Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > Milicz i Wałbrzych czekają na mecze Ligi Europejskiej 2014

Milicz i Wałbrzych czekają na mecze Ligi Europejskiej 2014

fot. archiwum

Za dwa dni reprezentacje B mężczyzn i kobiet zagrają po raz pierwszy w meczach Ligi Europejskiej. Ich pierwszymi przeciwnikami będą drużyny Czarnogóry i Grecji, z którymi pierwsze mecze zagrają w piątek w Miliczu, a następne w niedzielę w Wałbrzychu.

To już jedenasta edycja zainaugurowanej w 2004 roku Ligi Europejskiej siatkarzy. Polacy debiutują w tej imprezie, a dla ich najbliższych przeciwników będzie to drugi start w zawodach, w których w zeszłym roku zajęli piąte miejsce.

Obie drużyny zakończyły już swój udział w eliminacjach do mistrzostw Europy – Polacy zdobywając pierwsze miejsce w swojej grupie, natomiast Czarnogórcy kończąc je bez awansu do ME. W meczach Ligi Europejskiej zagra drugi skład reprezentacji Polski, podczas gdy biało-czerwoni pod przewodnictwem Stephane’a Antigi zmagać się będą w tegorocznej Lidze Światowej, przygotowującej ich do ukoronowania tego sezonu – FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014.

Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Mirosław Przedpełski o obu reprezentacjach startujących w LE mówił: – Obie nasze drużyny są bardzo młode, ale świadome rangi gry w biało-czerwonych barwach i budowania trwałych podwalin przyszłych sukcesów.Niewątpliwą atrakcją tej rundy LE będzie jubileuszowa, X edycja Alei Gwiazd, która odbędzie się 6 czerwca w Miliczu, na którą zaproszone są uczestniczące w LE reprezentacje mężczyzn i kobiet. Podczas ceremonii odciski swoich dłoni w Alei Gwiazd Siatkówki na milickim rynku zostawią takie światowe sławy, jak Andrea Anastasi, Andrea Gardini, Wilfredo Leon i Karch Kiraly. Nowe polskie ślady należeć będą do Magdaleny Śliwy i Artura Popko.

W tegorocznej edycji Ligi Europejskiej siatkarzy startuje 10 drużyn, z czego obok Polski dwie debiutują w zawodach. Polacy, w swojej grupie A, oprócz Czarnogóry zmierzą się z Grecją, Rumunią i Azerbejdżanem (także pierwszy raz w LE). W tym roku zabraknie natomiast drużyn z trzech pierwszych miejsc zeszłorocznej edycji – Belgii, Chorwacji i Czech. Zwycięzcy grup i drużyny z drugich miejsc zagrają w półfinałach i finałach w formie meczów i spotkań rewanżowych granych u siebie i na wyjeździe, a nie w turnieju Final Four, jak było do tej pory.

Skład reprezentacji Polski na mecze Ligi Europejskiej:
Przyjmujący: Bartosz Bednorz, Jakub Wachnik, Michał Filip, Sławomir Stolc, Łukasz Kaczmarek, Wojciech Ferens
Atakujący: Michał Kaczyński, Maciej Muzaj, Bartłomiej Bołądź
Rozgrywający: Michał Kędzierski, Nikodem Wolański, Przemysław Stępień
Środkowi: Mateusz Bieniek, Jan Nowakowski, Dawid Dryja, Piotr Hain
Libero: Adam Kowalski, Michał Żurek

Trener: Andrzej Kowal
Asystent trenera: Mieszko Gogol
II asystent trenera: Andrzej Zahorski


Choć to już szósta edycja Ligi Europejskiej w piłce siatkowej kobiet, Polki wezmą w niej udział po raz pierwszy. Ich najbliższe rywalki startowały w imprezie czterokrotnie, począwszy od inauguracyjnej edycji, zajmując w klasyfikacji końcowej dwukrotnie 7., a następnie 12. i 10. miejsce. Tym razem wracają do rozgrywek LE po zeszłorocznej, spowodowanej ograniczeniami finansowymi, nieobecności.

Obie drużyny zakończyły już swój udział w eliminacjach do mistrzostw Europy – Polki pomyślnie, na pierwszym miejscu swojej grupy, w przeciwieństwie do zawodniczek z Grecji, które w swoim zestawieniu były ostatnie. Jednak, jak zapowiedział selekcjoner reprezentacji Piotr Makowski, skład, który zagra w Lidze Europejskiej, zmieni się dość znacznie – nie zobaczymy w nim Izabeli Kowalińskiej, Izabeli Bełcik ani Elżbiety Skowrońskiej. W pierwszej części rozgrywek nie wezmą też udziału Joanna Wołosz i Katarzyna Zaroślińska. Pokażą się natomiast bardzo młode zawodniczki oraz Klaudia Kaczorowska, Maja Tokarska i Agata Durajczyk.

W tegorocznej edycji Ligi Europejskiej Siatkarek startuje 8 drużyn, z czego obok Polski dwie debiutują w zawodach. Polki, w swojej grupie B oprócz Grecji zmierzą się z Hiszpanią i zeszłorocznymi zwyciężczyniami – Niemkami. Wszystkie zespoły rozegrają po sześć meczów w domu i sześć na wyjeździe. Zwyciężczynie grup i drużyny z drugich miejsc rozegrają fazę finałową w formie meczów i spotkań rewanżowych rozgrywanych u siebie i na wyjeździe, a nie w turnieju Final Four, jak było do tej pory.

Piątek, 06 czerwca, MILICZ
14.30, Hala Sportowa Milicz, mecz Polska – Grecja Ligi Europejskiej siatkarek 2014
(transmisja Polsat Sport)
17.30, Hala Sportowa Milicz, mecz Polska – Czarnogóra Ligi Europejskiej siatkarzy 2014
(transmisja Polsat Sport News)
20.00, Milicz, 10. edycja Alei Gwiazd Siatkówki
Niedziela, 08 czerwca, WAŁBRZYCH
14.30, Hala Aqua Zdrój, mecz Polska – Grecja Ligi Europejskiej siatkarek 2014
(transmisja Polsat Sport)
17.30, Hala Aqua Zdrój, mecz Polska – Czarnogóra Ligi Europejskiej siatkarzy 2014
(transmisja Polsat Sport)

źródło: inf. prasowa

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved