Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > Łukasz Swodczyk: Dla mnie jest to awans sportowy

Łukasz Swodczyk: Dla mnie jest to awans sportowy

fot. archiwum

Łukasz Swodczyk dotychczas przez pięć lat występował w Poltechnice Opolskiej, teraz zmienia barwy klubowe. W nowym sezonie zobaczymy go na zapleczu ekstraklasy, w zespole beniaminka I ligi - Aluronie Warcie Zawiercie.

Przez pięć lat broniłeś barw drugoligowego AZS-u Politechniki Opolskiej. Jak wspominasz ten czas?

Łukasz Swodczyk:Był to okres studiów, więc sam czas spędzony w Opolu wspominam bardzo pozytywnie. Sportowo stałem się przede wszystkim zawodnikiem bardziej ogranym. Już od pierwszego sezonu byłem zawodnikiem szóstkowym, co pozwoliło mi zdobyć ogromne doświadczenie boiskowe, przynajmniej na poziomie drugiej ligi.

W maju zdobyliście srebrny medal akademickich mistrzostw Polski. Co zadecydowało o waszym sukcesie?– Po prostu graliśmy w siatkówkę, zamiast imprezować (śmiech). A tak na serio uważam, że przede wszystkim kluczowe było nasze zgranie. Podczas akademickich mistrzostw Polski graliśmy praktycznie w składzie, w którym na co dzień występujemy w rozgrywkach drugiej ligi. Od trzech lat praktycznie tak to wygląda, może poza kilkoma zawodnikami, którzy już opuścili klub. Jak wiadomo, na tym turnieju większość drużyn składa się z zawodników grających w różnych klubach. Nie znają się na boisku tak dobrze jak my. Myślę, że podczas takich turniejów jest to decydujące. Przez cały sezon, podczas każdego treningu wykonywaliśmy ciężką pracę, wszystko to dało nam ten srebrny medal.

W przyszłym sezonie zagrasz w beniaminku pierwszej ligi, zespole Aluron Warta Zawiercie. Co wpłynęło na twoją decyzję o zmianie barw klubowych?

– Skończyłem studia w Opolu, więc stwierdziłem, że czas najwyższy opuścić to miasto. Z Zawierciem graliśmy w zeszłym sezonie w tej samej grupie, więc znaliśmy się nawzajem. Po sezonie dostałem propozycję współpracy i stwierdziłem, że Zawiercie będzie dobrym wyborem. Przede wszystkim dla mnie jest to awans sportowy, po drugie w klubie tym gra wielu zawodników, z którymi już kiedyś miałem przyjemność grać i trenować, więc znamy się od dawna. Właśnie od nich dowiedziałem się, jaka atmosfera panuje w klubie i jak wszystko wygląda od środka. Bardzo szybko przekonali mnie, że warto podjąć właśnie taką decyzję.

Do zespołu dołączy tylko pięciu nowych zawodników, trzon drużyny pozostanie taki sam. Nowym zawodnikom może być ciężko zbudować swoją pozycję wśród chłopaków, którzy dobrze się znają z poprzedniego sezonu.

– Zgadzam się w stu procentach. Na pewno będziemy musieli mocno się napocić, żeby mieć szansę gry od początku w podstawowym składzie. Z tego co mi wiadomo, pozostawienie większości zawodników z zeszłego sezonu było przemyślanym i zaplanowanym posunięciem. Ja się z tym pomysłem całkowicie zgadzam. Nie ukrywajmy, że jest to wyróżnienie dla chłopaków, którzy w zeszłym sezonie wywalczyli awans, a teraz dostaną szansę sprawdzenia siebie w podobnym składzie w pierwszej lidze. Mnie osobiście to odpowiada i motywuje do jeszcze cięższej pracy.

Na środku siatki oprócz ciebie zagrają Bartosz Dzierżanowski, Łukasz Żłobeczki i Michał Mysera. Jak oceniasz rywalizację na tej pozycji?

Michała nie znam. Przeciwko Łukaszowi i Bartkowi grałem w zeszłym sezonie. Poza tym Bartek w przeszłości był z nami na akademickich mistrzostwach Polski, ponieważ studiował na Politechnice Opolskiej. Nie da się ukryć, że i Michał, i Bartek są zawodnikami dużo bardziej doświadczonymi niż ja i Łukasz. Obaj mieli okazję sprawdzić się w rozgrywkach pierwszoligowych i z tego co wiem, wychodziło im to całkiem nieźle. Myślę, że rywalizacja pomiędzy nami przyniesie wiele korzyści, na pewno będzie bardzo zacięta.

Aluron Warta Zawiercie jest beniaminkiem w pierwszej lidze, w której gra może okazać się wyzwaniem. Jakie cele stawiacie sobie na ten sezon?

Na pewno moim głównym celem jest wywalczenie szansy gry w pierwszej szóstce. Na się ukryć, że sam trening nie ma zbyt wiele wspólnego z meczem. Moim celem na ten sezon jest po prostu ogrywanie się na wyższym szczeblu rozgrywek i łapanie nowych doświadczeń. Jeszcze nie miałem okazji grać w pierwszej lidze, więc tak naprawdę nie wiem, czego mogę się spodziewać. Jeżeli chodzi o cały zespół, myślę, że Zawiercie ma w swoich szeregach naprawdę dobrych zawodników, z którymi możemy powalczyć o naprawdę niezłe wyniki.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
I liga mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-07-27

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved