Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Groźba zakodowania meczów MŚ coraz realniejsza

Groźba zakodowania meczów MŚ coraz realniejsza

fot. archiwum

MŚ w siatkówce już na pewno będą pokazywane wyłącznie w Polsacie. Stacja rozważa wprowadzenie nowego płatnego kanału, na którym byłyby transmitowane mundialowe mecze. Na razie decyzja została wstrzymana, a do rozmów włączył się rząd.

Polsat jest nie tylko wyłącznym posiadaczem praw telewizyjnych, ale również współorganizatorem wrześniowego turnieju. Szefowie stacji na każdym kroku podkreślają, że gdyby nie finansowe zaangażowanie Zygmunta Solorza, to turniej zamiast w Polsce odbyłby się w Japonii. Jednak kilka tygodni temu Polsat zapowiedział, że jest gotowy odsprzedać nawet 100 proc. praw telewizyjnych innemu nadawcy. Okazało się, że nie dopina się telewizyjny budżet imprezy, a administracja państwowa – wbrew wcześniejszym deklaracjom – nie chciała wesprzeć prywatnego nadawcy w przygotowywanym projekcie rozwoju polskiej siatkówki.

Impas był ogromny. Ważnym momentem było wycofanie się Orlenu – czyli państwowego koncernu – z podpisania kontraktu sponsorskiego przy okazji mistrzostw świata. Z kolei publiczna telewizja złożyła taką ofertę na odkupienie praw telewizyjnych, że zdaniem szefa sportu w Polsacie była ona niższa od kosztów technicznych. Nie było też żadnej współpracy z rządem. Na czwartkowe spotkanie w sprawie siatkarskiego mundialu minister sportu zaprosił kolegów z innych resortów, straż pożarną, ABW, przedstawicieli samorządów, ale pominął Polsat. Dlatego na czwartkowej konferencji prasowej szefowie stacji byli zdeterminowani ogłosić, że próbując choć w części zbilansować projekt, zakodują całkowicie mundial, w tym także mecze Polaków!

Na razie decyzja została wstrzymana, bo groźba Polsatu podziałała jednak na administrację państwową, która podjęła rozmowy ze stacją Solorza w sprawie mundialu. Obie strony dały sobie czas do najbliższego wtorku – wtedy będzie już jasne, na jakich warunkach będą mogli obejrzeć siatkarski mundial w telewizji. W tej chwili jest pewne, że w naszym kraju pokaże go Polsat i już z nikim nie będzie dzielić się prawami. Wariant optymistyczny zakłada pokazywanie wszystkich spotkań Polaków i innych ważnych meczów w otwartym kanale. Wariant pesymistyczny to zakodowanie wszystkiego połączone z pobieraniem dodatkowych opłat, które musiałby wnosić każdy, kto chce oglądać mundial (również ci, którzy obecnie odbierają Polsat Sport i Polsat Sport Extra). Nie chodziłoby o klasyczny system pay-per-view, ale w gruncie rzeczy mechanizm byłby podobny – Polsat utworzyłby przed mundialem nowy kanał poświęcony wyłącznie mistrzostwom, do którego dostęp można by było wykupić w platformach cyfrowych, kablówkach i ewentualnie w internecie.Więcej w Przeglądzie Sportowym

źródło: Przegląd Sportowy

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
mistrzostwa świata

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2014-07-24

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved