Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > CEV Satellites: W Montpellier młode Polki walczą o turniej główny

CEV Satellites: W Montpellier młode Polki walczą o turniej główny

Dwa polskie duety przystąpiły do walki w kwalifikacjach do turnieju głównego CEV Satellites w Montpellier. Maria Włoch i Agata Oleksy udanie rozpoczęły tę walkę, pokonując Szwajcarki 3:0. Para Baran/Gruszczyńska zagra dopiero w drugiej rundzie.

Dzięki wysokiemu rozstawieniu w kwalifikacjach Jagodę Gruszczyńską i Karolinę Baran ominął mecz w pierwszej rundzie eliminacji. Ominąć gry w pierwszym starciu nie udało się Marii Włoch oraz Agacie Oleksy, mimo to nasza para spisała się wyśmienicie i w meczu ze Szwajcarkami triumfowała w trzech setach.

Pojedynek Polki rozpoczęły od błędów, a po kontrze rywalek przegrywały już 0:3. Równie szybko nasze siatkarki odrobiły straty i po bloku Agaty Oleksy oraz jej asie serwisom były na prowadzeniu 4:3. To zaczęło często zmieniać strony boiska, a gdy przeciwniczki dobrze zagrały na siatce, odskoczyły na 9:7. Nie utrzymały tej przewagi długo i po ich błędach oraz kontrach Marii Włoch i Agaty Oleksy, to znowu, tym razem o trzy oczka, lepsze były nasze siatkarki (13:10). Szwajcarki nadal goniły i po błędzie w ataku Polek udało im się wyrównać po 13. Wtedy Agata Oleksy posłała na ich stronę asa serwisowego i polski duet wygrał 15:13.

Kolejna odsłona rozpoczęła się od udanej kontry Agaty, ale obie pary w pierwszych akcjach grały zaciętą siatkówkę. Dzięki lepszej skuteczności w ataku Polkom udawało się utrzymać mały kroczek z przodu (4:3). Szybko jednak to przeciwniczki przejęły pałeczkę pierwszeństwa, a wszystko za sprawą asa serwisowego oraz błędu w ataku Oleksy (7:5). Kolejna pomyłka na siatce oraz blok i zagrywka Szwajcarek zwiększyły dystans do pięciu punktów (11:6). Maria Włoch próbowała jeszcze zagrywką pociągnąć grę polskiej pary, co jej się udało – Polki zbliżyły się do rywalek na 9:11. Chwilę później autowy atak Szwajcarek dał kolejny punkt biało-czerwonym. Włoch swoją zagrywką niedługo potem wyrównała, a chwilę później błąd Szwajcarek dał polskiej dwójce piłkę setową. Partię od razu, uderzając w kontrze, zakończyła Oleksy.

Mnożące się po stronie szwajcarskiej błędy pozwoliły Polkom już w pierwszych akcjach prowadzić 3:1, a po świetnej zagrywce Oleksy – 5:2. Rywalki starały się odrobić straty, jednak na każde ich skuteczne zagranie biało-czerwone odpowiadały równie skutecznym i utrzymywały się na czele (7:4, 9:5). Dwie wybronione i zamienione na punkt w kontrze piłki zbliżyły rywalki na 9:10, by chwilę później po autowym ataku naszych reprezentantek wyrównać po 10. Maria Włoch i Agata Oleksy wyszły z tej sytuacji obronną ręką i po sprytnym zagraniu tej drugiej oraz punkcie sprezentowanym przez przeciwniczki ponownie przewodziły (13:10). Polska dwójka nie wypuściła już tej okazji z rąk i od razu też wywalczyła piłkę meczową, kończąc seta i cały mecz świetną zagrywką Marii Włoch (15:10).

I runda:
Huber/Seghers SUI [19] – Włoch/Oleksy POL [14] 0:3
(13:15, 13:15, 10:15)

W drugiej rundzie kwalifikacji duet Włoch/Oleksy stanął po przeciwnej stronie siatki z Czeszkami. Te, jak przystało na duet wyżej rozstawiony, niestety nie dały naszym siatkarkom wygrać nawet seta. W dwóch pierwszych partiach rywalki naciskały od samego początku i biało-czerwone, choć pojedynczymi dobrymi akcjami dotrzymywały im kroku, to nie potrafiły utrzymać inicjatywy przez choćby krótki czas. Gdy Maria i Agata zaczęły próbować grać odważniej w trzecim secie, zaczęło to przynosić efekty. Czeszki od początku partii nadal przeważały (5:3, 6:3), ale z czasem nasze siatkarki zaczęły wykorzystywać kontry, co pozwoliło im wyrównać po 11:11. Już do końca meczu Polki prowadziły wyrównaną walkę, jednak przeciwniczki nie pozwoliły im rozwinąć skrzydeł i zakończyły mecz. Tym samym Maria Włoch i Agata Oleksy nie wystąpią w jutrzejszym turnieju głównym.

Swój pierwszy mecz Karolina Baran i Jagoda Gruszczyńska rozegrały przeciwko Holenderkom. Jak się okazało, Stubbe/Wouters rozegrały całe spotkanie pod przewodnictwem naszej dwójki. Tak było od początku całego pojedynku. Polki za każdym razem swoimi skutecznymi uderzeniami wytrącały z rytmu przeciwniczki, dzięki czemu pierwszego seta wygrały gładko do 9. W drugiej partii polska dwójka szybko objęła prowadzenie 4:1. Wtedy do walki zerwały się jednak reprezentantki Holandii, które wyszły niedługo potem na prowadzenie 7:6. Skuteczna kontra Polek przywróciła jednopunktową nadwyżkę biało-czerwonym, a seria błędów po drugiej stronie siatki najpierw zwiększyła różnicę na korzyść Polek do trzech oczek (10:7), a następnie  kolejne pomyłki Holenderek zakończyły partię (15:10). Początek trzeciego seta to kolejne błędy rywalek i rosnąca przewaga polskiego duetu (4:1, 8:2). I tym razem dzięki dobrej grze w polu Holenderki wykorzystały kontry i udało się im zbliżyć na 13:13. Końcówkę Polki rozegrały jednak lepiej, a cały mecz zakończyła świetna zagrywka Karoliny Baran. Duet Gruszczyńska/Baran dzięki wygranej awansował do turnieju głównego.