Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > Izabela Bełcik: To dla nas nowa sytuacja

Izabela Bełcik: To dla nas nowa sytuacja

fot. Mariusz Federowicz

- Gra w eliminacjach to dla nas nowa sytuacja. Musimy wygrać mecz po meczu z nieznanymi drużynami i wtedy osiągniemy swój cel - mówi Izabela Bełcik, kapitan reprezentacji Polski. Polki od wczoraj walczą o awans do mistrzostw Europy siatkarek.

Izabela Bełcik jest jedną z najbardziej doświadczonych zawodniczek, które wraz z Piotrem Makowskim wyjechały do Lugano walczyć w pierwszym turnieju kwalifikacyjnym grupy B o awans do mistrzostw Europy. – Dostałam powołanie do reprezentacji i nie odmówiłam, bo wiem, jakie są oczekiwania względem mnie. Wiadomo, że gra drużyny będzie się teraz opierać na młodszych zawodniczkach, a ja mam im tylko pomagać. Mam nadzieję, że wywiążę się z tej roli dobrze, bo grając w klubie, nie jestem przyzwyczajona do tego, by stać w kwadracie dla rezerwowych i wchodzić w trudnych momentach. Liczę jednak na to, że wyjściowa szóstka będzie w na tyle dobrej dyspozycji, że my, starsze zawodniczki, będziemy ją wspierać głównie dobrym słowem – mówiła jeszcze przed turniejem Izabela Bełcik. Faktycznie, w pierwszej szóstce meczu ze Szwajcarią wyszła Joanna Wołosz, a kapitan naszej reprezentacji pojawiła się na boisku jako zmienniczka w drugim i trzecim secie.

Polki, które dwukrotnie zdobywały w poprzednim dziesięcioleciu mistrzostwo Europy, tym razem zmuszone są grać w kwalifikacjach. – To dla nas nowa sytuacja, ale mamy świadomość, jak ważny to turniej. Wiadomo, że trzeba wygrywać mecz po meczu z drużynami nie do końca znanymi. Jesteśmy w stanie wywalczyć awans, bo wiem, że ten krótki czas przygotowań przepracowałyśmy dobrze na tyle, by osiągnąć cel. Przed nami jednak wielka niewiadoma i chyba nikt nie potrafi przewidzieć końcowego wyniku – przyznaje Izabela Bełcik. – W siatkówkę gra się już wszędzie, ale myślę, że niewiele osób w Polsce zna chociażby drużynę Łotwy. Takie ekipy mogą być jednak bardzo groźne, co potwierdza chociażby Liga Mistrzyń, w której nieznane zespoły są bardzo waleczne i potrafią napsuć sporo krwi. W takich sytuacjach faworyt często traci cierpliwość, denerwuje się, robi błędy i przegrywa. Trzeba poważnie podejść do każdego meczu – przestrzega kapitan biało-czerwonych.

Tegoroczna kadra została bardzo mocno odmłodzona przez trenera Piotra Makowskiego. Podobnie jak i w poprzednich latach nie wszystkie zawodniczki chciały w niej występować. – Pamiętajmy, że są różne przyczyny. Część nie chce grać, a często o absencji decydują problemy zdrowotne. Mi na szczęście nic się w tym sezonie nie działo, oprócz drobnych urazów. Czuję się całkiem nieźle. Oczywiście, gdy pierwszy raz usłyszałam, że mam przyjechać na zgrupowanie do Szczyrku, to czułam się bardzo zmęczona, bo byłam mocno obciążona grą w klubie. Po rozmowie z trenerem przekonałam się jednak, że nie będę aż nadto eksploatowana, więc zgodziłam się przyjechać – przyznaje Bełcik.Cały wywiad Jakuba Bochenka w serwisie przegladsportowy.pl

źródło: inf. własna, przegladsportowy.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2014-05-17

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved