Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > El. ME K: Polki pewnie pokonały gospodynie turnieju

El. ME K: Polki pewnie pokonały gospodynie turnieju

Podopieczne Piotra Makowskiego od zwycięstwa 3:0 nad gospodyniami rozpoczęły zmagania w szwajcarskim Lugano. Zwycięstwo Polek nie było zagrożone, a ekipa Szwajcarii nie przekroczyła w żadnym secie progu 20 punktów.

Polki pewnie rozpoczęły spotkanie, bo od prowadzenia 3:0. Gra gospodyń turnieju kwalifikacyjnego do mistrzostw Europy była daleka od ideału. Szwajcarki popełniały błędy nie tylko w przyjęciu, ale przede wszystkim w ataku. Skrzydłowe miały problem ze sforsowaniem wysokiego polskiego bloku, czego przykładem były trzy punkty w tym elemencie na Inez Granvorce. Po dobrej grze na początku seta, w szeregach Polek pojawiło się rozluźnienie, czego skutkiem była strata kilku „oczek”, a w konsekwencji prowadzenie gospodyń na pierwszej przerwie technicznej (8:7). Po chwili słabszej gry reprezentantki Polski wzięły się w garść i po dwupunktowej przewadze Szwajcarek nie było śladu (10:8, 10:10). Ciężar gry na swoje barki wzięła Elżbieta Skowrońska, która nie tylko punktowała w ataku, ale także ustrzeliła trzykrotnie Szwajcarki zagrywką. To między innymi dzięki tej zawodniczce Polki uzyskały wysoką przewagę (19:10). Gospodynie próbowały jeszcze zerwać się do walki, ale starczyło im sił tylko na kilka „oczek”, za to polski zespół grał bardzo dobrze i skutecznie, co przełożyło się na pozytywny wynik (25:16).

Drugi set to totalna dominacja polskiej drużyny na boisku. Podobnie jak w pierwszej partii, podopieczne trenera Piotra Makowskiego rozpoczęły od prowadzenia 3:0, ale tym razem w kolejnych akcjach nie popełniły błędów z poprzedniego seta i nie roztrwoniły przewagi. Grę polskiego zespołu dobrze prowadziła Joanna Wołosz, która wykorzystywała dokładne przyjęcie swoich koleżanek i uruchamiała wszystkie opcje na siatce, a w szczególności środkową Agnieszkę Kąkolewską. Na pierwszej przerwie technicznej Polki prowadziły 8:3, natomiast w kolejnej części seta tylko powiększały swój dorobek punktowy, nie dając przy tym rozwinąć skrzydeł przeciwnikowi. W polskim zespole funkcjonował każdy z elementów, chociaż zdarzały się również nieporozumienia, które ostatecznie nie miały wielkiego znaczenia przy wysokiej wygranej (25:13).

Na trzeciego seta Polki wyszły wyraźnie rozluźnione, co okazało się złotym środkiem do poprawy gry Szwajcarek, które chciały pokazać się z lepszej strony przed własną publicznością. Do pierwszej przerwy technicznej żaden z zespołów nie potrafił zdobyć wyższej niż dwupunktowej przewagi (7:5, 7:8). Szwajcarki ograniczyły swoje błędy do minimum i zmusiły Polki do długich wymian. Gra szwajcarskiej drużyny opierała się w tej partii na skuteczności Laury Unternahrer, z którą miały problem polskie blokujące. Jeszcze przed drugą przerwą techniczną biało-czerwone poprawiły swoją skuteczność na skrzydłach (13:15). Po tej przerwie powiększyły swoją przewagę do pięciu „oczek”. Po raz kolejny w tym spotkaniu Polki dobrze czytały rozegranie przeciwnej drużyny, co skutkowało punktowymi blokami. Gospodynie próbowały odwrócić seta na swoją korzyść, ale ostatecznie w końcówce skuteczniejsze w ataku Polki im to uniemożliwiły.

Szwajcaria – Polska 0:3
(16:25, 13:25, 18:25)

Szwajcaria: Marbach (1), Steinemann (6), Schauss (1), Stocker (3), Wigger (6), Granvorka (1), Delliard (libero) oraz Kuenzler, Unternahrer (11), Matter, Widmer i Van Rooij (2)
Polska: Kąkolewska (15), Zaroślińska (13), Tokarska (8), Wołosz (1), Skowrońska (13), Kaczorowska (8), Durajczyk (libero) oraz Bełcik (1), Smarzek (2) i Wójcik