Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > LE K, gr. A: Trzy punkty dla Bułgarii w meczu z Azerbejdżanem

LE K, gr. A: Trzy punkty dla Bułgarii w meczu z Azerbejdżanem

Siatkarki z Bułgarii wygrały 3:0 z Azerbejdżanem i zostały pierwszym liderem w swojej grupie. Azerki tylko w drugim secie poważniej zagroziły Bułgarkom. W pierwszym oraz trzecim były tłem dla swoich rywalek i zeszły z boiska pokonane.

Azerki rozpoczęły mecz od dwupunktowego prowadzenia po błędach gospodyń spotkania. W pierwszych akcjach zespoły próbowały poznać słabości przeciwnika, a więc gra toczyła się punkt za punkt, do stanu 3:3 – później nastąpiła wyraźna dominacja na boisku podopiecznych Iwana Petkowa. Azerski zespół miał wiele problemów z przyjęciem, co uwidoczniło się w serii punktowej straconej właśnie po błędach w tym elemencie (8:3). Po kilku składnych akcjach drużyna Azerbejdżanu odrobiła stratę i złapała kontakt z przeciwnikiem (11:9). Na drugą przerwę techniczną zespoły schodziły przy prowadzeniu gospodyń pięcioma „oczkami” (16:11). Stało się to za sprawą kolejnego przestoju w grze przyjezdnych, który spowodowany był błędami własnymi w każdym siatkarskim elemencie. Za to Bułgarki pokazały swoją pewność i siłę w ataku – bardzo skuteczna na skrzydle była Gergana Dimitrowa. Kąśliwe zagrywki bułgarskiego zespołu oraz błędy w przyjęciu Azerek zakończyły seta na korzyść gospodyń.

Drugi set był bardzo wyrównany od początku do końca. Najpierw jeden zespół wypracował sobie przewagę, ale za chwilę drugi odrabiał straty (5:3, 5:5). Azerki poprawiły swoje przyjęcie oraz skuteczność w ataku, a Bułgarki – wyraźnie rozluźnione po wysokiej wygranej w pierwszej partii – zaczęły popełniać proste błędy. Pierwsza przerwa techniczna nastąpiła jednak po błędzie po stronie drużyny z Bliskiego Wschodu (8:6). Gospodynie prowadziły do stanu 13:13, jednak przed drugą przerwą techniczną azerski zespół zaczął lepiej czytać grę Bułgarek i poprawił dzięki temu linię blok-obrona, co od razu przełożyło się na możliwość wyprowadzenia kontr i wyjście na prowadzenie (16:14). Przewaga Azerek wzrosła do czterech „oczek” po błędach w ataku gospodyń. Wydawało się, że przyjezdnym uda się kontrolować przebieg tego seta już do końca, jednak w decydującym momencie, od stanu 23:22 dla Azerbejdżanu, Bułgarki pokazały charakter i to one miały pierwszą piłkę setową. Partię zakończył błąd w ataku jednej ze skrzydłowych azerskiej drużyny.

Na początku trzeciego seta widać było jeszcze optymizm w grze azerskiego zespołu, który był widoczny w poprzedniej partii. Przyjezdne szybko wyszły na wysokie prowadzenie, jakby chciały zapomnieć o porażce w końcówce drugiej odsłony meczu. Wywierały presję zagrywką na dobrze do tej pory przyjmujących Bułgarkach. Na pierwszej przerwie technicznej prowadziły 8:3. Jednak po czasie ta przewaga z każdą kolejną akcją malała. Gospodynie w końcu pokazały wolę walki oraz determinację, aby zakończyć to spotkanie w trzech setach. Poprawiły zdecydowanie swoją skuteczność na skrzydłach, co przeniosło się na wynik (11:11). Przed drugą przerwą techniczną Bułgarki wyszły na prowadzenie i do końca meczu nie wypuściły go z rąk. Grały lepiej w bloku oraz obronie, a więc mogły wyprowadzić kontrataki, w których bezlitosna była Nasja Dimitrowa. W końcówce decydujące również były zagrywki zespołu gospodyń, które odrzucały od siatki Azerki, nie pozwalając rozwinąć im się w ataku. Tym samym Bułgarki pewnie wygrały tę partię i spotkanie 3:0.

Bułgaria – Azerbejdżan 3:0
(25:15, 25:23, 25:17)

Bułgaria: Grigorowa (8), Dimitrowa N. (13), Paskowa (7), Barakowa (3), Dimitrowa G. (11), Swietanowa (11), Todorowa (libero) oraz Dimitrowa S., Nikołowa, Petrowa i Chauszewa
Azerbejdżan: Gurbanowa (7), Abdulazimowa (4), Matiasowska-Aghajewa (10), Zidkowa (6), Karimowa A. (5), Makarenko (3), Kisieliowa (libero) oraz Alijewa (libero), Karimowa U. i Habibowa