Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, gr. C: Kanadyjczycy rozpoczęli od zwycięstwa

LŚ, gr. C: Kanadyjczycy rozpoczęli od zwycięstwa

Reprezentacje Kanady i Finlandii w ten weekend zainaugurowały udział w tegorocznych rozgrywkach Ligi Światowej. Daniel Lewis i koledzy nie dali rywalom z Europy ugrać choćby jednego seta, pewnie triumfując w pierwszym pojedynku.

Kanadyjczycy, którzy zajmują w światowym rankingu 11. miejsce, nie mieli problemów z pokonaniem rywali. Trzeba jednak przyznać, że goście bardzo im w tym pomogli, popełniając w całym spotkaniu aż 28 błędów.

Już początek pierwszej partii pokazał, że Finowie mogą mieć w tym pojedynku problemy. Gospodarze szybko odskoczyli bowiem na 8:3. Szczęśliwie dla gości z Europy do walki ruszył Urpo Sivula. Jego pięć kolejnych ataków dało ekipie fińskiej kontakt punktowy z rywalami. Ostatecznie jednak górą byli Kanadyjczycy, których liderem w tym meczu był niezaprzeczalnie Gavin Schmitt.

Podobnie wyglądała sytuacja w drugim secie. Początek zdecydowanie należał do gospodarzy. Finom zadania nie ułatwiła z pewnością kontuzja Lauri Kerminena, który musiał być zniesiony z boiska przez swoich kolegów. Zespół Tuomasa Sammelvuo zdołał zmniejszyć straty do dwóch punktów, jednak i tym razem w końcowym rozrachunku z wygranej cieszyli się Kanadyjczycy.

Dopiero w trzeciej partii Finowie pokazali, że są w stanie zagrozić rywalom. Dzięki Sivuli i Mattiemu Oivanenowi długo utrzymywali kontakt punktowy z przeciwnikami (6:6, 18:18). Dopiero po bloku Gorda Perrina i Justina Duffa Kanadyjczycy zaczęli wychodzić na prowadzenie. Piłkę meczową dał im asem serwisowym niezawodny Schmitt. Ostatecznie gospodarze triumfowali 25:20 i w całym spotkaniu 3:0.

W ekipie Kanady liderem był wspomniany Gavin Schmitt, który zanotował na swoim koncie 16 punktów. Z kolei wśród Finów najlepszy okazał się Urpo Sivula, zdobywca 15 „oczek”.

Jestem naprawdę rozczarowany wynikiem i smutny, że straciliśmy jednego z naszych zawodników. Nie wiemy, jak poważna jest to kontuzja, ale każdy uraz to smutne wydarzenie – powiedział po meczu Antti Siltala, kapitan reprezentacji Finlandii. – Byliśmy blisko wygrania seta, jednak pozostawaliśmy w tyle, jeśli chodzi o atak i trochę gorzej graliśmy w przyjęciu. Popełniliśmy też zbyt dużo błędów na zagrywce i w kolejnym meczu musimy być mądrzejsi.

To było dobre rozpoczęcie Ligi Światowej – stwierdził Frederic Winters, kapitan ekipy Kanady. Tak samo było w zeszłym roku. Dobrze zainaugurowaliśmy, ale radość przyćmiła nas w kolejnych meczach. Dlatego teraz będziemy przygotowani. Chcemy zdobyć maksymalną liczbę punktów, ale spodziewam się, że Finowie zagrają lepiej, szczególnie zagrywką. My musimy ustabilizować przyjęcie.

Kanada – Finlandia 3:0
(25:21, 25:19, 25:20)

Kanada: Perrin (10 pkt.), Verhoeff (8), Duff (6), Schneider, Schmitt (16), Winters (6), Lewis (libero) oraz Soonias, Vigrass i Mcgovern