Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ w siatkówce na siedząco: Polacy odpadli z walki o medale

MŚ w siatkówce na siedząco: Polacy odpadli z walki o medale

Czwartego dnia mistrzostw świata w siatkówce na siedząco rozegrana została faza kwalifikacyjna do pierwszej ósemki turnieju, w której znajdują się już zwycięzcy grup. W gronie szczęśliwców zabrakło biało-czerwonych.

Własne boisko nie pomogło niestety biało-czerwonym, którzy przegrali najważniejszy mecz z reprezentacją Brazylii 3:0 (25:19, 25:18, 27:25). Polacy walczyli z dużo silniejszym od siebie rywalem jak równy z równym, lecz ostatecznie górą okazali się Canarinhos. Razem z Brazylią do finałowej ósemki trafiła również reprezentacja Niemiec, która wygrała z Amerykanami w trzech setach (25:22, 25:17, 25:18). Drugi zespół grupy A, Ukraina, pokonał trzecich w grupie C Chorwatów 3:0 (25:22, 25:20, 25:19). Z walką o medale pożegnali się również Holendrzy, przegrywając 0:3 (14:25, 16:25, 23:25) z reprezentacją Egiptu. Natomiast o miejsca od 13 do 14 walczyły ostatnie zespoły w poszczególnych grupach. Irak odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w tych zawodach, nad reprezentacją Kazachstanu 3:0 (25:22, 25:17, 30:28). Kazachom nie pomógł nawet najwyższy zawodnik na świecie, mierzący 217 centymetrów Demuov Alexandr. O 13. miejsce z Irakiem powalczą zawodnicy z Maroka, którzy rozbili Algierczyków 3:0 (25:17, 26:24, 25:18).

W turnieju kobiet, w grupie A, drużyny narodowe Rosji i Stanów Zjednoczonych idą „łeb w łeb”, mając na swoim koncie po cztery zwycięstwa. Rosjanki wygrały 3:0 (25:13, 25:15, 25:13) z początkującymi Polkami, którym nie dały szans na podniesienie głowy. Podobnie ze swoim przeciwnikiem rozprawił się zespół z USA. Amerykanki rozbiły Słowenki 3:0 (25:10, 25:14, 25:14). Bez zwycięstwa w turnieju pozostają nadal Brytyjki, które uległy w trzech setach reprezentacji Finlandii (25:15, 25:12, 25:21). W grupie B na prowadzenie wysunęła się drużyna z Chin, która pokonała bez straty seta, świetnie dysponowane w turnieju w Elblągu, Holenderki (25:19, 25:12, 25:16). Natomiast Ukrainki odniosły drugą porażkę, przegrywając z Brazylią 3:0 (25:20, 25:13, 25:23). Ukoronowaniem całego dnia był niesamowity pojedynek między reprezentacją Niemiec i Japonii. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebny był piąty set, w którym, na przewagi, lepsze okazały się Niemki (16:25, 25:20, 25:21, 20:25, 16:14). Japonki nie kryły swojego smutku, gdyż wiedziały, że pierwsze zwycięstwo na mistrzostwach świata było na wyciągnięcie ręki.

Piątego dnia turnieju poznamy zwycięskie drużyny grup kobiecych. O zwycięstwo w grupie A powalczą reprezentacje Rosji i Stanów Zjednoczonych. Rozpocznie się również walka o medale najlepszych ośmiu drużyn męskich tych zawodów. O miejsca 9-12 Polacy zagrają z Holendrami.