Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME K: Rumunki i Turczynki jedną nogą w finałach

Kwal. do ME K: Rumunki i Turczynki jedną nogą w finałach

Siatkarkom Rumunii i Turcji brakuje już tak niewiele do awansu do ME siatkarek, że śmiało można mówić o ich sukcesie. Odrabianie strat rozpoczęły Francuzki, a wszystkich ciekawi wynik jutrzejszego meczu pomiędzy Azerbejdżanem a Bułgarią.

W pierwszym meczu drugiego turnieju kwalifikacyjnego w grupie A Białoruś zrewanżowała się reprezentacji Finlandii za porażkę w Mińsku. Dzięki wygranej 3:0 w Izmirze siatkarki Białorusi mają sporą szansę na wywalczenie drugiego miejsca w grupie i grę w barażach. Świetne spotkanie rozegrały Katsiaryna Silncjewa (17 pkt.) oraz Aksana Kawalczuk (16 pkt.). W drugim spotkaniu emocji było jak na lekarstwo. Gospodynie w trzech niezwykle krótkich setach rozgromiły najsłabszą w grupie Danię i są niemal pewne awansu. Najskuteczniejsza w ekipie tureckiej była Guldeniz Onal, a reprezentantki Danii w całym meczu zgromadziły zaledwie 34 punkty…

4. Dania       4  0 pkt.  0:12

W grupie C już tylko dwa zespoły liczą się w walce o awans do mistrzostw Europy. Czeszki, które są gospodyniami turnieju w Pilznie, pewnie wygrały 3:0 z Czarnogórą i z kompletem punktów przewodzą w tabeli. Kolejny dobry mecz rozegrała Aneta Havlickova (15 pkt.), którą dzielnie wspierała Michaela Mlejnkova (12 pkt.). Reprezentacja Słowenii po dwóch wysoko wygranych setach z Hiszpanią dość niespodziewanie przegrała trzecią partię i w końcówce czwartego seta zrobiło się ciekawie. Hiszpanki, które wygrały właśnie drugiego seta w kwalifikacjach, były bliskie zdobycia pierwszego punktu, jednak przegrały w końcówce 24:26 dzięki bardzo dobrze dysponowanej Zivie Recek (21 punktów).

4. Hiszpania  4  0 pkt.  2:12

W grupie D po dwóch dniach turnieju w Baku wszyscy z niecierpliwością czekają na sobotni mecz gospodyń z Bułgarią, który rozstrzygnie o awansie do mistrzostw Europy siatkarek. Oba zespoły wygrały dziś swoje spotkania, jednak oba straciły po jednym secie. Bułgarki pokonały 3:1 Grecję, rozbijając rywalki w pierwszej partii do 9. Niespodziewanie Greczynki doprowadziły do remisu, w dwóch kolejnych setach Bułgarki były jednak już bezlitosne. Najskuteczniejszą zawodniczką tego spotkania była Straszimira Filipowa (15 pkt.). Azerki po wpadce z Portugalią w Sofii wyszły na mecz mocno stremowane i przegrały po zaciętej końcówce pierwszego seta. Potem jednak Polina Rahimowa (25 pkt.), Natalia Mammadowa i ich koleżanki grały coraz pewniej. Azerki mają punkt mniej od Bułgarek, ale mogą to nadrobić w ostatnim meczu kwalifikacji.

4. Portugalia   5  2 pkt.  5:14

W grupie E po katastrofalnym występie we własnym kraju straty odrabiają siatkarki z Francji. W Izraelu w pierwszym spotkaniu pokonały 3:1 liderki z Węgier, rewanżując się tym samym za porażkę sprzed tygodnia. Najskuteczniejsze na boisku były Alexandra Jupiter (17 pkt.) oraz Elisabeth Fedele (15 pkt.) i mocno odmłodzona reprezentacja „Trójkolorowych” zachowała jeszcze szanse na awans. W drugim piątkowym spotkaniu Izrael pokonał 3:1 Szwecję, chociaż mecz rozpoczął się od sensacyjnie przegranego przez gospodynie pierwszego seta. Potem jednak Tatiana Artmenko (22 pkt.) pociągnęła za sobą swoje koleżanki do walki i siatkarki z Izraela po czterech meczach, podobnie jak Węgierki, mają 9 punktów i trzy punkty przewagi nad Francuzkami.

4. Szwecja  4 0 pkt.  3:12

Sprawę awansu z grupy F już pierwszego dnia turnieju w Piatra-Nemt rozstrzygnęły siatkarki z Rumunii, które pewnie pokonały 3:0 reprezentację Słowacji. Trudno przypuszczać, by Rumunki nie zdołały zdobyć żadnego punktu w meczach ze słabszymi rywalami, tak więc sprawa awansu jest już pewna. Podopieczne trenera Guillermo Gallardo imponują formą i kto wie, czy w finałach mistrzostw Europy nie będą „czarnym koniem” turnieju. W drugim spotkaniu siatkarki z Bośni zdołały wywalczyć jeden punkt w meczu z Austrią, wciąż jednak są w kwalifikacjach bez wygranej. Austriaczki, które do wygranej poprowadziła w piątek Srna Markovic (28 pkt.), wciąż jeszcze mają szansę na grę w barażach, aby to jednak osiągnąć, musiałyby wygrać za trzy punkty ze Słowacją.