Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Reprezentacja Brazylii już bez Fabi

Reprezentacja Brazylii już bez Fabi

fot. FIVB

Kobieca reprezentacja Brazylii doznała dużej straty. Reprezentacyjną karierę postanowiła zakończyć jedna z ikon tamtejszej siatkówki, Fabiana Oliveira, która dla większości kibiców znana jest jako Fabi. 34-letnia libero zakończyła przygodę z kadrą po 12 latach.

W zbliżających się mistrzostwach świata siatkarek we Włoszech pojawi się wiele gwiazd światowej siatkówki. Z tego grona w minionym tygodniu wypadła brazylijska libero, Fabiana Oliveira, która zdecydowała się na zakończenie pięknej i niezwykle bogatej w sukcesy kariery sportowej. 34-letnia siatkarka przez 12 lat gry w barwach Canarinhos rozegrała 313 spotkań, po których aż 275 razy schodziła ze zwycięskim uśmiechem na twarzy. Największymi sukcesami reprezentacyjnymi Fabi były bezsprzecznie dwa mistrzostwa olimpijskie zdobyte w 2008 roku w Pekinie i w 2012 roku w Londynie. Oprócz dwóch złotych olimpijskich krążków Brazylijka ma w swojej kolekcji pięć medali z najcenniejszego kruszcu otrzymanych za wygranie World Grand Prix, dwa triumfy w Pucharze Wielkich Mistrzyń czy złoto Igrzysk Panamerykańskich z 2011 roku. Oprócz wyróżnień drużynowych Fabi była jedną z najlepszych siatkarek na swojej pozycji. Świadczą o tym tytuły najlepszej libero igrzysk olimpijskich (2008), mistrzostw Ameryki Południowej (2011) czy World Grand Prix (2011, 2013).

Dla zawodniczki podjęcie decyzji o zakończeniu reprezentacyjnej kariery było niezwykle trudnym momentem. Na oficjalnej konferencji prasowej w centrum przygotowań w Saquaremie Fabi przyznała, że ta myśl towarzyszyła jej już od dłuższego czasu. – To była dla mnie bardzo trudna decyzja i wiem, jaka jest jej waga i znaczenie. Już przez dłuższy czas ta myśl chodziła mi po głowie i teraz dopiero do niej dojrzałam. W zeszłym sezonie nie byłam jeszcze na to gotowa, choć już się wahałam. Ze Roberto przekonał mnie w 20 minut, że powinnam jeszcze grać w reprezentacji przez kolejny rok. Dla każdego sportowca taka decyzja jest bardzo trudna i ciężka do podjęcia, ale wiedziałam, że ten dzień kiedyś nastąpi. Mam jednak wrażenie, że moja misja została spełniona i sama odchodzę z zespołu w pełni usatysfakcjonowana – powiedziała brazylijska libero.

Dwukrotna mistrzyni olimpijska nie kończy swojej siatkarskiej kariery i w najbliższym sezonie kibice w Brazylii będą mogli ją oglądać na parkietach brazylijskiej Superligi w barwach mistrza kraju, Unileveru Rio de Janeiro. Fabi przyznała jednak, że ma już co do swojej przyszłości pewne plany. – Chcę zainwestować w siebie, w swój rozwój. W ciągu trzech lat chciałabym skończyć studia i zacząć myśleć powoli o tym, co będzie po zakończeniu kariery sportowej. Nie kończę z graniem w siatkówkę, tylko odchodzę z reprezentacji. Wszystko musi dziać się powoli i stopniowo, bo nie jestem w stanie w jeden dzień zostawić połowy swojego życia – przyznała.Rok 2014 to rok spod znaku mistrzostw świata. Przed tym ważnym turniejem brak doświadczonej Fabi jest pewnym utrudnieniem, jednak opiekun reprezentacji Brazylii, José Roberto Guimarães, od kilku lat przygotowuje do roli pierwszej libero Camilę Brait. 26-latka wreszcie wyjdzie z cienia bardziej utytułowanej koleżanki i będzie miała okazję pokazaćm czy jest jej godną następczynią. Czy da sobie radę? – Camila Brait od wielu lat jest postrzegana jako wielki talent. Teraz nadszedł czas, by stała się pierwszą libero i dostała swoją szansę w największych imprezach. Wierzę w to, że Camila jest w stanie zastąpić Fabi – zapewnił popularny Ze Roberto. – Od 2009 roku obie siatkarki trenowały razem w kadrze Brazylii, więc Camila miała dużo czasu, by podejrzeć starszą koleżankę i się od niej wiele nauczyć. Camila miała swoje okazje do gry, ale nie pojawiały się chyba tak często, jak sama by chciała. Teraz będzie miała swoje pięć minut, ale na pewno nie będzie to dla niej łatwe. Będzie podstawową siatkarką zespołu, który zdobywał mistrzostwa olimpijskie i medale wielu innych imprez – dodał opiekun kanarkowych. – Wspólne pięć lat gry z Camilą Brait pozwala mi być spokojną o losy kadry na pozycji libero. Wielkimi krokami do kadry zbliża się też Leia. Nie martwię się o reprezentację, bo widzę jej potencjał, potencjał nowych siatkarek i wiem, że zespół jest w dobrych rękach. Chcę życzyć swoim koleżankom powodzenia, bo gra i osiągnięcie sukcesu w igrzyskach olimpijskich przed własną publicznością to coś bardzo trudnego – zakończyła Fabi.

źródło: globoesporte.globo.com, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne, turnieje światowe

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-06-23

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved