Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME K: Niespodziewane zwycięstwo Szwajcarek z Ukrainą

Kwal. do ME K: Niespodziewane zwycięstwo Szwajcarek z Ukrainą

Reprezentacja Szwajcarii niespodziewanie pokonała Ukrainę 3:1 w pierwszym piątkowym meczu eliminacyjnym do mistrzostw Europy w Bydgoszczy. Ukrainki w czwartym secie roztrwoniły wysoką przewagę jaką posiadały i zeszły z boiska pokonane.

Mecz dobrze rozpoczął się dla reprezentacji Ukrainy, która szybko objęła prowadzenie 4:1, ale Szwajcaria nie zamierzała się poddawać się i wyrównała stan premierowej odsłony na 7:7. Niemniej jednak na pierwszej przerwie technicznej Ukrainki udowodniły swoją wyższość i prowadziły 10:7, następnie na drugiej przerwie miały pięć „oczek” przewagi (16:11). Na skutek błędów własnych Ukrainki seryjnie traciły punkty i prowadziły już tylko jednym oczkiem (17:16). Od tego momentu zarysowała się wyraźna przewaga Ukrainek, które dominowały i górowały nad przeciwniczkami w niemal każdym elemencie gry i wygrały pierwszego seta w stosunku 25:19. W drugiej odsłonie meczu żadna z ekip nie uzyskała wyraźnego prowadzenia, po czym ton gry na boisku zaczęły nadawać zawodniczki ze Szwajcarii, które po kilku udanych akcjach prowadziły 11:5 i stopniowo powiększały wypracowaną przez siebie przewagę. Trener Garij Jeguiazorow brał przerwy na żądanie, lecz nie miało to żadnego wpływu na postawę jego drużyny. Na drugiej przerwie technicznej było 16:7 dla Szwajcarii, a wkrótce potem ekipa ta rozstrzygnęła seta na swoją korzyść, wygrywając 25:15.

Trzeci set był podobny do poprzedniego, Szwajcarki rozpoczęły od prowadzenia 8:5. Tym razem Ukrainki nie pozwoliły przeciwniczkom na zbyt wiele i szybko wyrównały stan seta na 8:8. Wkrótce potem było 11:9 dla Ukrainy i o czas poprosił trener Timothy Lippuner. Wynik w tym secie zmieniał się jak w kalejdoskopie, raz jedna, a raz druga drużyna obejmowała prowadzenie. Swoją wyższość udowodniła Szwajcaria, która objęła prowadzenie 17:15, a następnie 19:17 i ostatecznie wygrała partię numer trzy w stosunku 25:23. Bardzo ważną postacią w tym secie była Mandy Wigger, która zdobyła cenne punkty dla swojej ekipy.

Ukraina, chcąc myśleć o pozostaniu w meczu, musiała wygrać seta numer cztery. Szwajcarki stanowiły tło dla swoich rywalek, Ukraina była zupełnie odmieniona i rozpoczęła grę z wysokiego pułapu, obejmując prowadzenie 10:2, a na drugiej przerwie technicznej 16:7. Zadowolona ze zbyt wysokiego prowadzenia Ukraina zaczęła popełniać błędy własne i na efekty tego nie trzeba było długo czekać. Kolejne czternaście punktów zdobyły Szwajcarki i to one prowadziły 21:16. Grające ze spuszczonymi głowami nasze wschodnie sąsiadki nie były w stanie nawiązać wyrównanej gry i przegrały całego seta w stosunku 19:26. Trener Jegiazarow rotował składem, lecz nie dało to żadnego rezultatu na rozpędzoną Szwajcarię.

Szwajcaria – Ukraina 3:1
(19:25, 25:15, 25:23, 25:19)

Szwajcaria: Marbach (13), Schauss (7), Stocker (5), Wigger (17), Granvorka (12), Unternaehrer (9), Dalliard (libero) oraz Kuenzler (1), Steinemann (13), Matter, Widmer i Van Rooij (4)
Ukraina: Truszkina (17), Burbeliuk (10), Lisiejenkowa (12), Nowogrodczenko (4), Kodola (11), Lidiajewa (13), Delros (libero) oraz Zachożna, Stepanczuk i Degtiarowa (1)

źródło: cev.lu, inf. własna