Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > Philippe Blain: Brazylijczycy zagrali swój najlepszy mecz w LŚ

Philippe Blain: Brazylijczycy zagrali swój najlepszy mecz w LŚ

fot. archiwum

Po zdobyciu trzech punktów w Krakowie, niedzielny mecz w Bydgoszczy okazał się zimnym prysznicem dla polskiej kadry. - Liga Światowa jest turniejem wymagającym zarówno od strony fizycznej, jak i mentalnej - przyznał Philippe Blain.

Cezary Makarewicz: Czym różniło się spotkanie w Bydgoszczy od meczu wygranego za trzy punkty w Krakowie?

Philippe Blain: – Po pierwsze, muszę powiedzieć, że reprezentacja Brazylii to wspaniały zespół, zareagował na swoją porażkę w piątkowym spotkaniu i wyciągnął z niej wnioski. W drugim meczu Brazylijczycy zagrali lepiej w polu serwisowym, co było z ich strony wyciągnięciem wniosków z poprzedniego meczu. My mieliśmy problemy z przygotowaniem fizycznym do drugiego starcia z Brazylijczykami – Bartek Kurek zdecydował, że nie wystąpi jednak w dzisiejszym spotkaniu z powodu doskwierającego mu bólu pleców, dlatego mieliśmy jednego zawodnika mniej do dyspozycji. Muszę przyznać, że nasi przeciwnicy zagrali dziś bardzo dobre spotkanie, w ofensywie byli doprawdy imponujący, wszyscy wiemy, że Brazylia jest zawsze groźnym przeciwnikiem. Nasz zespół jest zbudowany na młodych zawodnikach, którzy nie mieli okazji grać w takim wymiarze czasowym w kadrze, a Liga Światowa jest turniejem wymagającym zarówno od strony fizycznej, jak i mentalnej i w Bydgoszczy różnica między naszymi zespołami została uwidoczniona. Teraz musimy być przygotowani na zaciętą walkę w meczach z Iranem.

Mimo iż Brazylia nadal należy do światowej czołówki, nie jest już tak trudna do pokonania jak jeszcze kilka lat temu. Czy może pan porównać potencjał zespołu jakim obecnie dysponuje trener Rezende i tego sprzed kilku lat, kiedy prowadził pan jeszcze francuską kadrę?– Bardzo trudno jest zestawić ze sobą to jakim potencjałem brazylijska kadra dysponowała kilka lat temu i jakim potencjałem dysponuje teraz. W tej chwili w kadrze trenera Rezende jest wielu utalentowanych siatkarzy o wspaniałych predyspozycjach fizycznych. Ciężko było nam pokazać, na co nas stać w meczu w Bydgoszczy, ponieważ Brazylijczycy pokazali to, na co ich stać, kiedy są w dobrej formie. Prawdopodobnie zagrali najlepszy mecz od początku tej edycji Ligi Światowej, niestety zdarzyło im się to akurat w meczu przeciwko nam (śmiech).

Mateusz Mika był pańskim podopiecznym w klubie. Czy powołanie do kadry tego zawodnika było pańskim pomysłem?

– Nie, to nie był mój pomysł, wszystkie powołanie były decyzjami trenera Stephane’a Antigi. Jako trener klubowy Mateusza przekazałem jedynie informacje o tym, czym się cechuje jako zawodnik. W tej chwili jest on bardzo ważnym zawodnikiem dla zespołu, ponieważ bardzo dobrze trzyma przyjęcie na boisku. Więc tak – trenowałem go w klubie, znam jego możliwości, ale to nie był mój pomysł, o wszystkich powołaniach decydowaliśmy wspólnie ze Stephanem.

Widziałem jak rozgrzewał się pan razem z Mateuszem przed trzecim setem. Czy żałuje pan, że w kolejnym sezonie klubowym nie będziecie już razem pracować?

– Nie, cieszę się, że w ogóle dołączył do mojego zespołu, ponieważ jest świetnym zawodnikiem i osiągnęliśmy z nim znaczny postęp. Zdecydował, że chce wrócić do rodzimego kraju i ja to rozumiem.

Mimo że wszyscy teraz są przejęci sportowymi wydarzeniami z Brazylii, zarówno w Krakowie, jak i w Bydgoszczy wypełniliście szczelnie hale kibicami, więc chyba możecie być zadowoleni z zainteresowania waszymi spotkaniami?

– Zarówno we Włoszech, jak i w Brazylii graliśmy przy wypełnionych trybunach, jednak w Polsce mamy okazję grać przy jednej z najlepszych publik na świecie, nasz zespół potrzebuje takich meczów i wsparcia z trybun, więc jak najbardziej jesteśmy zadowoleni.

Coraz częściej próbuje się przenieść siatkówkę na stadiony, ważną próbą tego pomysłu będzie wasz mecz na otwarcie MŚ. Co pan sądzi o tej idei?

– Myślę, że to świetny pomysł, aby być tym pierwszym organizatorem decydującym się na takie rozwiązanie. Mistrzostwa w Polsce dzięki temu nie będą takie same jak poprzednie turnieje i na pewno zapadną w pamięci wszystkich.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Liga Światowa, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-06-24

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved