (10), Smarzek (9), Medyńska (libero) oraz Zaroślińska (16), Bełcik, Twardowska (4) i Paszek
Kanada: Page (9), Love (9), Charuk (9), Pavan (8), Marcelle (9), Lundquist, Guimond (libero) oraz Barclay (2), Richey (1) i Cyr (1)