Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Stephane Antiga: Musimy cały czas trzymać się razem

Stephane Antiga: Musimy cały czas trzymać się razem

fot. pzps.pl

- Teraz jest ważna kwalifikacja do mistrzostw Europy, ale później będziemy trenowali inaczej, już z myślą o mistrzostwach świata. Ligę Światową wykorzystamy i na pracę, i na odpoczynek dla tych, którzy będą go potrzebować - zapowiada Stephane Antiga.

W 2007 roku grałeś z Francją w katowickim finale Ligi Światowej. Wtedy rozmawialiśmy o twoim przejściu do Skry Bełchatów. Mówiłeś, że wybrałeś jej ofertę ze względu na wspaniałych polskich kibiców. Chyba nie planowałeś zostać w Polsce na tak długo, a już na pewno nie myślałeś, że kiedyś zostaniesz trenerem naszej reprezentacji?

Stephane Antiga: To prawda. Nie mogłem myśleć, że moja kariera w Polsce będzie trwać tak długo, a tym bardziej że później zostanę selekcjonerem reprezentacji. Myślałem, że pogram tu dwa sezony i przeniosę się do innego kraju. Ale kibice są tu najlepsi na świecie, jest super, kiedy hala jest pełna, kiedy ogląda cię po 10 tysięcy ludzi.

Za chwilę przed tymi ludźmi zadebiutujesz jako trener. W tej roli nie masz doświadczenia. Przyjąłeś ofertę stresującej pracy, bo poczułeś, że to wielka szansa, która może się nie powtórzyć?Propozycja była bardzo ciekawa. Prawda, że nie mam doświadczenia, dlatego ważne było dla mnie, że będzie ze mną pracował Philippe Blain. Znam go doskonale, to bardzo dobry, doświadczony trener. Pracowaliśmy już razem – on jako trener, ja jako zawodnik, więc byłem i jestem pewny, że teraz możemy dobrze pracować jako duet trenerów.

Razem zdobywaliście medale mistrzostw świata, Europy i Ligi Światowej, teraz wasz cel jest taki sam.

Tak, medal mistrzostw świata to główny cel na ten sezon. To bardzo trudne, ale możliwe. Musimy pracować i myśleć, że możemy zdobyć ten medal.

Duet Antiga – Blain to pomysł twój czy Polskiego Związku Piłki Siatkowej?

To mój pomysł.

Jak oceniasz wasze początki, pierwsze treningi na zgrupowaniu w Spale?

Mamy wielki sztab, wszyscy pracujemy razem, bo mamy bardzo dużo do zrobienia. Musimy cały czas trzymać się razem.

Zaczęliście spokojnie, zawodnicy przynajmniej w pierwszych dniach zgrupowania nie trenowali zbyt mocno. To przez zmęczenie sezonem ligowym?

Oczywiście. Mieli tylko tydzień odpoczynku. To bardzo mało. Ale nie ma zmiłuj. Teraz jest ważna kwalifikacja do mistrzostw Europy, ale później będziemy trenowali inaczej, już z myślą o mistrzostwach świata. Ligę Światową wykorzystamy i na pracę, i na odpoczynek dla tych, którzy będą go potrzebować.

Na turnieje kwalifikacyjne wybrałeś najlepszych zawodników, a w Lidze Światowej dasz liderom odpocząć i sprawdzisz zawodników mniej doświadczonych?

Nie, bo musimy w trakcie Ligi Światowej się zgrywać. Kiedy będziemy mogli, damy niektórym zawodnikom czas na odpoczynek, pozwolimy im grać mniej, ale musimy budować zespół bardzo solidnie. Dlatego musimy grać też w najmocniejszym składzie. Nie możemy co tydzień zmieniać rozgrywającego i przyjmujących. To nie miałoby sensu.

Rozmawiał Łukasz Jachimiak – więcej w serwisie sport.pl

źródło: sport.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2014-05-16

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved