Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. J: Udany początek w wykonaniu Polek

WGP, gr. J: Udany początek w wykonaniu Polek

W Limie siatkarki trenera Makowskiego pokonały reprezentację Belgii w pierwszym meczu tegorocznego cyklu World Grand Prix. Kluczem do zwycięstwa biało-czerwonych okazała się mocna zagrywka oraz świetnie funkcjonujący system blok-obrona.

Polski zespół rozpoczął spotkanie od prowadzenia 3:1, po dobrych rozegraniach Joanny Wołosz i skutecznych atakach skrzydłowych. Belgijki na początku nie radziły sobie z przyjęciem zagrywki, szczególnie tej wykonywanej przez Katarzynę Połeć (6:2). Na pierwszą przerwę techniczną zespoły schodziły po autowym serwisie Lisy Van Hecke (8:4). Po powrocie na boisko drużyna z Belgii zdołała zbliżyć się do biało-czerwonych na dwa „oczka” po ich błędach w ataku, jednak nie udało się Belgijkom wyrównać wyniku, bo po raz kolejny świetnie funkcjonowała w polskim zespole zagrywka. Konsekwencją dobrego, odrzucającego od siatki serwisu był skuteczny polski blok i to właśnie punkt tym elementem zapoczątkował drugą przerwę techniczną – Agnieszka Kąkolewska i Katarzyna Zaroślińska zatrzymały na siatce Charlotte Leys (16:9). Polki mogły spokojnie kontrolować przebieg partii, jednak błędy w przyjęciu i ataku doprowadziły do nerwowej gry w decydującej fazie seta (22:18). Ostatnie punkty wpadły na konto Polek za sprawą dobrej zagrywki i błędów w przyjęciu ich rywalek.

Belgijki zdecydowanie lepiej rozpoczęły drugą partię, bo od prowadzenia 4:1, kiedy udało im się wymusić błędy po polskiej stronie. Biało-czerwone szybko odrobiły straty dzięki dobremu ustawieniu w obronie i skutecznemu kontratakowi (5:6). Pierwsza przerwa techniczna nastąpiła po przegranej przepychance na siatce przez Wołosz z Freyą Aelbrecht (5:8). W kolejnych akcjach zespoły grały punkt za punkt. Natomiast na drugiej przerwie technicznej drużyna z Belgii prowadziła czterema „oczkami” (12:16), jednak po powrocie na boisko Polki w końcu doprowadziły do remisu, a następnie wyszły na prowadzenie. Stało się to, po raz kolejny, za sprawą dobrej zagrywki biało-czerwonych oraz sprawnie funkcjonującego systemu blok-obrona (21:19). Końcówka seta była bardzo zacięta, Belgijki doprowadziły do remisu i gra toczyła się punkt za punkt. Ostatnie słowo w tej partii należało do Agnieszki Kąkolewskiej, która w pojedynkę zatrzymała blokiem belgijską atakującą (25:23).

Trzeciego seta od prowadzenia 4:1 tym razem rozpoczęły biało-czerwone. Od początku grały konsekwentnie w ataku oraz w zagrywce, a po belgijskiej stronie zdarzały się błędy komunikacyjne. Pierwszą przerwę techniczną zarządził skuteczny atak z krótkiej Agnieszki Kąkolewskiej (8:6). W kolejnych akcjach Belgijki zaczęły dominować na boisku i zmusiły swoje przeciwniczki do błędów. Polskie siatkarki miały problemy z dokładnym dograniem piłki do siatki, a przez to również ze skończeniem skutecznie ataku. Na drugiej przerwie technicznej zespół z Belgii prowadził dwoma „oczkami”, ale biało-czerwone odrobiły stratę i w decydującą fazę seta wchodziły bardzo zmotywowane. Jednakże sama motywacja nie wystarczyła do zwycięstwa. Polki po raz kolejny popełniły kilka błędów w serii, a ostatni punkt w secie zdobyła Lise Van Hecke, przedłużając mecz o kolejnego seta.

Biało-czerwone nieco ospale rozpoczęły czwartą odsłonę meczu (1:3). Ich rywalki były skuteczniejsze na siatce i wykorzystywały okazje do kontrataków. Nie trwało to jednak długo, bowiem Polki szybko odrobiły straty – najpierw świetnie popracowały blokiem i obroną, a Zaroślińska pewnie kończyła piłki w ataku, następnie serią kąśliwych zagrywek popisała się Klaudia Kaczorowska (15:11). Druga przerwa techniczna nastąpiła po błędzie serwisowym Angie Bland (16:12). Po czasie Belgijki rzuciły swoje wszystkie siły, aby doprowadzić do wyrównanej końcówki i powalczyć o zwycięstwo w tie-breaku (18:16). Podopieczne trenera Makowskiego nie pozwoliły jednak na wiele swobody rywalkom i pewnie zmierzały do zakończenia partii na własną korzyść. Ostatni punkt zdobyła Katarzyna Połeć atakiem z obiegnięcia (25:21).

Polska – Belgia 3:1
(25:18, 25:23, 22:25, 25:21)

Polska: Połeć (11), Kąkolewska (15), Zaroślińska (21), Wołosz (2), Kaczorowska (12), Wójcik (12), Durajczyk (libero) oraz Paszek (2), Sikorska (1) i Smarzek (2)
Belgia: Dirickx (6), Heyrman (6), Leys (5), Aelbrecht (7), Van Hecke (24), Van De Steene (4), Courtois (libero) oraz Coolman, Strumilo (4), Bland (3) i Biebauw