Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > El. ME K: Wygrana Ukrainy w meczu otwarcia w Lugano

El. ME K: Wygrana Ukrainy w meczu otwarcia w Lugano

Reprezentacja Ukrainy wygrała z Łotwą w pierwszym meczu turnieju w szwajcarskim Lugano. Po dwóch pewnie wygranych partiach, w trzecim secie Ukrainki musiały wspiąć się na wyżyny swoich możliwości i wygrały seta na przewagi.

Mecz od mocnego uderzenia rozpoczęły Ukrainki, które błyskawicznie wypracowały sobie kilkupunktowe prowadzenie nad Łotyszkami. Wprawdzie podopieczne trenera Leitisa dysponowały poprawnym przyjęciem, ale nie potrafiły tego przełożyć na skuteczność w ataku. W efekcie czego już na pierwszej przerwie technicznej przegrywały 2:8. Z każdą kolejną akcją przewaga naszych wschodnich sąsiadek stawała się coraz wyraźniejsza. Bardzo dobrze spisywały się one w ataku, popełniały mało własnych błędów, a rywalki zupełnie nie potrafiły zatrzymać ich blokiem, przez co pewnie kontrolowały boiskowe wydarzenia. Po drugim czasie technicznym odskoczyły od Łotyszek aż na dziesięć punktów, pewnie krocząc do triumfu w premierowej odsłonie. Ostatecznie padła ona ich łupem 25:15. Duża w tym zasługa trudnych serwisów Swietłany Lidiajewej oraz aż 50% skuteczności w ataku całego ukraińskiego zespołu.

Druga odsłona rozpoczęła się od walki cios za cios. Ale tym razem jako pierwsze to Łotyszki odskoczyły od rywalek na dwa oczka (6:4). Okazało się jednak, że były to dla nich miłe złego początki. Wystarczyło trochę niedokładności w ich szeregach, kilka ich błędów i nieco skuteczniejsza postawa podopiecznych trenera Jegiazarowa, by wynik zaczął oscylować wokół remisu. Im bliżej drugiej przerwy technicznej, tym przewaga zaczęła uwidaczniać się po ukraińskiej stronie siatki (16:12). W kolejnych minutach obie drużyny przeważnie walczyły cios za cios, co przybliżało nasze wschodnie sąsiadki do objęcia prowadzenia w meczu 2:0. Łotyszki próbowały jeszcze odrabiać straty, ale brakowało im siatkarskich umiejętności, by odwrócić losy tej części meczu. Ostatecznie przegrały ją 21:25. Lepsza postawa Łotyszek w tej partii wynikała z faktu, że skuteczniej prezentowały się w ataku, popisały się także pierwszymi udanymi blokami w meczu. Próbowały również odrzucić przeciwniczki od siatki zagrywką, ale nawet trzy asy serwisowe nie pozwoliły im wygrać tej części meczu. Wszystko przez to, że Ukrainki popełniały bardzo mało błędów oraz wciąż miały przewagę na siatce, a pierwsze skrzypce w ich szeregach grała Żanna Lisiejenkowa, która po dwóch setach miała na swoim koncie 11 punktów.

Wydawało się, że w trzeciej odsłonie faworytki pójdą za ciosem. Początkowo tak faktycznie było, ale podopieczne trenera Leitisa szybko wróciły do gry. Wprawdzie w kolejnych minutach Ukrainki odskakiwały od przeciwniczek na jeden, dwa punkty, ale chwilę później na świetlnej tablicy pojawiał się remis. W efekcie tego na drugim czasie technicznym prowadziły one tylko jednym punktem. Po nim prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie, ale w końcówce bliżej wygranej były Łotyszki. Wygrywały one już 23:20 i wszystko wskazywało na to, że doprowadzą do czwartego seta. Miały nawet dwie piłki setowe, lecz nie potrafiły ich wykorzystać. W kluczowych momentach dało o sobie znać większe doświadczenie Ukrainek, które zdobywając cztery oczka z rzędu, przypieczętowały zwycięstwo w trzech odsłonach (26:24).

Niezwykle zadowolony po zwycięstwie był trener ukraińskiej reprezentacji Gary Jehiazarow. – Nie ma lepszego sposobu na rozpoczęcie turnieju, jak odniesienie zwycięstwa – powiedział. – Przed tym turniejem nie graliśmy żadnych meczów towarzyskich, więc nie wiedziałem dokładnie, na czym stoimy. Jestem szczęśliwy z wygranej 3:0, ponieważ na koniec kwalifikacji każdy wygrany set będzie się liczył w walce o rundę finałową – zakończył Jehiazarow.

Łotwa – Ukraina 0:3
(15:25, 21:25, 24:26)

Łotwa: Ragozina (5), Malasewska (7), Auzina (11), Brinke (4), Sorokina (7), Filipjonoka (10), Lece K. (libero) oraz Bidzane i Lece A.
Ukraina: Truszkina (9), Burbeljuk (6), Lisjejenokowa (11), Nowgorodczenko (2), Kodola (7), Lidiajewa (5), Delros (libero) oraz Kalczenko (5), Zachoża (5), Kozłowa (7) i Stepanczuk

źródło: cev.lu, inf. własna