Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > El. do ME 2015: Rumunki i Słowaczki z pierwszymi zwycięstwami

El. do ME 2015: Rumunki i Słowaczki z pierwszymi zwycięstwami

Spotkaniami Rumunii z Bośnią i Hercegowiną oraz Austrii ze Słowacją rywalizację w kwalifikacjach do mistrzostw Europy siatkarek 2015 rozpoczęła grupa F. Z pierwszych starć rozgrywanego w Wiedniu turnieju zwycięsko wyszły Rumunia oraz Słowacja.

Spotkanie Rumunek i Bośniaczek od początku było wyrównane. W inauguracyjnej partii walka punkt za punkt toczyła się do pierwszej przerwy technicznej, na której górą minimalnie były siatkarki z Rumunii (8:7). Po wznowieniu gry podopieczne Guillermo Gallardo zaczęły przejmować inicjatywę i wkrótce wygrywały 14:10. Nie zniechęciło to jednak ich rywalek, które stopniowo odrabiały straty i wkrótce doprowadziły do remisu 18:18, a chwilę potem były już na prowadzeniu 24:20. Ostatecznie bośniackie siatkarki wygrały partię 25:23.

W kolejnym secie role się odwróciły, choć początek ponownie był zacięty. Znów po pierwszej części seta górą były Rumunki (8:7), ale tym razem utrzymały one dobrą passę. Po powrocie na parkiet, od stanu 14:12 odskoczyły bowiem rywalkom na siedem oczek (19:12). Tak wysokiej przewagi, mimo „podchodów” Bośniaczek, ekipa trenera Gallardo nie oddała już do końca seta, w którym triumfowała 25:18.

Trzecią odsłonę, podobnie jak dwie poprzednie, od pierwszych piłek cechowała walka punkt za punkt. Tym razem na pierwszą przerwę techniczną z podniesioną głową schodziły siatkarki Gorana Hadzica (8:7). Po czasie wymiana ciosów trwała w najlepsze, ale na drugiej regulaminowej przerwie w secie 16:14 wygrywały już Rumunki. Chwilę potem jednak na prowadzeniu była ekipa Bośni i Hercegowiny (18:16). W końcówce zawodniczki z Rumunii odrobiły straty i w efekcie to one triumfowały 25:23.

Czwarta partia od początku była dominacją rumuńskiej ekipy. Na pierwszej przerwie technicznej wygrywała ona aż 8:2. Bośniaczki próbowały gonić rywalki, ale te nie dawały wybić się z rytmu i pewnie prowadziły na kolejnej pauzie w secie (16:11). W końcówce nie dały już odebrać sobie wysokiej przewagi, wygrywając seta ostatecznie 25:18, a całe spotkanie 3:1.

Rumunia – Bośnia i Hercegowina 3:1
(23:25, 25:18, 25:23, 25:18)

Rumunia: Rogojinardu (6), Bacsis (4), Sobo (12), Salaoru (3), Miclea (2), Onyejekwe (11), Manu (libero) oraz Baciu (16), Calota (8) i Nemtanu (4)
Bośnia i Hercegowina: Bartula (15), Radiśković (9), Sirotanovic (2), Gajic (1), Simic (22), Okuka (7), Omerhodzić (libero) oraz Slijepcevic (8), Hadzic (1), Popović, Kosutic (1) i Bozic

W spotkaniu Austrii i Słowacji jedynie pierwszy set miał wyrównany przebieg. Od prowadzenia 3:0 rozpoczęły go Słowaczki, ale szybko ich przewaga stopniała i był remis po 5. Na pierwszej przerwie technicznej podopieczne Marka Rojko prowadziły 8:7. Wkrótce jednak ich przewaga znów zaczęła rosnąć i podczas drugiego regulaminowego czasu w secie górowały one już wyraźniej (16:12). Po wznowieniu rywalizacji słowacka ekipa utrzymywała przewagę, choć w końcówce rywalki odrobiły straty i zbliżyły się do niej na jedno oczko (23:24). Ostatecznie Słowacja triumfowała 25:23.

Austriaczki nie zamierzały odpuszczać i na początku odsłony numer dwa toczyły z przeciwnikiem równorzędną walkę. Na pierwszej przerwie technicznej przegrywały jednak 6:8. Chwilę potem był już remis po 9, ale mimo próby dogonienia rywalek siatkarkom Zuzany Tlstovicovej nie udało się odskoczyć. Uczyniły to natomiast reprezentantki Słowacji, które na drugiej przerwie technicznej wygrywały aż 16:10. Po czasie kontynuowały dobrą grę, prowadząc w pewnym momencie aż 20:11. Ostatecznie słowacki zespół wygrał partię wysoko, 25:16.

Trzecia odsłona przebiegła już całkowicie pod dyktando rozpędzonych siatkarek południowych sąsiadów Polski. Słowaczki bowiem już na początku partii zmiotły rywalki z parkietu, wychodząc na wysokie prowadzenie 14:0. Austriaczki nie były już w stanie odrobić tak wysokiej przewagi przeciwniczek, ulegając im ostatecznie 17:25, a w całym spotkaniu 0:3.

Austria – Słowacja 0:3
(23:25, 16:25, 17:25)

Austria: Schmerlaib (3), Chukwuma (10), Bajde (2), Wallner (4), Rimser (6), Markovic (8), Enzinger (libero) oraz Holzer (4), Plattner, Müller, Chrtianska i Girardi
Słowacja: Kuciakova (3), Pencova (8), Stankovianska (11), Nosekova (4), Dudova (7), Crkonova (8), Valachova (libero) oraz Drobnakova (1), Kijakova (1), Pereira Soares i Abrahamova (7)

źródło: CEV, inf. własna