Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Montreux Volley Masters: Triumf Niemek, brąz dla Rosjanek

Montreux Volley Masters: Triumf Niemek, brąz dla Rosjanek

W ostatnim dniu Montreux Volley Masters w meczu o 5. miejsce Brazylijki pokonały reprezentację Japonii 3:1. W walce w strefie medalowej po emocjonującym meczu Rosjanki 3:2 pokonały Chinki, a w finale reprezentacja Niemiec wygrała 3:1 z Amerykankami.

Spotkanie dobrze rozpoczęły reprezentantki Japonii, to podopieczne Mayoshi Manabe były w roli zespołu wywierającego presję i dyktującego warunki gry. Rozgrywająca reprezentacji Japonii – Natsumi Fujita, przy dobrym przyjęciu swoich koleżanek w premierowej partii, miała komfort rozegrania, prowadząc zróżnicowaną grę. Do roli liderki swojego zespołu wyrosła Takada, zdobywczyni 12 punktów. Mimo kolejnych prób niwelowania dystansu Canarinhos nie były w stanie odrobić strat, spora liczba niewymuszonych błędów własnych po stronie Brazylijek także została wykorzystana przez siatkarki z Kraju Kwitnącej Wiśni. Tym samum to Japonki wygrały odsłonę premierową 25:19. Szkoleniowiec reprezentacji Brazylii – Zé Roberto apelował do swoich zawodniczek o wzmożoną koncentrację. Rady szkoleniowca szybko przyniosły oczekiwane rezultaty, a przy uaktywnionej grze na środku siatki znakomicie broniące Japonki były bez szans. Co nie bez znaczenia, Canarinhos zmniejszyły także liczbę niewymuszonych błędów własnych, ostatecznie wygrywając 25:20. Brazylijki wyraźnie odnalazły swoje tempo gry, nie do powstrzymania w ataku była Da Silva, a przy gwarancji dobrego przyjęcia, zapewnionej przez Brait, podopieczne Zé Roberto nie miały żadnych problemów z wyprowadzaniem skutecznych zagrań w ataku. Dystans dzielący obie ekipy i bezradność reprezentantek Japonii najlepiej potwierdzał wynik tej partii, wygranej przez Brazylię do 11. Mimo bolesnej porażki podopieczne Mayoshi Manabe, nie rezygnując, podjęły walkę w odsłonie kolejnej. Dobra gra defensywna pozwalała Japonkom dotrzymywać kroku przeciwniczkom, jednak decydująca faza seta to ponownie popis gry Canarinhos, które odskakując rywalkom, utrzymały kilkupunktowe prowadzenie, wygrywając 25:22 i cały mecz 3:1.

Brazylia – Japonia 3:1
(19:25, 25:20, 25:11, 25:22)

Brazylia: Lins (2), Silva (13), Da Silva (17), Carvalho (2), Guimaraes (13), Pavão (10), Brait (libero) oraz Tiemi (1), Sforsin (1), Malinverno (1) i Pereira (12)
Japonia: Takada (12), Imamura (7), Inoue (5), Fujita (2), Hiramatsu (8), Ono (8), Tsutsui (libero) oraz Shiragaki, Takahashi (3) i Uchiseto (3)

Spotkanie o trzecie miejsce między reprezentacjami Chin i Rosji rozpoczęła wyrównana gra, przy rywalizacji na styku. Na przestrzeni niemal całej odsłony premierowej żaden z zespołów nie był w stanie wypracować wyższej przewagi. Dopiero w końcówce partii kluczowa okazała się dyspozycja duetu Hui Ruoqi i Zhu Ting, który zdobył kilka kluczowych punktów dla swojego zespołu. Nerwowość wkradająca się w szeregi Rosjanek znalazła swoje odzwierciedlenie w liczbie niewymuszonych błędów własnych. Wykorzystując niedociągnięcia w grze rywalek, Chinki wygrały tę partię 25:19. Na reakcję Rosjanek nie trzeba było długo czekać, sam start i przebieg drugiej partii nie pozostawiał złudzeń. Mocnym punktem Sbornej była skuteczna gra w bloku, pozwalająca reprezentantkom Rosji odskoczyć rywalkom na kilka oczek na etapie drugiej przerwy technicznej (16:12). Tę przewagę udało się utrzymać do końca i po wygranej 25:19 Rosjanki wyrównały stan rywalizacji. Zmienność sytuacji jak w kalejdoskopie potwierdziła się chwilę później, kiedy to siatkarki z Chin powtórzyły swój wyczyn z partii premierowej, triumfując 25:17. O ile w trzecim secie pogoń podopiecznych trenera Mariczewa okazała się nieskuteczna, o tyle dobry start i walka w kolejnej części meczu doprowadziły do tie-breaka. W decydującej partii swój zespół do triumfu poprowadziła niekwestionowana liderka reprezentacji Rosji – Natalia Małych. Chinki nie były w stanie powstrzymać zagrań najlepiej punktującej zawodniczki rywalek i to Rosja, wygrywając 15:11 i w całym meczu 3:2, wywalczyła miejsce na najniższym stopniu podium Montreux Volley Masters.

Chiny – Rosja 2:3
(25:19, 19:25, 25:17, 22:25, 11:15)

Chiny: Zhu Ting (19), Yang Zhou (1), Yang Junjing (7), Zeng Chunlei (19), Hui Ruoqi (13), Ding Xia (2), Chen Zhan (libero) oraz Yuan Xinyue (5), Yang Fangxu (3), Liu Xiaotong (1), Shan Danna i Yao Di (1)
Rosja: Zariażko (2), Kutiukowa (5), Szczerban (17), Kosjanienko (1), Małych (23), Szliachowaja (10), Malowa (libero) oraz Bawikina (2), Markowa (10), Nowik, Czernowa i Fetisowa (11)

W meczu finałowym reprezentacja Niemiec, która wyśmienicie spisywała się w całym turnieju, pokonała 3:1 drużynę USA. Świetny mecz rozegrała Małgorzata Kozuch, która była najskuteczniejszą zawodniczką w swoim zespole, zdobywając 19 punktów. Niemki pewne siebie po wygranej w półfinale z silną reprezentacją Chin rozpoczęły od wygrania pierwszego seta meczu finałowego do 19. To była dopiero trzecia partia przegrana w tym turnieju przez zespół amerykański. Po przerwie jednak trener Karch Kiraly znalazł sposób na rywalki i jego drużyna spisywała się znacznie lepiej. Świetnie w defensywie spisywała się libero Nicole Davis i Niemki mimo dobrej dyspozycji w ataku przegrały drugiego seta 19:25.

Na początku trzeciego seta trener Giovanni Guidetti dokonał zmiany na pozycji rozgrywającej. Maren Apitz została zastąpiona przez Kathleen Weiß, co zaowocowało nowymi rozwiązaniami w ataku niemieckiej drużyny. Obie drużyny świetnie walczyły w obronie, a długie wymiany wzbudzały podziw publiczności. Świetna dyspozycja Małgorzaty Kozuch, która raz po raz przebijała się przez blok rywalek, zaważyła na wygranej Niemek do 17. W czwartej partii zacięta walka punkt za punkt trwała do stanu 21:21. Od tego momentu trzy świetne akcje zakończyła punktowo Christiane Fürst i Amerykanki już się nie podniosły.