Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > Nowa libero w pilskiej Nafcie

Nowa libero w pilskiej Nafcie

fot. Łukasz Krzywański

Działacze PGNiG Nafty Piła dopięli trzeci przedsezonowy transfer. Po zakontraktowaniu Katarzyny Nadziałek i Justyny Raczyńskiej do drużyny z Wielkopolski dołączyła siatkarka z zagranicy, która występuje na pozycji libero.

Po sezonie, w którym PGNiG Nafta Piła zajęła dziewiąte miejsce w ORLEN Lidze, z zespołem pożegnało się kilka wartościowych postaci. Pracę z zespołem zakończył trener Wiesław Popik, który przeniósł się do Szczyrku, by rozpocząć pracę w przeniesionej z Sosnowca żeńskiej Szkole Mistrzostwa Sportowego. Oprócz szkoleniowca Piłę opuściły też dwie reprezentantki Polski – Emilia Kajzer i Daria Paszek, które wybrały oferty odpowiednio Budowlanych Łódź i Legionovii Leginowo. Do beniaminka z Rzeszowa przeniosła się środkowa Magdalena Hawryła, która została kolejnym osłabieniem pilanek. Działacze Nafty zaczęli jednak szybko działać, by załatać powstałe luki. Pierwszym krokiem było powierzenie funkcji budowania i prowadzenia zespołu dotychczasowemu asystentowi, Dominikowi Kwapisiewiczowi. Pierwszym nowym nabytkiem pilanek okazała się być Katarzyna Nadziałek – kapitan i rozgrywająca Karpat Krosno. Niedawno do szeregów pilskiej Nafty dołączyła również Justyna Raczyńska, dla której zabrakło miejsca w potężnym Chemiku Police.

Trzecią nową zawodniczką Nafty Piła została Białorusinka Olga Pauliukouskaya. Mierząca 174 centymetry wzrostu libero związała się z pilskim zespołem roczną umową. Bez wątpienia będzie to duże wzmocnienie przyjęcia i obrony ekipy z województwa wielkopolskiego, ponieważ Pauliukouskaya jest podstawową libero swojej drużyny narodowej, z którą grała w mistrzostwach Europy 2013. W maju przyszłego roku Pauliukouskaya powalczy ze swoją kadrą w barażu z Ukrainą o awans do kolejnego czempionatu Starego Kontynentu. – Nafta Piła, z którą podpisałam roczną umowę, to klub, w którym dostaję cenną szansę na pokazanie się w ORLEN Lidze – powiedziała Strefie Siatkówki białoruska libero. – Żartuję, że historia lubi się powtarzać, bo mój debiut w młodzieżowej reprezentacji Białorusi przypadł na mecz z Polską w Dąbrowie Górniczej. Mój debiut w polskiej ekstraklasie też najprawdopodobniej odbędzie się w Dąbrowie Górniczej – dodała. – Zanim podjęliśmy decyzję o podpisaniu umowy z Olgą, oglądałem spotkania reprezentacji Białorusi, w których występowała. Miałem też dostęp do nagrań wideo z jej meczów, a także do statystyk meczowych. Jest to zawodniczka, która w dużej mierze może nam pomóc – potrafi pokryć dużą część boiska w przyjęciu, dobrze pracuje na nogach. Są też oczywiście rzeczy do poprawy, ale wydaje mi się, że będzie nam bardzo pomocna – komplementował nową siatkarkę trener Dominik Kwapisiewicz.

Dla reprezentantki Białorusi nie będzie to pierwsze doświadczenie z ligową siatkówką w Polsce, ponieważ miniony sezon Olga Pauliukouskaya spędziła na drugoligowych parkietach w naszym kraju. Niewiele brakowało, a w trakcie rozgrywek Białorusinka przeniosłaby się do jednego z klubów rumuńskiej ekstraklasy, skąd miała poważną ofertę. W przerwie między rozgrywkami o podpis libero walczyły trzy ekipy z zaplecza polskiej ekstraklasy, a także drużyny z Kazachstanu i Rosji. – Byłam blisko Nike Węgrów i mogę przyznać, że gdyby nie oferta kontraktu z Piły, to grałabym w Węgrowie. Chciałabym podziękować trenerowi Kupiszowi oraz prezesowi Góreckiemu za zainteresowanie moją osobą i przedstawienie ciekawej propozycji. W międzyczasie pojawiły się też zapytania z białoruskiej ekstraklasy, gdzie dwa tamtejsze zespoły chcą „zmontować” silne ekipy. Ja jednak dawno już podjęłam decyzję, że chcę zostać w Polsce – powiedziała nowa siatkarka Nafty Piła.Pauliukouskaya ma na swoim koncie kilka sukcesów. Z białoruskim Kommunalnikiem Mogilov wywalczyła tytuł najlepszego zespołu ligi bałtyckiej, w której udział biorą kluby z Litwy, Łotwy, Estonii i Białorusi. W 2011 i 2012 roku została również wybrana najlepszą libero w swoim kraju. Ciekawostką jest, że 26-latka jest z pochodzenia Polką, ponieważ jej dziadek był Polakiem.

 

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Tauron Liga

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-06-13

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved