Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > LE K, gr. A: Bułgaria niepokonana, pierwszy punkt Azerek

LE K, gr. A: Bułgaria niepokonana, pierwszy punkt Azerek

W 2. kolejce grupy A Ligi Europejskiej kobiet rozegrano w sobotę dwa spotkania. W przedziwnym spotkaniu w Baku siatkarki Azerbejdżanu przegrały 2:3 ze Słowenią, a niepokonane dotąd Bułgarki wygrały 3:1 z reprezentacją Turcji.

Rozpoczęła się druga kolejka spotkań w grupie A Ligi Europejskiej kobiet. W Baku siatkarki Azerbejdżanu po dwóch porażkach w Bułgarii podejmowały reprezentację Słowenii. Azerki wyśmienicie rozpoczęły to spotkanie. Prowadzone do walki przez skuteczną Polinę Rahimową rozgromiły rywalki w dwóch krótkich setach do 14 i 16. Wydawało się, że trzeci set będzie już tylko formalnością, a gospodynie szybko zakończą mecz. W zespole Słowenii jednak w pierwszej szóstce pojawiła się Valentina Zaloznik i ta zmiana wystarczyła, by mecz całkowicie się odmienił. Przewaga gości w secie trzecim rosła geometrycznie, na drugiej przerwie technicznej Słowenki prowadziły już 16:5 i ostatecznie wygrały tego seta do… 9. W czwartej partii będące na fali przyjezdne, wykorzystując mnożące się błędy po stronie Azerek, pewnie wygrały do 18.

W tie-breaku wyrównana walka trwała do stanu 4:5 dla Słowenii. Od tego momentu przyjezdne zdobyły pięć punktów z rzędu i już nie oddały rywalkom zwycięstwa. W ten sposób Azerbejdżan po dwóch świetnych partiach zdobył pierwszy punkt w tegorocznej Lidze Europejskiej, potem jednak oddał wygraną reprezentacji Słowenii. – Pokazaliśmy bardzo dobrą grę, zwłaszcza w bloku i zagrywce – mówił po meczu trener Słowenii, Bruno Najdic.

Azerbejdżan – Słowenia 2:3
(25:14, 25:16, 9:25, 18:25, 8:15)

Azerbejdżan: Gurbanowa (3), Abdulazimowa (10), Matiasovska-Agajewa (6), Karimowa A, (5), Rahimowa (30), Makarenko (4), Alijewa (libero) oraz Żidkowa (3), Karimowa U. (3), Kiseljowa i Habibowa
Słowenia: Hutinski (13), Bozic (5), Blagne (3), Kaucic (10), Valencic (10), Cvetanovic (23), Medved (libero) oraz Ajnihar (1), Kaker i Zaloznik (9)

W Sofii reprezentacja Bułgarii, która miała po pierwszym weekendzie komplet punktów na swoim koncie, podejmowała Turcję. Przyjezdne wyśmienicie rozpoczęły to spotkanie, na pierwszej przerwie technicznej prowadząc już 8:3. Przewaga Turczynek rosła, w pewnym momencie wynosiła już 12 punktów i gdy gospodynie rzuciły się do odrabiania strat, było już o wiele za późno – przegrały wysoko do 16. Bułgarki zrewanżowały się w drugim secie, w którym nie dały rywalkom żadnych szans. Gospodynie przeważały w ataku, wykorzystywały bezbłędnie kontry, siały spustoszenie zagrywką i nic dziwnego, że prowadziły już 21:9, ostatecznie wygrywając do 12.

Również trzeci set upływał pod znakiem sporej dominacji Bułgarek. Skuteczne Gergana Dimitrowa i Nasja Dimitrowa raz po raz nękały rywalki skutecznymi atakami. Turczynki przegrały do 16, jednak w czwartej partii postanowiły jeszcze powalczyć o zwycięstwo. Wyrównana walka trwała niemal do samego końca. W ostatnich wymianach jednak więcej zimnej krwi zachowały Bułgarki i to one wygrały 25:23, zdobywając kolejne trzy punkty.

Bułgaria – Turcja 3:1
(16:25, 25:12, 25:16, 25:23)

Bułgaria: Grigorowa (7), Dimitrowa N. (12), Nikołowa (1), Paskowa (7), Dimitrowa G. (14), Cwetanowa (1), Todorowa (libero) oraz Barakowa (5), Kolczagowa i Czauszewa (8)
Turcja: Alikaya (2), Akman (11), Basa (12), Yilmaz (15), Ercan (14), Yurtdagulen, Orge (libero) oraz Arisan (2), Dumanoglu, Cetin i Guc