Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Ary Graça: To będzie ekscytujące i przełomowe wydarzenie

Ary Graça: To będzie ekscytujące i przełomowe wydarzenie

fot. FIVB

Do mistrzostw świata w Polsce zostało już tylko 100 dni. - Oczy wszystkich są zwrócone w oczekiwaniu na mecz otwarcia - przyznał Ary Graça, prezydent FIVB. Wyraził również wielkie nadzieje związane z mundialem w Polsce.

Do rozpoczęcia mistrzostw świata pozostało 100 dni. Jak ocenia pan stan przygotowań do turnieju w Polsce?

Ary Graça:Ekscytujące! Wszystko idzie zgodnie z planem, a przygotowania do flagowego wydarzenia FIVB są na właściwej drodze. Oczy wszystkich są zwrócone w oczekiwaniu na mecz otwarcia, a fakt, że wyprzedano na niego bilety, pokazuje tylko, jak dobrze przygotowywany jest ten turniej.

Absolutną nowością i ogromnym wyzwaniem będą ceremonia i mecz otwarcia na stadionie piłkarskim. Czy ten pomysł może być znakiem firmowym polskich mistrzostw?– Zdecydowanie uważam, że stanie się on spuścizną tych mistrzostw. Ostatni raz mecz FIVB mistrzostwa świata rozegrano na otwartym powietrzu w 1952 roku, w Rosji, co pokazuje, z jak wyjątkowym wydarzeniem mamy do czynienia. Przy możliwości pomieszczenia 60000 widzów całe wydarzenie przejdzie do historii, jako jedno z najbardziej pamiętnych spośród mistrzostw świata.

Bilety na mecz na Stadionie Narodowym zostały sprzedane w 100 minut, a w niektórych kategoriach w 4 minuty. Czy w związku z tym uważa pan, że kolejne wielkie wydarzenia siatkarskie FIVB powinny być rozgrywane w nietypowych dla siatkówki miejscach?

Na pewno jest to trend, który chcielibyśmy widywać jak najczęściej, bo to dobry sposób na przedstawienie siatkówki ludziom, którzy tradycyjnie nie są kibicami tego sportu. Ludzie niezaznajomieni z siatkówką będą zainteresowani samym widowiskiem – siatkarskim meczem na piłkarskim stadionie. Odkąd zostałem Prezydentem FIVB, zawsze propagowałem zmiany i innowacje, a ten mecz otwarcia mistrzostw świata jest tego doskonałym przykładem.

Czy w polskich mistrzostwach świata pojawią się nowe rozwiązania, które służyć będą rozwojowi siatkówki?

– Tak. Mamy zaplanowanych na te mistrzostwa świata wiele nowych inicjatyw, które będą zapowiadać nową erę dla tego flagowego wydarzenia FIVB. Nowy system śledzenia piłki, w którym dane takie jak prędkość zagrywki, wysokość w wyskoku czy prędkość piłki w ataku będą prezentowane między innymi mediom i kibicom, podnosząc doświadczenia użytkownika na zupełnie nowy poziom. Challenge zostanie użyty na mistrzostwach świata po raz pierwszy, no i oczywiście mamy nowy puchar, sam w sobie przełomowy pod tak wieloma względami. Media społecznościowe także będą odgrywać dużą rolę tam, gdzie chcemy zwiększyć poziom interakcji z naszymi kibicami.

FIVB i Polski Związek Piłki Siatkowej – organizatorzy mistrzostw – postawiły sobie bardzo ambitny cel – uczynić te mistrzostwa przełomowymi w historii siatkówki. Na czym ten przełom ma polegać?

– Zobaczymy rozrywkę i zaangażowanie na niespotykanym dotąd poziomie. Chcielibyśmy rozpocząć nową erę w siatkówce, przygotowując się do Igrzysk Olimpijskich 2016 w Rio, i tegoroczne mistrzostwa świata będą naszą platformą startową. Mistrzostwa, jakie przeżyją w tym roku fani, będą niepodobne do innych – unikalne i niezapomniane.

Zainteresowanie mistrzostwami w Polsce jest ogromne. Czy spodziewa się pan znaczącego wzrostu zainteresowania siatkówką w trakcie i po mistrzostwach?

Oczywiście. Mistrzostwa świata to okazja, której FIVB i Polska nie mogą zaprzepaścić. Mamy tu oddanych kibiców i najważniejsze wydarzenie światowej siatkówki, odbywające się w jednym z najbardziej oddanych temu sportowi krajów. To połączenie jest równie ekscytujące, co niezbędne.

Czy formuła turnieju jest optymalną?

– Formuła turnieju była w ostatnich latach przedmiotem wielu dyskusji, ale sądzę, że tym razem jesteśmy bardzo blisko jej optymalnej wersji. Logiczne przejście przez fazę grupową ku finałom buduje napięcie i emocje.

Pańscy faworyci mistrzostw to…

– Bardzo trudno powiedzieć. Chociaż Brazylia jest numerem 1 w rankingu, to oczywiście Rosja wygląda w tym momencie na najmocniejszą drużynę, biorąc pod uwagę jej występ w zeszłorocznej Lidze Światowej i na igrzyskach olimpijskich 2012. Jeśli Rosja zwycięży, będzie to dla niej pierwszy tytuł mistrzostw świata zdobyty od 1982 roku, wtedy jeszcze jako ZSRR, natomiast Brazylia będzie się starać o rekordowe czwarte zwycięstwo z rzędu. Gra reprezentacji Polski w Lidze Światowej 2011 pokazała, co potrafią zrobić, grając u siebie. Drużyny będą myśleć o mistrzostwach świata podczas rozgrywek Ligi Światowej, więc będzie ona dobrym wskaźnikiem tego, kto ma największe szanse na medale. Historia pokazuje nam, że zazwyczaj tak jest. Zwycięzcy Ligi Światowej wygrywali następnie mistrzostwa świata czterokrotnie: Włochy w 1990 i 1994, a Brazylia w 2006 i 2010. Jedynie wygrana Kuby w Lidze Światowej w 1998 została przebita przez Włochów, a zwycięstwo Rosji nad Brazylią w Lidze Światowej 2002 zostało zrewidowane na mistrzostwach świata w Argentynie.

Czego życzy pan sobie w związku z polskim mundialem?

– Udanego turnieju z rekordową frekwencją, fantastycznej gry, przynoszącej radość widzom i cudownego doświadczenia, które na długo pozostanie w pamięci wszystkich osób zaangażowanych w to wydarzenie. Będzie ono pod tak wieloma względami ekscytujące i przełomowe. Nie mogę się doczekać.

źródło: pzps.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
mistrzostwa świata

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-05-22

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved